Kaldık mı bakansız!..

Cennet YÜZER CANKILIÇ 11 Temmuz 2018 Çarşamba, 06:30

Seçimden sonra gözler yeni kabineye çevrilmişti. Kimler yeniden bakan olacak? Kimler kabine dışı kalacak.

Süreçte pek çok isim dillendirildi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabineyi açıklamasına saatler kala da pek çok farklı liste havalarda uçtu.

İçlerinde Meclis'te vekil olarak görev yapan sadece 4 ila 5 isim vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yasa gereği Meclis'ten vekil almayacağını söylemiş ardından da bunu değiştirebileceğini ifade etmişti. Nitekim kamuoyundaki genel istek de bu yönde idi.

Önceki gece yeni Türkiye'nin yeni kabinesi açıklandığında bu başarılı 4 ismin yerini koruduğunu gördük. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün bakanlıkları değişmezken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanı olarak yer aldı.

Yasa gereği 4 bakanın bugün milletvekilliğinden istifa etmesiyle AK Parti'nin Meclis'teki sayısı 290'a düşecek.

Yeni kabine 16 bakandan oluşuyor.

Kabinenin en önemli özelliği yasamadan bağımsız olması. Çünkü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne göre yasama ve yürütme tamamen birbirinden ayrı bağımsız organlar olarak hareket edecek.

Parlamenter sistemde, genelde bakan olacak isimler illerin birinci sıralarına yerleştirilir veya en güçlü illerin kabinede yer alması sağlanırdı.

 Şimdi ise öyle değil...

Adama göre iş değil, işe göre adam dönemi başlamış oldu.

Yeni kabinede görev alan bakanları incelediğimizde ki Milli Eğitim Bakanı, Turizm Bakanı, Çalışma Bakanı, Sağlık Bakanı gibi hepsi alanlarında başarılı iş adamları, yeni sistemin bu farklılığı ve yarattığı gücü rahatlıkla görebiliyoruz.

                                 *******                       ******                           *******

Dolayısıyla yeni sistem Bursa'yı da siyaseten etkiledi.

Açıklanan yeni kabinede Bursa yok, bundan sonra da kolay kolay olacağı gözükmüyor, çünkü illerin temsil gücü yeni sistemle beraber tarihe karışmış oldu!..

Seçim kararı alınmadan önce yazmıştım:

"Başbakan Binali Yıldırım nasıl son başbakanımız ise Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu son bakanımız" diye...

Kraldan çok kralcılar olur ya...

Bana gelen tepkiler içinde öyle basitleri vardı ki sanki Hakan Çavuşoğlu'nun kabinede yer almasını istemiyor muşum gibi!..

Oysa o yazıda da belirtmiştim, genç ve dinamik yapısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın takdirini kazanan Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ile Bursa son yıllardaki o ithal milletvekili kâbusunu yenmiş ve kabinede temsil edilmişti.

Demiştim ki, "Bu süreci kent olarak iyi değerlendirmek gerek".

Hakan Çavuşoğlu Bursa siyasi tarihine "son bakan" olarak geçti ama bu demek değildir ki kendisinden devlet veya siyasi kademelerde yararlanılmayacak!

Yine yeni sistemin hazırlayıcılarından İçişleri eski Bakanı Efkan Ala'nın ismi belli yerlerde geçiyor  ve elbette Bursa'nın olmazsa olmaz bakanı Faruk Çelik'in de...