YAPMA BAŞKAN!

Ali ŞAHİN 18 Ocak 2019 Cuma, 06:07

Süleyman Özden, şu an Bitlis'te Uzman Çavuş olarak görev yapan Bursaspor aşığı bir TSK mensubu.

Onu yazımıza konu eden olay ise HtcSlymnOZDEN kullanıcı adıyla Başkan Ali Ay için Twitter üzerinden yaptığı paylaşım.

***

Olayın yaşandığı döneme gidersek Süleyman Özden, Bursaspor'un küme düşme korkusu yaşadığı yani 2017 Mayıs'ında Trabzonspor maçı öncesi Başkan Ali Ay hakkında küfür içeren bir paylaşımda bulunmuş.

Küfrün savunulacak yanı olmadığını kendisi de bildiği için bir anlık gafletle yaptığı paylaşımı daha sonra kaldırmış ancak tweet'i gören Bursaspor Başkanı Ali Ay kendisinden şikâyetçi olmuş.

Tabii görevi gereği Bitlis'te olduğu için kendisine tebligatın yapılması bu yılı bulmuş.

Süleyman Özden kendisiyle yaptığım konuşmada öyle bir tweet attığı için pişman olduğunu ve paylaşımını kaldırdığını söylerken, asla attığı tweet'i savunmadığını Başkan Ali Ay'dan da özür dilemek istediğini belirtti.

***

Küfürden her yıl onlarca dava açılıyor diyebilirsiniz.

Ancak Özden'in mesleği sebebiyle açılacak davanın ayrı bir önemi daha bulunuyor.

Evli ve 2 çocuk babası olan Uzman Çavuş, bu şikâyet doğrultusunda açılacak ceza davasında alacağı hükmün ardından mesleğinden olabilir.

Bir anlık öfkeyle yapılan bir paylaşımın bir ömür sürecek cezası olabilir.

***

Özden konuşmamızda, Osman Dinsever, Sezgin Sezer, Nihat Ari ve Enver Kumova tarafından durumun hassasiyetinin son yönetim kurulu toplantısında Ali Ay'a aktarıldığını, kendisiyle görüşüp özür dilemek istediğini belirtse de başka yöneticilerin 'biz gurur meselesi yaptık' deyimiyle başkanı etki altına aldıklarını söyledi.

Şimdilik henüz ortada açılmış bir dava yok. Sadece şikâyet var.

Süleyman Özden ve eşi (hesap daha önceden eşinin adına kayıtlı olduğu için) Bitlis Emniyeti'ne ifade verecek. İfade Bursa Savcılığı'yla paylaşılacak ve duruma göre ceza davası açılacak.

Yasa gereği yaşananlar şikâyete bağlı suç kapsamına giriyor.

Oysa Başkan Ay şikâyetini geri çektiği anda olay tatlıya bağlanacak.

***

Her platformda Mehmetçik ile ilgili minnet ve şükran söylemi içerisinde olan Bursaspor Başkanı Ali Ay'ın bir defaya mahsus olarak Özden'le görüşmesi ve bu vesile ile takımın birliğe en çok ihtiyacı olduğu dönemde camiayı yeniden kenetlemesi gerektiği kanaatindeyim.

Taraftar #HtcSlymnOZDENyanlızdeğildir hastag'i ile tepkilerini dile getirmeye başladı bile.

Son 2 yılda yaşananları, taraftar-takım arasındaki gerilimleri hepimiz hatırlıyoruz.

Şapkamızı önümüze alalım. Takımın o dönem içinde bulunduğu durum ve taraftar üzerindeki yoğun duygusallığı düşünüp camia adına hareket edelim.

Not: Küfrün savunulacak yanı yoktur ve büyük bir hatadır. Taraflar bunun farkındaysa affetmek de büyük bir erdemdir. Bursaspor camiası başkanıyla taraftarıyla bir ailedir. Ailelerde de sorunlar aile içinde çözülmelidir...