15 Temmuz’un medyatik kahramanı idi!

Cennet YÜZER CANKILIÇ 22 Haziran 2017 Perşembe, 06:06

15 Temmuz'un öne çıkardığı ve kahraman ilan ettiği medyatik isimlerden biri de Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş idi.

O gece Sakarya Valiliği önünde elinde otomatik silahı ile poz verip "buradan geçiş yok" diyen, ardından da asker üniformasını çıkarttırdığı FETÖ teröristlerini sorgularken "Millete nasıl ateş ettiniz, siz Türk askeri değil misiniz?" diye bağıran görüntüleriyle Vali Coş, bir anda sosyal medyada fenomen oldu. Doğrusu o gece ve ilerleyen saatlerde devlete yönelik kalkışmada devletin bürokratının bu şekilde dik duruşu sadece gençlerimizi değil, yediden yetmişe hepimizi mest etmişti. Bir anlamda işgale karşı direnişin moral önderliğini yaparak sembol olmuştu.

Sonraki günlerde de o vali çok konuşuldu, hakkında karikatürler yapıldı, çizildi. Sert görünümünün ardında yatan sempatikliği ile bir hayli beğeni topladı. TV'lere çıkarıldı.

İşte o günün kahraman valilerinden Hüseyin Avni Coş, dün Valiler Kararnamesi'yle merkeze alınan 20 valinin içinde en sürprizi oldu.

***

Aslında o, 15 Temmuz'da ünlenmedi.

Öncesinde de gündemde idi.

Örneğin Sakarya Valiliği'nden önce, Adana'da görev yaptığı dönemde 10 Kasım 2013'te Atatürk'ü anma törenleri sırasında kendisini ve hükümeti protesto eden kalabalıktan birini işaret ederek korumalarına "O gavatı getirin" sözüyle gazete manşetlerine taşındı.

Kamuoyundan büyük tepki gelmesi sonucu hakkında Mersin Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı ve iki gün sonra da İçişleri Bakanlığı'ndan uyarı cezası aldı.

Hatta 15 Temmuz'da yaptığı dik duruşu alkışlayan biri olarak Vali Coş'u o dönemde bu sözünden dolayı en ağır şekilde eleştirmiştim.

Ne yazık ki eleştirim sadece bu yazı ile sınırlı kalmamış.

2016 yılında da korumaları yüzünden başı derde girmiş ve kamuoyunun büyük tepkisini çekmişti. TEM Otoyolu'nda 2 korumasının içinde bulunduğu makam aracı önündeki tırı sollamak isteyince tır şoförü ile kapışmıştı.

Korumalardan biri tırın lastiğine ateş etmiş ve olay emniyete intikal etmişti. Valinin bu olay sonrası suskun kalması, "burası dağ başı mı?"  sözlerine neden olmuştu.

***

Valinin yarattığı gündem bu kadarla da sınırlı değil.

15 Temmuz sonrası yazılı ve görsel medyanın hedef tahtasına oturtuldu. Doğru mudur, yanlış mıdır bir karalama kampanyası yürütüldü. Hatta FETÖ soruşturmalarında adının geçtiğine dair öyle bir iddia var ki, yok artık dedirten cinsten!

İddiaya göre, Devlet Denetleme Kurulu tarafından yapılan "paralel devlet yapılanması" araştırmasında dünkü kararnamede merkeze alınan Samsun Valisi İbrahim Şahin'in, bir önce merkeze çekilen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın kardeşi Vali Adnan Yılmaz'ın ve Coş'un da aralarında bulunduğu 5 valinin Bank Asya'da hesapları tespit edildi. Ayrıca bu valiler Kimse Yok mu Derneği'ne yüklü miktarlarda bağış da yapmışlardı. Her ne kadar akabinde İçişleri Bakanı ile Vali Coş bu iddiaları yalanlasa da hakkında soruşturma açılıp, pasaportuna el konulduğu haberlerine engel olamadı.

Vali'nin başını ağrıtan bir başka olay da 19 Ocak 2013 tarihinde Adana-Ceyhan'da MİT tırlarına yönelik düzenlenen FETÖ operasyonu sırasında da dönemin valisi olması. Radikal gazetesi başta olmak üzere muhalif basının bu yüzden hedef tahtasına oturttuğu konuşulurken, dünkü kararname ile merkeze alınmasının altında bu iddiaların kamuoyu nezdinde yarattığı rahatsızlık gösteriliyor.

***

İnsan elbette, 19 Temmuz akşamı kameralar önüne çıkıp;

"Devletin imkanlarını devlete ve millete karşı kullanan, aziz milletimize talimat alınca gözü dönmüşçe kurşun bile sıkabilen, bomba bile atabilen bu hain terör örgütünün tüm mensupları devlet teşkilatından temizleninceye kadar mücadelemiz amansız bir şekilde devam edecek" diyen dünün sert, bugünün kahraman sempatik valisinin, hiçbir şekilde FETÖ ile bağlantısının olabileceğini aklına getiremiyor. İnanamıyor.

Ama bir taraftan da düşünmeden edemiyor:

 "Madem bu kadar başarılı ve temiz idiyse neden kızağa çekildi?"