EĞİTİME ÜZERİNE ANEKDOTLAR

Cafer GENÇ 07 Ocak 2018 Pazar, 06:08

2017 yılını iyi ve kötü günleriyle ve yönleriyle geride bıraktık. "Her yeni, taze bir başlangıçtır" diyerek umutlarımızı tazelemek istediğimiz yeni bir yıla girdik. "Yılbaşı kutlama" konusu, çarpıtılarak gereksiz yere büyütülmektedir. En azından, yeni bir güne, haftaya, aya, mevsime başlamış olmak gibi, "yeni, taze bir başlangıç" olarak değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Eğitim kurumlarında da bu konularda sıkıntılara şahit olduk. Bir ortaokulumuzda, alternatif olarak "Kapanma Partisi" düzenlenmesi gereksizdi ve anlamsızdı. Sadece israfın olmasına ve aşırı derecede abartılarak kutlanmasına taraf olmadığımı söylemek istiyorum. Konumuz "eğitim" olduğuna göre, yeni yıla, eğitim anekdotlarıyla mesaj vermiş olayım.

SAYISALA SÖZEL CEVAP MESAJI

Çocuğun, Matematik dersinden sıkıntısı varmış. Babası, Matematik sorusu olarak, "oğlum, karnende 5 zayıfın var 3 ünü kurtarırsan geriye kaç zayıfın kalır?" diye sormuş. Çocuk, "5 zayıfım kalır baba" diye cevap vermiş. "Nasıl olur oğlum?" diye sorduğunda, "baba, sen 3 tanesini kurtarırsan diyorsun ama ben kurtaramıyorum ki..." demiş.
YORUM: Babası, oğlunun bir de başka yönünü yokla...
***
Çorum-Alaca Lisesinde 9. sınıfın sınıf öğretmeniyim. Matematik öğretmeni arkadaşımın oğlu da benim sınıfımda. Arada bir durumunu soruyor, sohbetini yapıyoruz. Bir gün, "benim delikanlı çalışmıyor Cafer hocam. Matematikten yoklamak için şöyle bir problem sordum. Bakkala gittin, kilosu 18 tl den 165 gram peynir aldın. Kilosu 21 tl den 285 gram zeytin aldın. Kilosu 16 tl den 430 gram kuruyemiş aldın. Tanesi 35 kuruştan 13 tane yumurta aldın. 100 tl verdin. Bakkal sana, ne kadar para üstü vermesi gerekir?" diye sordum. Çözmeye başladı. Arada bir "ne yaptın oğlum?" diye soruyor ve yaptığı işleme göz atıyordum. Bölmüş, çarpmış, çıkarmış, toplamış bir şeyler yapıyor, uğraşıp duruyordu. Aradan zaman geçti. "Hadi artık oğlum şimdiye kadar çözmen gerekirdi" dedim. "Yapıyorum, uğraşıyorum baba" dedi. Bekledim. Baktım kıvranıp duruyor, çözemiyor. "Çözemedin mi oğlum" dedim. "Yok baba çözemedim. Bakkala 100 tl yi veririm. Para üstü ne verirse alır gelirim" diye cevap verdi. Arkadaşımla bu acı duruma karşılıklı güldük.
YORUM: Matematiksel zeka yoksa, pratik zeka var ya...
*********
KOPYA MESELESİ MESAJI

