반기문 씨, 감사합니다… ( Teşekkürler Sayın Ban Ki-Moon… )

Bay Diplomat 17 Ekim 2016 Pazartesi, 10:04

SENHOR  António Guterres  ( António Manuel de Oliveira Guterres ) BEM VINDA... 

(Hoş Geldiniz  Sayın António Guterres ( António Manuel de Oliveira Guterres )... )

2016 yılı dünya siyaset platformunda iki önemli seçime konu olmaktadır. Bu seçimlerden birincisi Kasım 2016'da gerçekleşecek ABD Başkanlık seçimi, ikincisi ise New York'taki genel sekreterlik seçimi.

Bu seçimlerden New York'taki seçim, Trygve Lie'nin deyimiyle "dünyadaki en imkânsız görev" olan Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği seçimidir. Birleşmiş Milletler Şartı'nın 97'nci maddesi gereğince Genel Sekreter, Güvenlik Konseyi'nin tavsiyesi üzerine Genel Kurul'ca atanır. Genel Sekreter örgütün en yüksek memurudur.

Nisan 2016'dan itibaren hız kazanan seçim sonucunda bu makam için aday olan 9 kişiden kimin bu dünyanın en üst düzey diplomatı olarak görev yapacağı Ekim 2016'ın ilk haftası içinde belirlenmiştir.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olarak ikinci dönemi, 31Aralık 2016 tarihinde dolacak olan Ban Ki-Moon'dan boşalacak olan koltuk için adaylıklarını açıklayan 9 kişi, deyim yerinde ise okul final sınav heyecanını yaşayan öğrenci gibi aynı heyecanı Nisan 2016'dan Ekim 2016'ya kadar yaşadılar.

70 yıllık Birleşmiş Milletler tarihinde ilk kez bu seçim için adaylar "tüm dünyanın karşısında bir iş görüşmesi" niteliği taşıyan oturumlarda aday olma nedenlerini açıkladılar. Ardından Birleşmiş Milletler internet sitesi üzerinden canlı olarak yayınlanan iki saatlik oturumlarda; sürdürülebilir kalkınma, barışın sağlanması yönündeki çabaların artırılması, insan haklarının korunması, insani krizlerin ele alınması ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nde ortaya koyulan hedeflere ulaşılması gibi konularda soruları yanıtladılar. Bu yayınlar Birleşmiş Milletler Basın Merkezinde paylaşıma açıldı.(*)

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği Makamının yeni sahibi olabilmek için,

Makedonya eski Dışişleri Bakanı ve BM Genel Kurulu eski Başkanı Srgjan Kerim,

Hırvatistan eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Dr. Vesna Pusić,

Karadağ Dışişleri Bakanı ve eski Başbakanı Dr. İgor Lukšić,

Slovenya eski Cumhurbaşkanı Dr. Danilo Türk,

UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova,

Moldova Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Natalia Gherman,

Eski BM Mülteciler Yüksek Komiseri ve Portekiz eski Başbakanı António Guterres,

UNDP Başkanı, Yeni Zelanda eski Dışişleri Bakanı Helen Clark,

Sırbistan eski Dışişleri Bakanı ve BM Genel Kurulu eski Başkanı Vuk Jeremić.

adaylıklarını açıklamışlardır. Ancak, Hırvatistan eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Dr. Vesna Pusić., Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri seçilme şansının "gerçekçi olmadığını" belirterek Ağustos 2016 da adaylıktan çekilmiştir.

Ekim 2016'nın ilk haftası içinde toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, bu adaylardan,  Birleşmiş Milletler Mülteciler Eski Yüksek Komiseri ve Portekiz eski Başbakanı António Guterres'in Birleşmiş Milletler'in 9'uncu Genel Sekreteri olarak Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna tavsiyede bulunma kararını almış ve bu karar Rusya'nın Birleşmiş  Milletler   Daimi Temsilcisi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Başkanlığını yürüten Vitaly Churkin, tarafından kamuoyuna açıklanmıştır.

 

SAKİN ve SESSİZ DİPLOMAT

Görev süresi 31 Aralık 2016 da sona erecek olan Ban Ki-Moon görev süresi içinde Güvenlik Konseyi'nin veto hakkına sahip 5 daimi üyesi ülkenin (ABD, Rusya, Fransa, İngiltere, Çin) kararlarının belirleyici olduğu büyük çatışmalar ve krizlerin hiçbirinde etkili olamadı. Genel Sekreterlik görevine seçilmeden önce Güney Kore Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı dönemde Güney Kore basını onu, 'üstlerine koşulsuz itaat eden, detaycı ve kolay gülümseyen tam bir bürokrat' olarak tanımlamıştı

 

ZOR ve YOĞUN GÜNDEMLE KARŞILAŞMA

Adaylık öncesi 2005'ten 2015 yılının sonuna kadar 10 yıl müddetle Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği görevini yürüten Antonio Guterres,  Suriye kriziyle birlikte daha da ağırlaşan mülteci krizinin ele alınmasında da kilit rol oynadığı diplomatik ve siyasi arenada bilinmektedir.

 

1 Ocak 2017'de Genel Sekreterlik görevine başlayacak yeni Birleşmiş Milletler Genel  

Sekreterini, altıncı yılına giren Suriye krizi başta olmak üzere Orta Doğu, Afrika ve Avrupa'nın çeşitli kesimlerinde yaşanan çatışmalar ve insani trajediler, artan yabancı düşmanlığı, Haiti'den Orta Afrika'ya kadar BM Barış Gücü askerlerine yönelik taciz suçlamaları, Kıbrıs sorunu gibi dosyalar ve zorlu yoğun bir gündem beklemektedir.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği seçimi beş yılda bir yapılıyor. Görevi yürütmekte olan Genel Sekreter, yeniden aday olabiliyor.

Arzumuz, beş yıl sonra yapılacak olan Birleşmiş Milletlerin 10 ncu Genel Sekreterliği seçimleri için adaylıklarını açıklayacak olan adaylardan birisinin de Türkiye Cumhuriyeti Kimliğini taşımasıdır.

 

(*)http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=53662#.V_bf5eCLTIW