Balistik füze yerine buz hokeyi sopası!

Bay Diplomat 05 Şubat 2018 Pazartesi, 06:07

  "Dünya'nın En Büyük Spor Olayı" olarak kabul edilen olimpiyatlar, her dört yılda bir kere yapılan, dünyanın en önemli spor organizasyonlarından biridir.

   Olimpiyatlar, ülkeleri yakınlaştırdığı gibi ruhunda rekabetin var olduğu spor sayesinde de savaşları önlemenin doğru yoludur.

  9-25 Şubat 2018 tarihleri arasında yazılı, görsel ve internet medyanın spor bölümlerinde iç içe geçmiş farklı renklerdeki halkalardan oluşan başlangıç logosu yer alacaktır.

         Bu 'Olimpiyat Bayrağı'dır.

            İlk kez 1920 Olimpiyatları'nda kullanılan iç içe halkalar 5 kıtayı (Avustralya, Asya, Afrika, Avrupa, Amerika) temsil eder.

            Halkalar mavi, sarı, siyah, yeşil ve kırmızı renklerdedir.

            Mavi halka Avrupa'yı, sarı halka Asya'yı, siyah halka Afrika'yı, kırmızı halka Amerika'yı, yeşil halka da Avustralya'yı temsil eder.

            İlk kez İ.Ö. 776 yılında, Yunanistan'daki Olimp dağında tanrılar tanrısı Zeus adına düzenlenen bir festival olarak başlayan etkinliklere tüm Yunan siteleri çağrılır, çatışmalar askıya alınır, mahkûmlar idam edilmezmiş.

            Özetle, festival süresince, ülke kardeşlik ve çatışmazlık örtüsü ile kaplanırmış.

            Zaten, gençliği karşılıkla anlayış ve dostluk ruhu içerisinde eğiterek, daha iyi ve daha barışsever bir dünya kurulmasına katkıda bulunmak olimpiyat oyunlarının amacıdır.

            Bu amaç; 70 yıl ayrı olan iki ülke sporcularının, Pyeong Chang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları'na tek ülke bayrağı altında katılmasına olanak sağladı.

            Baskıcı Stalin rejiminin günümüzdeki tek temsilcisi ve uygulayıcısı Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) savaş çığırtkanlığı yapan lideri Kim Jong-un, Kore Savaşı'ndan bu yana arası bozuk olan ve 2016 yılından sonra telefon görüşmeleri dahi yapmayan Kore yarımadasındaki Kuzey Kore ve Güney Kore arasında, 23. Kış Olimpiyatları vesilesi ile yeniden iletişimin sağlanması için Güney Kore yönetimine yaptığı çağrı tüm dünyada şaşkınlık yarattı.

            Dünya barışı açısından mutluluk verici bir açıklama.

            Bugün, Güney Kore'de yaşayan ailelerin büyük kısmının halen Kuzey Kore topraklarında yaşayan aile bireyleri vardır.

            Diplomatik dil ile parçalanmış aileler konumundadırlar.

            O aileler, yıllardan beri birbirlerinden haber alamamaktadırlar.

            Kuzey Kore'de yaşayan aile büyükleri, Güney Kore'de dünyaya gelen torunlarının varlığından, onların sıcaklığından yoksundurlar.

            Kore yarımadasında yaşayan halkların bölünmesi emperyal güçlerin sonucudur.

            Bir tarafta Birleşik Devletler'in şımarık, kendini yüzyılın lideri gören başkanı Trump, diğer tarafta da 1984 doğumlu, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin babadan oğula geçen başkanlık mirasının varisi, Endonezya merkezli Sukarno Eğitim Vakfı barış ödülü sahibi Kim Jong-un.

            Her iki ülkenin sözüm ona liderleri, çocukça tavır içine girerek ülkelerini dolayısı ile dünyayı savaş ortamına sürüklemekten kendilerini bir an olsa bile alıkoyamamaktadırlar.

            Herkes, Kuzey Kore ile ABD arasında bugün yarın savaş olur beklentisi içindeyken Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Kore yarımadasında askeri gerilimin düşürülmesi ve Güney Kore ile ilişkilerin gelişmesinin gerekliliğine yönelik yeni yıl açıklaması, dünya barışına yönelik sevindirici açıklama olarak kabul edildi.

            Ardından, Kuzey Kore'nin nükleer silah ve balistik füze programı ile ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatları nedeniyle gerginliğin üst düzeyde olduğu dönemde 9 Şubat-25 Şubat tarihleri arasında Güney Kore'nin Gangwon ilinde bulunan Pyeongchang bölgesinde düzenlenecek ve 95 ülkeden 2900 sporcunun katılacağı sloganı Tutku, Birliktelik olan 2018 Kış Olimpiyatları'na kafile gönderme kararı alması bu sevincin Kuzey Kore ve Güney Kore halkları arasında mutluluğa dönüşmesine neden oldu.

            Kuzey Kore ve Güney Kore devlet yetkililerince yapılan görüşmeler sonucunda, her iki ülke sporcularının tek bayrak altında ve özel birleşik Kore formasıyla mücadele etmeleri, bir Kore halk şarkısı olan Arirang'ı milli marş olarak okumaları kararlaştırıldı.

            Diplomatik platformda sağlanamayan iki ülkenin kısa süreli de olsa birlikte barış ortamında hareket etmeleri, spor kavramının önemini bir kez daha da vurgulamaktadır.

            Güney Kore Cumhuriyeti'ni düşman olarak gören Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kış Olimpiyatları'na 400 kişilik kafile ile katılıyor.

