AK Parti'de böyle her kafadan ses çıkmazdı!

Cennet YÜZER CANKILIÇ 04 Temmuz 2018 Çarşamba, 06:44

Vatandaşın da dikkatinden kaçmıyor. AK Parti'de eskiden kameralara konuşanlar aynı çizgide açıklama yapar veya yetkili bir kişi çıkar parti adına konuşurdu. AK Parti cephesinden son dönemde yapılan açıklamalara baktığımızda sanki bu kural bozuldu görüntüsü ortaya çıkıyor.

Gündeme dair çok farklı kişilerden çok farklı açıklamalar gelmesi hem vatandaşı şaşırtıyor hem de kafaları karıştırıyor.

Son örneğini yerel seçimlerin erkene alınmasına yönelik iddialarda yaşadık.

Önce bu iddiayı ilk dillendiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba oldu.

Fakıbaba, 3 gün önce katıldığı TV programında bir belediyeci olarak yerel seçimlerin erkene alınmasının daha doğru olacağını söyleyerek gerekçesini şöyle açıkladı:

"Niye? Siyasi olarak düşünmüyorum. Ben iki dönem yaptım, dönemlerime bakıyorum. Nisanın ikinci haftasına doğru mazbatanızı alıyorsunuz. Hoş geldin, kutlamalar, çaydır, davettir. Bir iki ayınızı alıyor. Daha takım kuramamışsınız, proje yapamamışsınız. Ve işi tam kavrayamamışsınız. O yılı kaybetmiş oluyorsunuz. Kasım ayı olursa bütün belediye başkanlarının bir yıl daha kazanacağını öngörüyorum. Bunları önlemek ve iki yılı kurtarmak adına bunun 1 Kasım'a alınması doğru olacaktır."

Hemen ardından AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'tan destekler nitelikte açıklama geldi:

"AK Parti, CHP ve MHP isterse erken yerel seçim mümkün"

Elitaş devamında prosedürü de söyledi:

 "Kasım ayının ilk pazar ya da ikinci pazar günü, bu da 1 ila 8'i arası bir zaman dilimini içeriyor, bu tarihte olmasının benim kanaatimce uygun olduğunu düşünüyorum. Anayasa'nın ilgili maddesi değiştiğinde bu yapılır".

                                        ******                  ******                     ******

AK Parti cephesinden iki yetkili ismin erken seçim sinyali çıkışının hemen üstüne bu sefer de AK Parti Grup Sözcüsü Mahir Ünal kameralar karşısına geçerek "Gündemimizde erken seçim yok!" diyerek şu açıklamayı yaptı:

"Birinci öncelik yeni sistemin cumhurbaşkanımızın yemin etmesiyle devreye girmesidir. Yeniden bir erken seçim tartışmalarının olduğu atmosfere sokmak istiyor birileri. Bazı arkadaşlarımızın açıklamaları da erken seçime destek gibi sunuluyor. Bizim gündemimizde herhangi bir seçim bulunmamakta. Türkiye daha yeni bir erken seçimden çıktı". 

Erken yerel seçim için bunlar siyaseten halkın nabzını tutmaya yönelik politikalar mı yoksa gerçekten yetkili şahısların kendi değerlendirmeleri mi? Sonuçta ortada bir tezatlık söz konusu. AK Parti, siyasi gündemi bir anda altüst eden bu yetkili ağızlardan çıkan çok farklı tartışmalara bir an evvel son vermeli.

Hem para kazandılar hem de meslek!..

Kadınların meslek hayatına atılıp, aile bütçelerine ve ülke istihdamına katkı koymalarının yolu sadece meslek okulları ile üniversiteye kadar uzanan okul hayatından geçmiyor. AK Partili belediye yönetimlerinin halk eğitim kurslarına benzer nitelikte meslek kazandırma kursları sayesinde okuma fırsatı elde edemeyen ev kadınlarımız, engelli kadınlarımız son yıllarda birer girişimci kadınlar olarak ticaret ve iş dünyasıyla buluşmaya başladılar.

Gürsu Belediyesi de bu yolda önemli katkı koyan belediyelerimizden. Belediye Başkanı Mustafa Işık'ın son sosyal projesi diğer bildik meslek edindirme kurslarından içerik bakımından çok farklı. Bu sefer belediye Türkiye'ye örnek gösterilen model projenin çözüm ortağı durumunda.

Söz konusu proje 50 ev kadının 8 ay süre ile seramik ve çini eğitiminden geçirilmesini ve bu süre zarfında ailelerine maddi kazanç sağlamak amacıyla günlük harcamalarının karşılanmasını içeriyor.

Projenin sahibi Afra Hatun Derneği. En büyük paydaşı ise İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı. AFRADER Başkanı Sümeyye Işık hazırladığı sosyal sorumluluk projesini 8 ay önce İçişleri Bakanlığı'na sunuyor. Proje 37 başvuru arasından seçilerek onaylanıyor. İlçe Kaymakamlığı, İş-Kur, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de proje ortağı olarak desteklediği çalışmada hanımlar 8 ay süreyle çini sanatını öğrenirken, günde 25 TL de kazanarak aile bütçelerine katkı sağladılar. 

Sonuç mu?

8 ay sürenin sonunda yaptıkları ürünleri sergiyle taçlandırırken, girişimcilik kursu dâhil 3 sertifika almanın mutluluğunu yaşadılar. Ben de geçen gün Belediye Başkanı Mustafa Işık'ın daveti üzerine bu mutluluğa ortak oldum. AFRADER Başkanı Sümeyye Işık, yapılan el sanatı ürünlerini tek tek gösterirken, değme sanatçılara taş çıkartan objeler karşısında hayranlığımı gizleyemedim. Kadınlarımızın bu eğitimlerinin, aynı zamanda terapi niteliğinde sosyal hayata kazandırma amaçlı olduğunu da yerinde görme imkânı elde ettim.