BİRLEŞİK KRALLIK’TA YÜKSEK ÖĞRENİM YAPMAK İSTER MİSİNİZ?

Bay Diplomat 30 Ocak 2017 Pazartesi, 06:29

(Kimler Geldi Kimler Geçti)

 

"İyi yönetici olmanın sırrı dört yanlıştan kaçınmak, beş doğruyu uygulamaktan geçer.

Dört yanlış şunlardır: Nasihat etmeden infaz etmek (gaddarlık); öğretmeden başarıyı ölçmek (kabalık), yönetimde gevşek olup sınırlar koymak (art niyet), özlük haklarının dağıtımında cimri davranmak (bürokrat olmak).

Beş doğru ise şunlardır: Müsrif olmadan eli açık olmak; gocunmadan çalışmak, haris olmadan istek duymak; mağrur olmadan rahat davranmak, ürkütücü olmadan saygın olmak."

KONFÜÇYUS

 

Exeter Üniversitesi

Yer ve Konum: Birleşik Krallık'ın nüfusu 2006 sayımlarına göre 119.600 civarında;

Büyük Britanya adasının güney batısındaki Cornwall yarımadasında, Devon bölgesi,

Özellik:Yabancı ülke öğrencilerine İngilizce öğretim veren "International School" dil okuluyla ve "Üniversitesi" ile tanınan ve bu sebeple öğrencilerin çok olduğu küçük bir şehir,

Yüksek öğretim sıralaması: The Times Higher Education tarafından yapılan bilimsel araştırma, üniversiteye giriş dereceleri ve yayın kalitesinden öğrenci memnuniyetine kadar birçok faktörü kapsayan bir sıralamada Birleşik Krallık'taki 113 kamu üniversitesi arasında 17. adını, bulunduğu şehirden alan üniversite. Son derece düzenli bir şehirciliğin, ağaçlar arasında, kilise komşusu ilim irfan yuvası!..

Exeter Üniversitesi'nin, bazıları kent içinde olmak üzere üç kampüsü bulunuyor: The Streatham Campus, The St Luke's Campus ile The Cornwall Campus.

The Steatham Campus kentin kuzeyinde, kent dışında.

İşletme, Yaşam ve Çevre Bilimleri, Mühendislik, Matematik ve Fizik Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Uluslararası Araştırmalar, Güzel Sanatlar, Tıp, Hukuk bölümlerinin yanı sıra bir araştırma merkezi var ki, Birleşik Krallık üniversiteleri arasında benzeri yok.

 

 

2006'da kurulan "Kürt Araştırmaları Merkezi" (Centre for Kurdish Studies)

Merkezin kurulması için gerekli finansman desteğini de İbrahim Ahmed Vakfı ve Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mustafa Barzani'nin torunu ve Mesut Barzani'nin yeğeni Neçirvan İdris Barzani sağlamış.

Ferrari marka otomobillere olan düşkünlükleri, geçen yıllarda gazetelere yansıyan Barzanilerden.

Orta Doğu'nun kaderini değiştiren aşiret: Milyarlarca dolarlık Barzani imparatorluğunun üyesi.

Türkiye Cumhuriyeti'ni ziyaretlerinde ülkenin üst yöneticileri tarafından en iyi şekilde karşılanmasına karşın, kanlı terör örgütü PKK'yı besleyen, Türk şehri Kerkük'ü Kuzey Irak'a katmak ve Kerkük'ün demografisini değiştirmek için yıldırıcı politika güderek Irak Türklerini Kerkük Türkmen diyarından göçe zorlayan, Türkiye Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren 180'e yakın şirketin sahibi olan aşiret üyesi zat-ı muhterem.

Birleşik Krallık vatandaşları, 'ahde vefası olmayanlar' diye tanımlanır.

Konu, uluslararası politika ve çıkar olunca Birleşik Krallık'ın güzide yüksek öğretim kurumu yönetimi, ahde vefanın ne olduğunu ne kadar kadirşinas bir kişilik ve toplum olduklarını, bu merkeze yaptıkları katkıdan sonra, web sayfasından teşekkür ederek göstermiştir. (*)

 

Exeter Üniversitesi, sadece bilim ve irfan yuvası değildir.