Bir profesör, öğrencilik yıllarına ait anısnı anlatıyor:
Paris'te üniversitede okuyorum. Sınav salonunda sınav başladıktan bir müddet sonra öğrencilerin dışarı çıktıklarını ve daha sonra tekrar geldiklerini gördüm. Sınav süresince, görevlilerden izin almadan girip çıkıyorlardı. Ben de merak edip dışarı çıktım. Dışarı çıkanlar kantinde çay içip sohbet ediyorlardı. Ben de katıldım. Bir ara yapamadığım soruyu yanımdaki arkadaşa sordum. Bana; "sınavda olduğumuzu unutma" dedi. İlerlemiş ülkelerdeki eğitim sistemine ve anlayışlarına hayran kalmıştım.
YORUM: Hayatın ağır sınavlarına böyle hazırlanılır...
***
Mısır, Ezher Üniversitesi'nde, 40 yaşlarında bir Türk, meslekte yükselme sınavına giriyor. Salonda görevli olarak, yakinen tanıştığı aile dostu Mısırlı profesör bulunuyor. Sınavda, bir soru soruluyor. Şanssızlık bu ya, anlamadığı, çalışmadığı bir konudan sorulan bu soruya cevap vermekte zorlanıyor. Bir müddet sonra, kağıdın boş olduğunu gören hoca, soruyu değiştirmeyi, hafifletmeyi, ip uçları ile hatırlatmayı teklif ediyor. Bunları kabul etmeyince, profesör de kürsüsüne geçip oturuyor. Sınava giren Türk, sınavın bitmesine 10 dakika kala ailesini düşünüyor ve hiç durmadan aklına gelenleri yazmaya başlıyor. Sınav sonunda 3 sayfalık cevabını hocasına teslim ediyor. Hoca, şöyle bir bakıp zor da olsa başardığını gördükten sonra,"hatırlamasaydın, yazmasaydın ne olacağını biliyordun değil mi?" diye sorduğunda, "başaramasaydım bir yılımı kaybedecektim. Yardımı kabul etseydim kişiliğimi, onurumu, itibarımı kaybetmiş olacaktım. Hak etmediğim bir başarının ağırlığı beni ezecekti. Bir ömür boyu, böyle bir yükün altında kalarak ezilmektense, bir yıl kaybetmek daha makul ve makbul değil mi?" diye cevap vermiş. Hakkımızı ve haddimizi bilmek ne güzel bir duygudur.
YORUM: Maddi kaybın telafisi mümkündür, itibar kaybının telafisi olmaz...

*********

EĞİTİM DURUMU MESAJI

Meşhur kıssadan hisseyi bilirsiniz. Japon eğitim uzmanları Türkiye'deki eğitim sistemini incelemek ve görüşmeler yapmak üzere ülkemize gelmişler. Japon uzman, "Biz, ana okulundan itibaren çocuklarımızın elinden tutar, Hiroşima'ya götürürüz. Çalışmazsanız, güçlü olamazsanız. İşte, düşman sizi bu hale getirir, dedikten sonra, sanayi bölgelerine götürerek çalışırsanız üretirseniz; mutlu, güçlü ve zengin olursunuz, düşüncesini vererek yetiştiririz" demiş. Buna karşılık, bizim eğitim uzmanımız, "Sizin böyle güzel bir örneğiniz var, biz ne yapacağız?" diye sorması üzerine, Japon, "sizin Çanakkale Zaferi'niz, bizim bu örnekten çok daha etkili bir güce sahiptir." demiş. Eğitim uzmanımızın değerlerimizi bilmemesine mi, eğitim sistemimizdeki eksikliğe mi üzülelim? Anlamadım..
YORUM: Sen kendini bilmezsen, birileri sana haddini bildirir...
***
Nasıl olmuşsa bir kör, bir sağır, bir topal ve bir çıplak bir araya gelmişler ve birlikte hırsızlık yapmışlar. Kaçarlarken , kör olan, "arkadaşlar, peşimizden gelenler olduğunu görüyorum" demiş. Sağır olan, "evet, doğru , ayak seslerini duyuyorum" demiş. Çıplak olan, "bunlar, bizi soymasınlar" demiş.Topal olan da, "hadi, o zaman, kaçalım arkadaşlar" demiş.
YORUM: İşler kör, topal gitmesin, bir bilenin söyledikleri dinlensin...
***
Ekip ruhu, moral ve motivasyon, paylaşım duygusu insanı güçlü yapar. Yükselmek için; "birini ezeyim, yüz üstü yatırayım, süründüreyim" diye düşünürseniz, belinin kalınlığı kadar, yani 30 - 40 cm yükselmiş olursunuz. Elleri ve dizleri yerde iken sırtına çıkıp yükseleyim derseniz 70 - 80 cm. yükselirsiniz. Birini ayakta tutarak ve güçlü olmasını sağlayarak omuzlarının üzerine çıkıp yükseleyim derseniz, en yükseğe ulaşmış olursunuz.
YORUM: Birlikte ayakta durarak yükselmesini bilirsek yücelmiş de oluruz...
SÖZÜN ÖZÜ: Eğitim teknik, taktik, mücadele, hazırlanma, moral, motivasyon... vs. yönleriyle bir futbol maçına benzer. Stat: Okuldur. Futbolcular: Öğrenciler, Teknik Direktör: Öğretmenler, Hakem: Okul Yönetimi, Seyirciler (taraftarlar): Velilerdir..Bu eğitim maçında mücadele etmek, iyi futbol oynamak, güzel goller atmak, harika skor elde etmek herkesi memnun ve mutlu edecektir.
YENİ YILINIZ KUTLU, GÜNLERİNİZ MUTLU, GELECEĞİNİZ UMUTLU OLSUN...