Et varsa biz yokuz!

Bay Diplomat 20 Kasım 2017 Pazartesi, 07:55

Hızlı bir koşuşturma içindeyiz.

Kimi zaman bu koşuşturma yaşam savaşımımız için olurken kimi zamanlarda da sevdiğimiz kişiye öncelikli olarak kavuşma amacını taşımakta.

Bu koşuşturma içinde bakıyoruz ki zaman dilimi acımasızca, hızlı bir şekilde yaşamımızdan bir parça daha alıp gitmiş.

Bu nedenledir ki dönüşü olmayan tek şey zamandır.

Dönüşü olmayan tek şey zaman ise onu en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor.

Bunu yaparken sağlığımızı en iyi şekilde korumamız gerekmektedir.

Hayvansal gıdaların sağlığımız için zararları her platformda kamuoyu ile paylaşılmaktadır.

Hayvansal gıdaların sağlığımız üzerindeki olumsuzlukları karşısında ne yapmamız gerekiyor?

Sorumuza iki soru daha ekleyelim.

Yemeğinizin et olmadan lezzetli olduğunu hiç düşündünüz mü?

Süt ürünlerinin yemek masanızda, yiyecekleriniz arasında olmadığını düşündünüz mü?

Başka bir anlatımla, bu ürünler olmadan gıda gereksiniminizde bir sorun oldu mu?

Doğal olarak, yanıtınız hayır olacak.

2018 yılında yani 42 gün sonra dünyamızda yeni trend oluşuyor.

 

VEJETARYEN VE VEGAN SEYAHATLERİ

Artık sebze dostu kuruluşlar, dünyanın en hızlı büyüyen gıda hareketi için harika tatlardan ödün vermeden sizlere geniş bir seçenek sunmaktadır.

Bunun adı etsiz mucize!

Artık, günümüzde gittikçe daha fazla insan, sağlığına, dünyaya ve tabii ki hayvanlara faydası olan vegan ve vejetaryen yemekler için bir tat geliştirmektedirler.

Sebze yemeklerinde, yeni gelen klasiklerden eski klasik mutfak yollarına ulaşmaya çalışmaktadırlar.

 

 

Vejetaryen ve vegan nedir?

Vejetaryenlik, bitkisel kaynaklı besinlerin ağırlıklı olarak tüketilmesini içeren bir beslenme tarzıdır.

Vejetaryen ise bitkisel besinleri tüketen, hayvansal besinleri (kırmızı et, tavuk, balık, süt ve sütten yapılan ürünler, yumurta gibi) sınırlı miktarda veya hiç tüketmeyen kişilere verilen isimdir.

Veganlık, vejetaryenlik gibi bir diyet değil, tamamen bir yaşam şeklidir.

Veganlık (Veganizm) çeşitli nedenlerle hayvan kökenli gıdaları ve diğer hayvansal ürünleri kullanmayı reddetmektir.

Veganizmi benimseyenler süt ve süt ürünleri tüketmez, et balık tavuk yemez, yumurta tüketmezler. Bal yemezler. İçerisinde hayvansal katkı maddesi olan ya da üretiminde bir şekilde hayvanlardan faydalanılan makyaj malzemesi, kozmetik ürün kullanmazlar ya da giysi giymezler.

Vejetaryen olmanın sağlık açısından yararları

  • Vejetaryen diyetler kalp damar hastalık riskini azaltmaktadır.
  • Vejetaryen diyeti uygulayan bireylerin, karışık beslenenlere, özellikle eti çok tüketenlere göre kan basıncı ve hipertansiyon riski düşüktür.
  • Vejetaryen diyeti tüketen bireyler, et içeren diyetle beslenen bireylere oranla daha düşük sıklıkta kansere yakalanmaktadır.
  • Vejetaryen diyeti, yeterli düzeyde az yağlı süt ürünlerini bulundurduğunda yeterli kalsiyum alımını sağlar ve osteoporosiz (kemik erimesi) riskini azaltır.

Vejetaryenlik toplumlarda o denli kabul görüyor ki, geçen günlerde ülkemize gelen Elon Musk'ın CEO'luğunu yürüttüğü Tesla'nın tüm elektrikli otomobillerinde hayvan derisi yerine vegan donanım kullanılacak.

Dünya pazarında da yer bulmaya başlayan paketli vegan ürünlerinin pazar araştırma kuruluşu Technavio'ya göre, 2016-2020 döneminde yüzde 11 büyüyeceği öngörülmekte.

Vegan pazar, vejetaryen pazara göre çok daha hızlı büyüyor. Avustralya'da 2014-2016 yılları arasında vegan pazarı yüzde 92 büyürken, aynı dönemde vejetaryen pazarı yüzde 8 büyümüş.

Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği verilerine göre Türkiye'de 24 firma vegan-vejetaryen sembolü olan V-Label sertifikası aldı, 40'tan fazla firmanın da başvurusu var.

Özellikle Avrupa ülkelerine ihracat yapan gıda üreticilerimiz, tüketicilerin beklentisiyle birlikte ürünlerinin vegan standartta olduğunu V-Label ile tescillemek istiyorlar.

Ne var ki veganizmi benimsemek insan sağlığı açısından önem arz ederken, veganizmi benimseyen bireyin kimi vatandaşlık haklarını yerine getirmesinde engel olmaktadır.

 

İsviçre Ordusu'nda Vegan'a yer yok!

Fiziksel bir engeli bulunmayan tüm erkekler için zorunlu tutulan askerlik hizmeti için geçen aralık ayında başvuru yapan İsviçreli, vegan sağlık muayenesini geçse de başvurusu vegan olduğu için reddedilmişti.

Başvurunun kabul edilmeme gerekçesi ise başvuru sahibinin uyguladığı vegan diyetinin İsviçre Ordusu tarafından karşılanamayacağı ve askeriyede kullanılan deri postalları vegan olması nedeni ile giymek istememesi.

Tüm dünyada vegan artış hızı gerçekten şaşırtıcı bir ivmeyle ilerliyor

Örneğin Hindistan nüfusunun %40'ı vejetaryen-vegan. İsrail'de bu oran %9 civarında. İsveç'Te %10, İtalya'da %7'yi aşmış durumda. Almanya'da %10 civarında vegan ve vejetaryen yaşıyor. İngiltere'de ise %13'ü aştı. Avusturya'da %10 düzeyinde.

2009 yılında, ABD nüfusunun %1'i vejetaryen-veganken, şu anda Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun %5'i vejetaryen ve vegan.

11 kitap sahibi, Pulitzer ödüllü Chris Hedges, vegan beslenen bir insanın her gün 4165 litre su, 9 kilogram CO2 eşdeğeri, 3 metrekareye yakın ormanlık arazi, 20 kilo tahıl tasarruf ettiğini ve her gün, duyguları olan bir canlıyı ölümden kurtardığını yazısında belirtmektedir. (*)

1972 yılında Tony ve Maureen Wheeler adlı evli çift tarafından kurulan, gezi yayıncılığında dünyanın en büyükleri arasında yer alan Lonely Planet, dünya genelindeki en popüler olan 10 vegan işletmesini okurları ile buluşturdu. (**)

Aristo, Homeros, Mahatma Gandhi, Thomas Edison, Albert Einstein, Nikola Tesla, Leonardo Da Vinci, Shakespeare, Tolstoy, Voltaire ve Wagner, Steve Jobs, Bill Clinton, Forest Whitaker, Ashley Greene, Anthony Kiedis / Red Hot Chili Peppers, Omar Epps, Milo Ventimiglia, Isaac Newton, Joaquin Phoenix, Jenna Dewan-Tatum, Franz Kafka, Portia De Rossi, Christina Applegate, Jason Schwartzman, Kate & Rooney Mara, Leona Lewis, Ellie Goulding, Christian Bale, Mark Twain, Miley Cyrus, Liam Hemsworth, Pisagor, Alec Baldwin, Vincent Van Gogh, Paul McCartney, Pamela Anderson, Jay-Z, Ginnifer Goodwin, Ellen De Generes, Brad Pitt, Ben Stiller, Olivia Wilde, Christie Brinkley, Chris Martin, Carrie Underwood, Beyonce, Ariana Grande, Bruce Springsteen, Ne-Yo, Alyssa Milano, Natalie Portman, Mike Tyson, Leonardo Di Caprio, Zülfü Livaneli, Sertab Erener, Harun Kolçak, Murathan Mungan, Nevşin Mengü, Tarkan, Pelin Batu, Leman Sam, Şevval Sam gibi bilim, sanat, siyaset, spor dünyasının kimi ünlüleri de hayvanları korumayı seçerek, etten bir ömür vazgeçmişler.

Dünya Turizminde alışagelinen, tarih, doğa, termal, sağlık turizmi gibi kavramların yanında vejetaryen ve vegan turizmi de yerini almaya başlarken, Türkiye Cumhuriyeti Turizm Strateji Planı'nda vejetaryen ve vegan turizmi için neden yer almıyor?..

(*) https://www.truthdig.com/articles/saving-the-planet-one-meal-at-a-time/

(**)https://www.lonelyplanet.com/travel-tips-and-articles/next-years-travel-trends-vegetarian-and-vegan-travel