Aynı zamanda Orta Doğu'ya ajan yetiştiren Arap, İslam dünyası ve Kürtler konusunda ihtisaslaşması gereken İngiliz ajanlarının eğitildiği yerdir.

Ayrıca, yetkin bir Arap ve İslam araştırmaları bölümünü bünyesinde barındırması, Harvard Üniversitesi J.F.Kennedy School of Government Bölümü ve Dr. Henry Kissinger'ın 1950'de Harvard'da faaliyete geçirdiği yaz seminerleri programları ile 3. dünya ülkeleri ve gelişmekte olan ülkelere İslamcı-modernleştirici, liderler yetiştiren bir üniversitedir de.

Bu nedenle dünya ülkelerine, bilhassa gelişmemiş ülkelere hizmet sunmayı şiar edinen üniversitede yüksek öğretimini yapan Türk öğrenciler ile karşılaşmak olası değil.

Konu, 3. dünya ülkelerine İslamcı-modernleştirici liderler yetiştiren bir üniversite olunca, Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetimlerinde, günümüzde ve yakın zamana kadar görev almış kimi bürokratların da buranın rahle-i tedrisinden geçmeleri de farz olmuş.

Düğmeye basılmış. Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanlıklarında, bu eğitim yuvasından bilgi ve deneyimlerin artırılması için görevlendirmeler başlamış.

Öyle ki  kent sakinleri; Exeter caddelerinde lacivert takım elbise, beyaz gömlek ve kırmızı kravatla dolaşan grupları gördüklerinde "Türk bürokrat öğrenciler geliyor" diyorlarmış(!).

 

Hikmetinden sual olunmaz

İngiliz ajanlarının yetiştirildiği M15 okulu olarak bilinen üniversitenin feyzinden yararlanmak için en fazla görevlendirme, görevde ve mülki idare amiri sınıfında bulunan yöneticileri, birçok kaymakam adayını 'Milli Güvenlik Akademisi' eğitiminden sonra Exeter Üniversitesi'ne gönderen ve burada dil eğitimi almasını sağlayan İçişleri Bakanlığı'nca yapılmış. Bunu diğer bakanlıklar da izlemekte ise de ne hikmetse İçişleri Bakanlığı ilk sırada yer almaktadır.

Öğrenci bürokratlardan kimileri yeşillikler içindeki asude bilim yuvasından dil eğitimi almakla kalmamış, yüksek lisans ve doktoralarını da tamamlamışlar.

İngiliz istihbarat servisinin bir yan kuruluşu olan Green Peace (Yeşil Barış) örgütü de Exeter Üniversitesi tarafından kurulmuştur.

Exeter Üniversitesi'nden mezun olan veya doktorasını burada yapan kişileri, daha sonra özellikle İslam ülkelerinde önemli ekonomik ve siyasi kuruluşların başında veya devlet görevlerinde görmek mümkündür. Örneğin; İslam Kalkınma Bankası'nın bütün önemli yöneticileri Exeter Üniversitesi'nde yüksek lisans veya doktora yapmıştır! Tabii buraya gönderilecek öğrencileri de kendi ülkelerindeki "İslami kuruluşlar" seçer!

Peki kim bunlar?

Yalnız Exeter Üniversitesi mi? Texas Austin Üniversitesi'ni de yabana atmamak gerekiyor.

"Kaderimin Oyunu" 45'liğinin B yüzünde yer alan, Guyanalı şarkıcı Sol Raye tarafından seslendirilen, İngiliz Tony Hatch tarafından bestelenen "If We Were Free" adlı parçanın Türkçe aranjmanını dinlemenizi öneriyorum.

 

(*) We were established in 2006 thanks to generous funding by the Ibrahim Ahmad Foundation and the Prime Minister of the Kurdistan Regional Government, HE Nechirvan Barzani.http://socialsciences.exeter.ac.uk/iais/research/centres/kurdish/