AK Parti'de heyecanlı bekleyişte sona doğru...

Cennet YÜZER CANKILIÇ 11 Ocak 2019 Cuma, 06:00

 Cumhur İttifakı'nda ve Millet İttifakı'nda listelerinin kilitlenmesine neden olan iki ilçe var. Osmangazi ve Yıldırım.

CHP ve İYİ Parti arasındaki görüşmeler Osmangazi'de krize dönüşmüş durumda. CHP bu ilçede oy oranının fazlalığını ileri sürerek kendilerine verilmesini isterken, İYİ Parti de merkezde var olabilme amacıyla Osmangazi'deki ısrarını sürdürüyor. Yıldırım'ın akıbeti ise Osmangazi'deki düğümün çözülmesine göre belli olacak.

 AK Parti cephesinde ise günlerdir Bursa listesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidip, sonra yeniden çalışılsın diye geri gönderildiğine dair duyumlarla çalkalanıyor.

Tabii dosyanın her gönderilişinde ortaya ya yeni isimler belediye başkan adayı olarak çıkıyor ya da mevcut belediye başkanları yeniden gündeme geliyor. Hal böyle olunca her seferinde kulislerde ortaya yeni listeler çıkıyor ki tam anlamıyla belirsizlik durumu hâkim.

AK Parti'deki listenin şekillenmesini bekleyen sadece AK Partililer değil. İttifak ortağı MHP'liler de AK Parti' deki gelişmeleri yakından ama sessizce izliyorlar.

Ve onlar da nefeslerini tutmuş, "Hangi ilçelerde MHP'nin adayıyla seçime gidilecek?"sorusunun cevabını merakla bekliyorlar. Bu anlamda MHP cephesinden ne bir ilçe ismi ne de belediye başkan adayı isminin telaffuz edilmemesinin de dikkatlerden kaçmadığını belirtmeliyim. MHP'ye verileceği iddia edilen ilçeler konusunda AK Parti kulisleri daha bir hareketli. O ilçeler de Yıldırım, Karacabey, İznik, Orhaneli ve Yenişehir arasında gidip geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son üç gündür üst üste birkaç defa Bursa aday listesini "yeniden çalışın" diyerek üst komisyona havalesiyle, MHP'ye de 2 ilçe verilme durumu ağır basıyor.   

 Bu birliktelik içinde tek bildiğimiz, aday listesine yönelik heyecanlı bekleyişin en geç bugün yarın netleşecek olması. Çünkü AK Parti İl Başkanlığı 13 Ocak Pazar günü Merinos AKKM'de Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un katılacağı aday tanıtım töreni için kolları sıvamış durumda.

İKİ ADAYLI YARIŞ TATLI BİR REKABETLE BAŞLADI

Dün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü idi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükşehir Belediye başkan adayı Alinur Aktaş ile Nilüfer Belediye Başkanı ve CHP Büyükşehir Belediye başkan adayı Mustafa Bozbey dün güne Bursa basını ile başladılar. Ancak her ikisinin programı da tesadüf bu ya aynı saatte çakıştı.

Basın mensupları olarak bizler tercih yapmak yerine her iki ismin davetine icap edip, hızlandırılmış program uyguladık. Allahtan bu konuda her iki başkan da duyarlı davrandı.

En çok da ilk buluşmanın ev sahibi konumundaki Alinur Aktaş. Saat tam 09.00'da toplantıyı başlattı. Küçük bir kahvaltılı sohbetten sonra kürsüye çıktı ve ilk söylediği gülerek "Merak etmeyin sizi burada fazla tutup, rakibin toplantısına göndermemezlik yapmayacağım" oldu.  

Ardından da günümüzü kutlayarak, Bursa'da ilk açıklanan belediye başkan adayı olmanın getirdiği sorumlulukla "Erken kalkan yol alır" dedi ve Büyükşehir'de sıkı bir tempo ile çalışmalara başladığını, yeni dönem projelerinin hazırlanmasının son aşamasına gelindiğini, tam anlamıyla sahaya pazar günü ilçe belediye başkan adaylarının açıklanması sonucu birlikte ineceklerini söyledi.

İki adaylı yarışta iddiasını da dile getirdi:

"Dersime iyi çalıştım. 15 yıllık belediyecilik tecrübem ve reel sektör deneyimim var. Bu anlamda çok rahatım. 17 ilçenin tamamını iyi bilirim. Bunu son 1 yılda öğrenmedim, ben Bursa çocuğuyum. Yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır."

Rahat ve sempatik tavırla konuşmasını tamamlarken "Sözü uzatmamayım da rakibimi daha fazla bekletmeyeyim" dedi ve bu hassasiyetinden ötürü sadece yarım saatlik gecikmeyle Mahfel Çay Bahçesi'nde toplantıya başlayan Başkan Bozbey de teşekkür etti.

Bozbey de konuşmasında Aktaş gibi belediyecilik tecrübesine değindi. "20 yıllık kent yöneticisi olarak şunu iddia ediyorum. Bursa'yı Nilüfer gibi gülümseteceğiz ve katılımcı demokrasi ile buluşturacağız" dedi ve aynı cümleyi kullandı, "Yapacaklarım yaptıklarımın teminatıdır."

Sonuçta dün gördük ki Bursa bu dönem gerçekten heyecanı yüksek tempoda, tecrübeli ve sevilen iki rakip adayın projelerini konuşturduğu seviyeli, sağduyulu ve hoşgörülü çekişmesine sahne olacak.