Pasaport ve itibar

Bay Diplomat 22 Mayıs 2017 Pazartesi, 07:09

Dünya genelinde faaliyet gösteren kuruluşlardan bazıları, dünya sağlık göstergelerini kamuoyu ile paylaşırken bazıları da dünya çevre ve emisyon verilerini değerlendirerek elde ettikleri sonuçları kamuoyu ile paylaşmaktadırlar.

Bu bilgiler de araştırmacıların, akademisyenlerin, ilgili kurum ve kuruluşlarının veri değerlendirme birimlerinde değerlendirmeye alınmaktadırlar.

45 yıl önce İsviçre'de kurulan ancak 1997 yılından itibaren sesini dünya genelinde duyurmayı başaran Henley&Partners (H&P) dünya genelinde 20'den fazla ofisi aracılığıyla yüksek gelir ve varlık grubu kişilere yönelik yatırım yoluyla vatandaşlık ve oturum planlaması yapan, kendi alanında dünya lideri olan, bir danışmanlık şirketi her yıl ülkelerin seyahat özgürlüğü sıralamasını yayınlamaktadır. (*)

'Seyahat Özgürlüğü Sıralaması'ndaki temel kriter, dünya vatandaşlarının hangi ülkelerde serbestçe (vizesiz) seyahat edebilecekleridir.

Vatandaşların, dünya ülkelerine vizesiz seyahat etmesinin diplomasideki tanımı, ülkenin itibar derecesidir. Hangi ülke vatandaşı vizesiz seyahat etme imkanına,/özgürlüğüne sahip ise o ülke vatandaşı itibarlı, saygı gören vatandaş olarak kabul edilmektedir.

"Dünyada kaç ülke vardır?" sorusunu uluslararası ortamda tanınan ve uluslararası ortamda tanınmayan ülkeler olarak yanıtlamak gerekecektir.

Uluslararası ortamda tanınan ülke sayısı (Birleşmiş Milletler'e üye olan 192 ülke ve Vatikan) 193, Birleşmiş Milletler'e üye olmayan veya uluslararası ortamda tanınmayan ülke sayısı 13.

İşte bu 206 ülke içinde vatandaşı en itibarlı olan ülke ise kendilerini "Süper Güç" olarak tanıtan Birleşik Devletler, Rusya ya da Çin değil.

Vatandaşları dünya ülkelerinin çoğunda vize almadan, seyahat edebilme imkanına sahip olan ALMANYA.

Alman vatandaşları 206 ülkeden 177'sine özgürce seyahat edebilme imkanına sahipler.

Diplomatik dil ile açıklamak gerekirse Alman vatandaşı, 177 ülke tarafından saygı gören vatandaş statüsündedir.

İkinci sırada ise 176 ülkeyle İsveç yer alıyor. Üçüncü sırada da 175 ülkeyle Finlandiya, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere bulunuyor. Dördüncü sırayı ise 174 ülke ile Belçika, Danimarka, Hollanda ve Birleşik Devletler paylaşmakta.

İkinci süper güç Rusya'nın sıralaması ne?

Liderleri tarafından siyasi ve askeri platformlarda ülkesinin liderlik konumunda olduğu gösterilmeye çalışılan Rus vatandaşları sadece 105 ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedirler.

Neredeyse, sokaklarda patlatılan çat pat sesini duyduğunda bölge sakinlerine "Geliyoruz. Merak etmeyin. Bölgenizde yarın sabah beraber kahvaltı yapacağız" diyen ancak uluslararası anlaşmalarla sahip olduğu kara parçasına kendisinden habersizce giren ülke yöneticilerine karşı sus pus olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları sadece dünya genelindeki 206 ülkeden 102'sinde vizesiz seyahat etme özgürlüğüne sahipler.

Hangi ülkeler yok ki bizim gibi itibarlı(!) bir ülkenin vatandaşlarına vize uygulayan. Gelişmiş ülkeleri saymıyoruz!.. Bangladeş, Botsvana, Burma, Cezayir, Çad, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, El Salvador, Estonya, Fildişi Sahilleri, Filipinler, Gabon, Gana, Gine, Gine Bissau, Guatemala, Gürcistan, Haiti, Honduras, Kamboçya, Kongo, Kuveyt, Küba, Libya, Meksika, Moğolistan, Nijerya, Nikaragua, Orta Afrika Cumhuriyeti, Peru, Romanya, Somali, Sri Lanka, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tayvan, Ürdün, Venezuela, Vietnam, Yemen, Zaire...

Bunlar bazı ülkeler. Uzun bir liste. Tam listeyi Dışişleri Bakanlığı'nın web sayfasında görebilirsiniz. (http://www.mfa.gov.tr)

Bu ülkelerden bazıları, bırakın umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olmayı, diplomatik, hizmet ve hususi mahsus pasaport sahibi olsanız bile sizlere vizesiz/serbestçe seyahat etme imkanını vermiyorlar. Laos, Mozambik gibi ülkeler, ülkesine gelmek isteyen Türk vatandaşlarını, sahip oldukları pasaport türüne bakmaksızın vize uygulamasına tabi tutmaktadır.

The Henley&Partners Visa Restrictions Index'in 2007-2017 yıllarına ilişkin verilerine göre, Türkiye sadece 2014 yılında bu sıralamanın 38'nci sırasında yer almış. Diğer yıllar ise sıralama 44 ile 52'nci sıra arasında dolaşıp durmuş.

Asya ülkelerinden 27, Avrupa ülkelerinden 9, Afrika ülkelerinden 9, Kuzey ve Orta Amerika ülkelerinden 19, Güney Amerika ülkelerinden 10, Okyanusya ülkelerinden 7 ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeleri için serbestçe seyahat etme özgürlüğünün dayanılmaz mutluluğunu sunmaktalar.

 

 

Yurt dışı yolculuklarımızda yanımızdan asla ve de asla ayıramayacağımız belgemiz yani pasaportumuz dünya ülkelerince nasıl kabul görüyor?

Güçlü mü? Az Güçlü mü? Güçsüz mü?

Passportindex'in verileri incelendiğinde bu soruların yanıtı belli olmaktadır.

93 ülke arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşlarına verdiği seyahat belgesi (pasaport) 42'nci sırada yer almaktadır. (**)

Dünyadaki en güçlü pasaportlar ise Almanya ve Malay Yarımadası'nın güney ucunda, Ekvator'un 137 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada ülkesi olan Singapur Cumhuriyeti'ne ait.

80'li yıllara kadar, ne tür pasaport sahibi olursa olsun her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Birleşik Devletler ve Sovyet Bloku ülkeler dışındaki her ülkeye serbestçe seyahat etme imkanına sahip iken bugün ne oldu da dünya ülkelerinde serbestçe yolculuk yapma imkanından yoksun kaldık?

Bu sorunun yanıtını aynaya bakarak değil, gelişigüzel söylemler ışığı altında uygulanmaya çalışılan dış politikamızda aramak gerekir!..

 

(*)http://visaindex.com/#

(**)https://www.passportindex.org/byRank.php