Spor ile gelen zeytin dalı

Bay Diplomat 30 Nisan 2018 Pazartesi, 06:06

             27 Nisan 2018 gününe kadar hem Kore Cumhuriyeti hem de Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nde ayrı ayrı kutlanan 15 Ağustos Kurtuluş/Özgürlük Günü (Gwangbokjeol), 15 Ağustos 2018 tarihinden itibaren her iki ülkede yaşayan parçalanmış ailelerin birleşeceği gün olması nedeni ile daha mutlu kutlanacaktır.

            Global Barış Endeksi[1] 2017 raporunun 150'nci sırasındaki Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) yönetimi ile 47'nci sırasında yer alan Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) yönetimi dünya barış hareketinde kalıcı olması dileği ile el sıkıştılar ve liderlerin imzaladığı ortak deklarasyonda, Kore Yarımadası'nda savaşın bittiği ve barışın başladığı dünyaya ilan edildi.

            Bununla da yetinmeyen taraflar dünyaya bir duyuru daha yaptılar.

            "Kore yarımadasında nükleer silahsızlanma için de anlaşmaya vardık."

            Bilindiği üzere, Kore savaşının ardından bir barış anlaşması bugüne dek imzalanmadığı için, iki ülke teknik olarak halen savaş konumundadır.

            Bu savaşın resmi olarak sona ererek Kore yarımadası üzerinde şahinlerin değil barış güvercinlerinin uçacağı hareketin öncüsü, 1993-1998 yıllarında Pak-chol adı ile Gümligen'deki dil okulunda İngilizce eğitimi alan, lise yıllarını 1998-2000 yıllarında ise Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin Bern Büyükelçiliği'ndeki misyon görevlisinin oğlu Pak-Kol olarak Bern yakınlarındaki School Liebefeld Steinhölzli'nde tamamlayan dünya liderleri arasında en genç lider olarak tanımlanan KİM JONG UN'dur.

            Dünyada katı Stalin rejiminin tek uygulayıcısı ülke konumundaki[2] Kore Demokratik Cumhuriyeti'nin NBA ve Michael Jordan hayranı Kim Jong-un'un bu yılın ortalarında dünya kamuoyuna bomba gibi düşen, haber ajanslarının abonelerine son dakika haberleri olarak arka arkaya geçirten '2018 Kış Olimpiyatları'na Kore Demokratik Cumhuriyeti olarak katılıyoruz' açıklaması Kore yarımadasında barış rüzgârlarının esmesine neden oldu.

            Kim Jong-un'un uzattığı zeytin dalını, başkanlık seçimi öncesi kendisini Seul'un tarihi Gwanghwamun Meydanı'nda "halkın başkanı" olarak tanıtan, insan hakları avukatı Kuzey Kore kökenli, bugünün Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Moon Jae-in anında tuttu.

           Spor etkinliklerinin dünya barışındaki en güzel örneklerinden birisi, 1969-1974 yılları arasında görev yapan 37. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı'nın tarihe Ping Pong diplomasisi [3] olarak geçen masa tenisi takımını Pekin'e göndererek kurulan Birleşik Devletler - Çin yakınlaşmasıdır.

            Ölümcül silahların ardı ardına ateşlendiği, kardeş kanının oluk gibi aktığı günümüzde dünya liderlerine 'savaş değil barış istiyoruz' mesajını en iyi şekilde Kim Jong-un ve Moon Jae-in, iki ülkeyi ayıran askeri sınır hattı yakınına diktikleri çam ağacının köklerine Halla Dağı ile Bekdu Dağı'ndan getirilerek serptikleri toprakları, Han ve Dedong nehirlerinin suları ile suladılar.

            Bu görünümü de ağacın yanına koydukları taşın üzerindeki yazı ile pekiştirdiler.

            "Barış ve refahı ekiyoruz."

            Kore Cumhurbaşkanı'nın, Kim Jong-un'u  ateşkes köyü Panmunjom'da karşılarken söylediği söz dünya barış tarihindeki yerini şimdiden almıştır.

            "Başkan Kim, askeri demarkasyon hattını geçti. Böylelikle Panmunjom, bir ayrılığın değil barışın sembolü oldu."

            Bahar mevsimini yaşadığımız bugünlerde Uzak Doğu'dan gelerek tüm dünyayı mutlu eden barış rüzgârının güzel esintisi sporun, dünya politikalarında ne denli etkin olacağının habercisidir.

            60'lı yıllarda Kaliforniya'dan dünyaya yayılan bir slogan vardı.

            MAKE LOVE NOT WAR.

            Yeni bir gençlik akımının oluşmasına neden olan ve zamanla tüm dünyayı saran bu sloganın etrafında birleşen dünyadaki savaş karşıtı kesim, iki Kore liderinin gösterdiği barışçıl tutumundan sonra sanırım o sözleri 'MAKE SPORT NOT WAR' olarak değiştireceklerdir.

**************

            Jackson Manolya Ağacı

            Kore yarımadasında dünya barışına giden yolda iki liderin barışçıl hareketini simgeleyen çam ağacı dikilirken, Beyaz Saray var olduğundan beri Güney Bahçesi'nde 1828 yılında eski başkanlardan Andrew Jackson tarafından dikilen manolya ağacı, güvenlik sorunu oluşturduğu gerekçesi ile First Lady Melanie Trump'ın emri ile kısmen kesilecek.

            Görüyoruzki çevre karşıtlığı Trump ailesinde ortak bir düşünce.

            200 yıla yakın zamandan beri Beyaz Saray'da kök salan Jackson Manolya Ağacı'nın bir kısmı eski manken yeni First Lady'nin emri ile kesilirken,

            Fransa'nın şımarık Cumhurbaşkanı, Washington gezisi nedeni ile ülkesinden getirdiği ağaç fidesini, dünün iş adamı bugünün Birleşik Devletler Başkanı ile birlikte Beyaz Saray'ın bahçesine Melanie Trump ve Bayan Macron'un gözü önünde dikti.

            Emmanuel Macron, bu hareketi ile Melanie Trump'a 'doğayı sevmen gerekiyor!' çağrısı mı yaptı?

***********

           Modern Asya'yı yaratanlar.

            1958 Hindistan doğumlu Ramachandra Guha, günümüz Asya'sının yaratılmasına öncülük eden, bu kıtanın sömürge altında yaşayan ülkelerinin bugün dünya ekonomisinin ve siyasetinin liderleri konumuna nasıl geldiklerini, lider bazındaki gözlem ve araştırmalarını Modern Asya'yı Yaratanlar kitabında okurları ile paylaşıyor.[4]

[1]http://visionofhumanity.org/app/uploads/2017/06/GPI-2017-Report-1.pdf

[2]Andrei Lankov, The Real North Korea, Life and Politics in the Failed Stalinist Utopia, Oxford University Press, 2013, p.283

[3]https://www.nixonfoundation.org/2017/09/ping-pong-diplomacy-people-coming-together-established-sino-america-detente/

[4]Makers of Modern ASIA, Ramachandra Guha, Harvard University Press 2014, p.362