2040’TAN SONRA DÜNYAMIZ ENERJİDEN YOKSUN MU KALIYOR?

Bay Diplomat 10 Ekim 2016 Pazartesi, 13:23

İnsanların ihtiyaçlarının karşılanmasında ve gelişmenin sağlıklı olarak sürdürülmesinde gerekli olan enerji; özellikle sanayi, konut ve ulaşım sektörlerinde kullanılmaktadır. Ve biz bunu hoyratça hiç tükenmeyecekçesine kullanmaya devam etmekteyiz. Ancak, bu kullanım sonrası görüyoruz ki enerji kaynakları günümüzde hızlı şekilde azarlanmaktadır.

Gelecekte yaşamı, bu önemli kuvveti yitirmeden daha iyi ve akılcı olarak kullanabilmenin gerekliliği için dünya genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Amaç, enerjiyi sürdürebilirlik anlayışı içinde kullanmaktır.

Peki, enerjinin günümüzdeki durumu nedir?

Dünya Enerji Konseyi tarafından hazırlanan 2015 Trilemma Endeksi'nde 130 ülke ile birlikte değerlendirilen Türkiye, ortalama CCC skoru ile geçen yıla oranla 3 sıra geriledi. Geçen yıl 73. sırada yer alan Türkiye'nin endekste yıllardır durağan pozisyonunu koruduğu görülmektedir.

15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya'da yapılan G20 Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirgesine göre, dünyada 1,1 milyardan fazla insan elektriğe erişimi olmadan yaşamakta ve yaklaşık 2,9 milyar insan yemek pişirmek  için   biyoyakıt  kullanmak zorunda.

 

 

2040'TAN SONRA NE OLACAK?

Dünya  Enerji  Konseyi  Türk Milli  Komitesi  tarafından  hazırlanan  Enerji  Raporu'nda  ciddi  öngörüler   yer almakta. Rapordaki verilere göre, gelecek 25 yıl içinde elektrik talebi yüzde 70 artarken enerji kaynaklarının yavaş yavaş tükenmeye yüz tutacağı ortaya konuluyor. Türkiye dâhil 35 ülke 2040'tan sonra tükenmeye başlayacak doğal gaz ve petrolün yerine nükleer enerjiyi koymak için yatırımlarına devam edecek ya da yeni yatırımlar yapmak zorunda kalacaktır. Enerji sorununu çözmek için önerilen diğer kaynak ise "yenilenebilir enerji"dir. Aralarında ülkemizin de bulunduğu ülkeler ilk sırada rüzgâr enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji yatırımlarına ağırlık vermektedirler.

23. DÜNYA ENERJİ KONGRESİ

Enerji piyasalarında çok ciddi değişimlerin tartışıldığı bir dönemde enerjide kavşak noktasında yer alan Türkiye, enerjiye ev sahipliği yapmaktadır.

Bu sorunun küresel olarak çözümlenmesi amacıyla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde 9-13 Ekim 2016  tarihlerinde İstanbul'da  gerçekleşecek 23. Dünya Enerji Kongresi'nin  ilki 1924'te olmak üzere üç yılda bir düzenlenmiştir. Lider ve uzmanların enerji konusunu tüm yönleriyle ele aldıkları dünyanın bir numaralı enerji platformu konumundaki Kongre 2007'de Roma'da, 2010'da Montreal'de 2013'te ise Güney Kore'nin Daegu kentinde yapıldı.

KAĞITLARA VEDA...

23. Dünya Enerji Kongresi aynı zamanda bir ilke sahne olacak.

İlk defa bu kongrede hiçbir şekilde kağıt kullanılmayacak, her türlü bilgilendirme ve program takibi dijital ortam üzerinden yapılacak.

5 gün sürecek "Yeni Ufukları Kucaklamak" temasıyla gerçekleştirilecek olan kongrede 60 oturum düzenlenecek.

  • Bölgesel ve küresel enerji politikaları ve senaryoları,
  • Enerji-ulaştırma ve enerji-su-gıda ilişkileri,
  • Arz güvenliği,
  • Yasalar ve yönetmelikler,
  • Enerjiye ulaşabilme, sürdürülebilirlik,
  • İnovasyon, çevresel etkiler ve iklim,
  • Enerji kaynakları ve teknolojileri

konularında  bildiriler sunulacak ve panellerde tartışılacaktır.

Kongrede; ayrıca gençlere yönelik "Geleceğin Enerji Liderleri" programı ile geleceğin enerji liderlerini oluşturmak, onlara ilham vermek ve onları yetiştirmek için tasarlanmıştır. Bu program; sınırlı sayıda hırslı ve genç profesyoneli, dünyanın enerji ve sürdürülebilirlik ile ilgili en zorlu sorunlarını çözme becerisine sahip gelecek nesil enerji liderleri haline gelmeye teşvik etmek amacıyla, ulusal, bölgesel ve uluslararası faaliyetlere ve etkinliklere dahil eden bir platform işlevi görmektedir.

Enerji dünyasının gündemini belirleyecek kongreye; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,

Suudi Arabistan Enerji, Endüstri ve Doğal Kaynaklar Bakanı Khalid Al-Falih, Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, Cezayir Enerji Bakanı Noureddin Boutarfa, Irak Elektrik Bakanı Qasım M. Al-Fahdawi, İran Enerji Bakanı Hamid Chitchian, Venezuela Petrol Bakanı Eulogio Del Pino ve Avrupa Komisyonu Enerji Birliği'nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic katılacak.

23. Dünya Enerji Kongresi; Dünya Enerji Liderleri, Geleceğin Enerji Liderleri ve Enerji Üçlemi zirveleri gibi özel oturumlarla dünyanın her yerinden gelen ve ulusal, bölgesel ve küresel düzeylerde sürdürülebilir enerji sunmak için seçenekler arayan enerji bakanları, iş, finans ve akademi dünyasının liderleri arasında diyalog oluşturulması açısından da önem arz etmektedir.