AK Parti-MHP ittifakında Bursa'daki tablo nasıl olur?

Cennet YÜZER CANKILIÇ 14 Eylül 2018 Cuma, 06:20

"AK Parti ile MHP'nin ittifak yapması veya ayrı ayrı seçimlere girmesi halinde Bursa'da tablo nasıl olur?"

Sorusunu MHP il yönetiminde görevli eski bir dostuma sordum.

Önce soruma soruyla karşılık verdi:

"Devlet Bey neden AK Parti 'ye ittifak teklifinde bulundu? sorusunu cevaplamadan önce, şu soruya cevap vermeliyiz. Sence CHP'nin, İYİ Parti, HDP, SP ile ittifak yapması halinde, İzmir, İstanbul, Ankara, Mersin gibi büyükşehirler el değiştirir mi?"

"Ankara bana göre zor ihtimal ama diğerleri evet."

"Peki, Bursa'da kazanma ihtimalleri olur mu?"diye sordu.

Hiç duraksamadan "Hayır" dedim.

Çünkü son yerel seçimlerde AK Parti yüzde 49,6 oy almıştı. CHP ile arasında yüzde 20 gibi büyük bir oran vardı. CHP yüzde 28,7, MHP de yüzde 15,3 aldı.

Burada, AK Parti ittifak yapmadan seçime girse bile tek başına yine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanır.

Yine AK Parti ile MHP ittifak yapmadı diyelim, ancak karşısında Millet İttifakı oluştu. Bu tabloda da Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı rahatlıkla kazanır.

Çünkü ittifak göstergesi olarak son genel seçimlere baktığımızda AK Parti'nin tek başına oyu yüzde 45,20 iken, Millet İttifakı'nın toplam oyu yüzde 37'lerde.

                                             *******                              *******                          *******

MHP'li dostum devam etti.

"Eğer MHP, AK Parti ile ittifak yapacaksa bu belli bölgelerde olmaz, topyekûn olur. Çünkü İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi illerde diyelim ki MHP-AK Parti ittifakı yapıldı, Bursa'da yapılmadı. Bu durumda MHP ile AK Parti seçimde birbirlerini mi karalayacak? Siyaseten hoş bir durum değil."

Evet, bu konuda haklı. Eğer bir ittifak yapılacaksa bu bölgesel bazda olmamalı. İllere göre ayrım yapıldığında burada her iki parti yara alır.

AK Parti'nin bu ittifak teklifini kabul etmemesi halinde Türkiye'deki yerel yönetimler tablosunun da büyük ölçekte el değiştireceğini söyleyen MHP'li dostum, Adana, Mersin, Isparta ve Manisa'daki MHP'li belediye yönetiminin yine devam edeceğini buna karşılık Balıkesir ve Ankara gibi bazı illerin MHP'ye geçme ihtimalinin yüksek olacağını söyleyerek şu önemli konuya dikkat çekti:

"Balıkesir şu anda AK Parti'nin ama bir dönem önce MHP'nindi. Ankara'da da biliyorsunuz MHP'nin yüksek oranda bir seçmen kitlesi var. Ayrıca şunu unutmayalım. Son seçimde ortaya çıktı. AK Parti seçmenini ikinci partisi MHP. MHP'ye karşı büyük bir sempatizanlık söz konusu. Yereldeki adaya ve geneldeki politikalara karşı tepki söz konusu olduğunda MHP'nin göstereceği adayların belediye başkanı olması hiç de sürpriz değil."

HANGİ İLÇELER MHP'YE GİDEBİLİR?

İşte bu noktada sözü yerele getirdi:

"Bizim sahadan aldığımız ve son seçimlerdeki sonuç değerlendirmelerimize göre MHP'nin, Bursa'nın ilçelerinde belediye başkanlığını kazanma olasılığı çok yüksek"

Bunlar hangi ilçeler dediğimde verdiği cevap şu oldu:

"Mustafakemalpaşa, Yenişehir, Karacabey, Orhangazi, Gemlik ve Orhaneli. Son yerel seçimlerde Yıldırım'da da ikinci parti çıktığımız düşünülürse ittifak yapılmaması durumunda MHP olarak bu ilçeleri alırız." 

Tabii bu MHP'nin bakış açısı. Benim değerlendirmem daha farklı.