            Kuzey Kore, 30 yıl aradan sonra tekrar olimpiyatlara ev sahipliği yapacak olan Güney Kore'ye, sporcularını desteklemesi için 230 kadar taraftar gönderiyor.

Olimpiyat süresince Kuzey Kore'nin 140 kişilik Samjiyon Orkestrası, Seul ve olimpiyatların gerçekleşeceği PyeongChang ile Gangneung şehirlerinde sahne alacak, 30 kişilik tekvando grubu, gösteri yapacak.

            Kim ne derse desin, nasıl düşünürlerse düşünsünler, Kim Jong-un'un hareketi, dünyamızda kısa süreli de olsa barış rüzgârının esmesine neden olacaktır.

            Kim Jong-un'un Güney Kore yönetimine barışçıl amaçlı olarak yaptığı bu hareket sonucu Kore yarımadasında oluşan tablo, ABD'nin uzun vadeli planlarıyla örtüşmüyor.

            Çünkü bölgedeki gerilimin varlığı, ABD'nin Güney Kore'deki askeri varlığını artırmak için bir gerekçe oluşturuyor. Ancak mevcut durum, ABD'nin Rusya ve Çin'e karşı Kore yarımadasının güney kısmında kullandığı askeri kozu (1957 yılından bu yana Güney Kore'deki 85 ABD tesisinde 28.000'den fazla ABD askeri mevcuttur.) engellemiş durumdadır.*

            Her ne kadar, ABD, bölgedeki planlarının bozulmasına kızgın olsa da Kış Olimpiyatları'na katılacak ABD sporcu kafilesine Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlık ederek diplomatik inceliğini göstermektedir.

           Kim Jong-un'un barışçıl ve iyi niyetli gözüken davranışı, İngiliz Devlet adamı Winston Leonard Spencer-Churchill tarafından komünist ülkelerinden söz ederken 5 Mart 1946 tarihinde Fulton'da yapılan konferanstaki tanımı ile dünya siyaset literatürüne giren Demir Perde ülkeleri kaynaklı kimi olayların/haberlerin belleklerimizde canlanmasına neden oldu.

            SSCB'nin dağılması öncesi özellikle Fransa, İtalya, İsveç, Japonya, Avustralya, ABD vb. ülkelerde düzenlenen uluslararası spor, kültür etkinliklerine katılacak olan Sovyet kafilesinde yer alanların yanlarında birer (KGB elemanı) bulunuyordu. Bunlar, kimi zaman sporcunun masörü, kimi zaman da sporcuların yemeklerini hazırlayan aşçı görünümündeydiler.

(1944-1991 yılları arasında komünist rejimle yönetilen ülkelerden katıldıkları uluslararası spor etkinlikleri sırasında kaçarak özgür yaşamda yaşantılarını devam ettirmek amacıyla Batı'ya iltica eden sporculardan kaçışları dünya gündeminde yer tutanlar arasında buz hokeyi sporcuları Sergei Fedorov, Alexander Mogilny, Petr Nedvěd, futbolcu Ferenc Puskás , Jörg Berger,Miodrag  Belodedici, Zoltán Czibor, tenis oyuncusu Martina Navratilova, jimnastikçi Nadia Comaneci, halterci Naim Süleymanoğlu bulunmaktadır.)

            Nedeni de kafilede yer alanların Demir Perde yaşantısını terk ederek özgür yaşama geçmelerini engellemek idi.

           Şimdi de 2018 Kış Olimpiyatları'na katılacak Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti kafilesinde bulunanlardan büyük kısmı da yaşamlarında ilk kez özgür yaşamın varlığından haberdar olacak.

            Bu nedenle, gece yarısı ilerleyen saatlerinde yılda en az üç kere kapı zilleri çalınarak konutlarında izinsiz konuk yada yabancı konuk olup olmadığını kontrol amacı ile gelen yerel güvenlik görevlilerinin baskıcı sert davranışlarının, öğrenci olsun çalışan olsun, her gün okula, işe giderken bulundukları yerleşim alanındaki kurucu liderleri Kim Il-sung heykelinin önünde yaz kış demeden saygı duruşunda bulunmayanların çalışma kamplarına gönderilme korkusunun, yaşayan herkesin muhbir sıfatının taşındığı ülkeden kış olimpiyat oyunlarına katılmalarını fırsat bilereközgür yaşamın var olduğu ülkeye kaçma arzusunu taşıyanları engellemek için olimpiyat oyunları kafilesine çeşitli görev adları altında katılan Kuzey Kore Gizli Polis (Gukga Anjon Bowibu) görevlileri olimpiyat köyünde  rahat bir uyku uyuyamayacaklardır.

            Gönül istiyor ki, dünyamızda;

            Savaş olmasın.

            Baskıcı yönetim olmasın,

            Herkes yaşam haklarını özgür bir şekilde kullansın,

            Siyasi kimliğe bürünen kişiler toplumu kutuplaştırıcı, ayırımcılığa neden olacak söylemler yerine sevgi, kardeşlik dolu söylemler söylensin.

            PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları dünya barışı için küçük de olsa bir adım.

            Bu adımı, savaş çığırtkanlığı yapmayı marifet sayandiğer dünya yöneticilerinin izlemeleri de dileğimizdir.

            SPOR;

            KARDEŞLİK, BARIŞ, DOSTLUK ve ÖZGÜRLÜKTÜR.

-----------------------------------------------

(*) Department of Defense Base Structure Report Baseline ASummary of the Real Property,u.s. Department of Defense Publications,DOD82-84