Çok muhabbet!

Bay Diplomat 16 Ekim 2017 Pazartesi, 08:04

Bu yıl yaz mevsimi, haziran ayının ilk haftasındaki yağışların dışında çoğu zaman mevsim normallerinin üzerinde geçti.

Sonbahar mevsiminde sıcaklıklar mevsim normallerine dönerken, Türkiye ve Birleşik Devletleri'nin dış politika katmanında mevsim normallerinin çok üstüne çıktı ve halen devam etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri 'Number One'larının, New York'ta düzenlenen 72'nci Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantıları kapsamında gerçekleştirilen ikili görüşmeler sonucunda Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Benim arkadaşım oldu" ifadelerini kullanan Donald Trump, ABD ve Türkiye'nin "hiç olmadığı kadar yakın" olduğunu söyledi.

"Erdoğan çok, çok ilgili ve açık olmak gerekirse çok puan topluyor. ABD ile de birlikte çalışıyor" diye konuşan Trump, sözlerine şöyle devam etti:

"Ülkelerimiz arasında harika bir dostluk var. Bence biz, şu anda hiç olmadığımız kadar yakınız. Bunun büyük bir bölümü kişisel ilişkilerle alakalı"(*)

Bu duygu yüklü sözlerin ardından Amerika Birleşik Devletleri basınınca "ABD'nin Türkiye'ye sıra dışı azarı" olarak adlandırılan Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye vize başvurularını askıya alması, dış politikada elde edildiği sanılan yakın ilişkilerin esasında karşılıklı çıkarlara dayandığının göstergesidir.

Güzel Türkçemizdeki deyiş bir kez daha haklılığını göstermektedir.

"Çok muhabbet tez ayrılık getirir!"

Her iki ülke arasında yaşanan olay 1964'teki "Johnson Mektubu", 1968'den 1974'e dek süren "haşhaş sorunu", 1974'teki "Kıbrıs Barış Harekâtı", 1 Mart 2003'teki "tezkere gerilimi", 4 Temmuz 2003'te "ABD ordusunun Kuzey Irak'taki Türk askerlerinin başına çuval geçirmesi" olayı gibi geçmiş krizlerle kıyaslanamayacak kadar önemsiz görünse de ortaya çıkan "yaptırımın", "önemsiz" olmak bir yana, "tarihin en kötüsü" olduğunu söylemek gerekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uyguladığı vize yasağını açıklayan Ankara Büyükelçisi Bass, bu açıklamasını ülkemizden ayrılışına günler kala yapmıştır.

Bass'tan sonra Smith mi?

Kabil'de diplomatik kariyerini devam ettirecek Bass'ın yerine görevlendirilecek diplomatın kim olacağı konusunda henüz kesin bir isim belirlenmemişse de Temmuz 2017'den yakın zamana kadar Washington D.C. kulislerinde daha önce İstanbul'da çalışmış, Yunanistan büyükelçiliği de yapmış olan Dışişleri Bakanlığı İstihbarat ve Araştırma Dairesi'nden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Daniel Bennett Smith'in olacağı konuşulmakta.

Bir dönem Yunanistan'da da büyükelçilik yapan ve çok iyi derecede Türkçe, Almanca ve İsveççe bilen Smith, Trump yönetiminin en parlak isimleri arasında yer alıyor

ABD Hava Kuvvetleri Akademisi'nde 'Siyaset Bilimi' dersi veren, Diane Smith'le evli olan ve 3 çocuğu bulunan Daniel B. Smith, Arnold L. Raphel Anma Ödülü, Başkanlık Değerli Hizmet Ödülü ve birkaç üstün başarı ödülünün sahibi.

Smith'in Ankara'daki görevine başlaması, ABD iç ve dış politika uygulamalarında tutarlı bir davranış gösteremeyen, bu nedenle de göreve getirdiği yakın çalışma arkadaşlarını bir anda görevden alan ya da istifasını isteyen Başkan Trump'ın tutum ve kararına bağlı.

Peter Galbraith?

ABD aynı anda birden fazla kişiye mavi boncuk dağıtarak onlarla flört eden, flört ettiği gençler için kendisini hayatının kadını olarak gösteren esvaplı şeytana benzemektedir.

'Tavşana kaç tazıya tut' diyen anlayışı her ortamda uygulayan bir politikaya sahiptir.

Türkiye Cumhuriyeti'ne silah satışı konusunda yaşanan olumsuzluklar karşısında adres olarak Senato'yu gösteren ABD, terör örgütüne bila ücret ve adrese teslim silah vermekten kendini alıkoyamamaktadır.

Barzani'nin yalandan referandumuna karşı çıkan ve bu kez bölgeye yeni bir oyuncu sürerek onu (Peter Galbraith) "Kürdistan Büyükelçisi" olarak tanıtan ABD'nin bu tutumu, ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti'nin gündeminde fazla yer bulmamıştır.

Nerede bir bölge bağımsızlığını ilan etse, Washington yönetimi Peter Galbraith'i ilk elçi olarak atadı. Hırvatistan, Afganistan gibi yerlerde görev yaptı.

Erbil'in bağımsızlığının en ateşli savunucularından. Irak'ın işgalinden beri Barzani'ye danışmanlık yapıyor. Pek çok Batılı şirketin petrol ihaleleri almasına yardımcı olmasıyla da tanınıyor.

Diplomasi açılan her cephede savaşmak değildir.

En iyi diplomasi dürüstlüktür!..

(*) http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-41356708