Anketler tersine döndü, 5 büyükşehir içinde Bursa 1. çıktı!

Cennet CANKILIÇ 27 Aralık 2017 Çarşamba, 06:14

Değişim rüzgârı esen AK Parti'de yaklaşık 3 ay önce aralarında Bursa'nın da bulunduğu 5 büyükşehir belediye başkanının istifası istenmiş, süreç sancılı gerçekleşse de bu belediye başkanları peş peşe istifa etmişti.

Bursa'da da Recep Altepe'nin yerine İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş gelmişti. Değişimin yerinde ve isabetli bir karar olduğunu o günlerde yazmıştım. Çünkü Bursa'da başta ulaşım ve kentsel dönüşüm olmak üzere birçok konularda büyük sorunlar ortaya çıkmış, yatırım ve projelerde kentin gelişiminin önü tıkanmıştı. Mali açıdan tablonun iyi olmadığına dair bilgilerin de ardı arkası kesilmiyordu.

Aradan 50 gün geçti.

Süreçte de gözlemlerime dayanarak yeni başkanın kente hızlı bir uyum sağladığını, kendini sevdirdiğini ve kabullendirdiğini yazdım.

Zira gelir gelmez belediye uygulamalarında yaptığı ki daire müdürleri başta olmak üzere gereksiz kullanımdaki araçları otoparka çektirmesi, suda ve ulaşım ücretlerinde yüzde 10'a varan indirim, şehir giriş ve çıkışlarının düzenlenmesi, verimli olmayan ve maliyeti yüksek projelerin iptali gibi birkaç ufak dokunuşlar bile, şehir efsanesi halinde dalga dalga yayılmış ve hizmet anlamında takdir toplamıştı.

En önemlisi de vatandaş, şikâyetini ve derdini anlatacak başta başkan olmak üzere yetkili şahıslara rahatlıkla ulaşım imkânı elde etmişti. Bursa'nın üzerine çöken rehavet bulutları dağılmaya başladı.

Nitekim yapılan anketler de bunu doğruluyor.

                                  ******                                  ******                                ******

Bilindiği gibi AK Parti Genel Merkezi her ay düzenli olarak en az 3 değişik araştırma şirketine yerelde ve genelde siyasi, sosyal ve ekonomik eğilim ölçüm araştırmaları yaptırıyor.

İşte bu araştırmalardan biri de yeni göreve gelen belediye başkanlarının performanslarına dair.

Bursa Büyükşehir Belediye başkanı Alinur Aktaş, yeni gelen 5 büyükşehir belediye başkanı içinde birinci sırada çıktı.

Bilgiyi, önceki gün Kutlucan Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kutlucan ve Genel Müdür İbrahim Öge başkanlığındaki YeniDönem gazetesi yönetici ve yazarları olarak ziyaret sırasında Başkan Aktaş aktardı.

Geçen hafta AK Parti Genel Merkezi'nde yapılan belediye başkanları toplantısı sonrası Erol Kaya'nın kendisini yanına çağırdığını ve "İyi gidiyorsun Başkan" dediğini belirtip, anketleri gösterdiğini söyledi.
"Erol Bey bana 'Şu anda yaptırdığımız son anketlerde görev değişikliği yapılan illerde performans değerlendirmesinde sen öndesin' dedi. Gülerek 'Çok hızlı başladın, biraz frene bas' diye de takıldı".

                        ******                                     ******                                        ******

Başkanla sohbetimizin geri kalan kısmında 50 günde yaptıklarını, mevcut durumu, yatırımları ve önümüzdeki 15 aylık sürede yapacaklarını konuştuk.

Dedi ki: "Amacım çıtayı yükseltmek. Hizmetin devamlılığını sağlayıp, Bursa halkına en doğru hizmeti vermek, yaşam kalitesini, konforunu elimizden geldiği kadar artırmak ve tabii bunları yaparken de gönüllere dokunmak".

Bu arada Büyükşehir'de çıtanın yüksek olmadığını hepimiz biliyoruz. Başkan Aktaş, partili belediye başkanını kamuoyunda sıkıntıya düşürmemek adına hep onore ediyor. Büyükşehir'de sıkıntı olmasa idi, Cumhurbaşkanı Erdoğan metal yorgunluğu adı altında değişikliğe gitmezdi!.. Elinde sihirli değnek yok, kalan 15 ayda yepyeni bir kent vaadinde bulunamayacağına göre, mevcut durumu iyileştirmesi, buradan Ankara'ya giden binlerce şikâyeti en aza indirmesi ve kentin ufkunu açması bile başlı başına büyük başarı olacaktır diye düşünenlerdenim. Kaldı ki 3 ay öncesine kadar anketlerde büyükşehir belediye başkanlarının başarı sıralamasında en altlarda çıkan Bursa, ilk defa sıralamanın üstüne oturduğuna göre bu konuda da zaten bir hayli yol almış durumda...