Ara elemanı, aranan elemana dönüştüren kurum!

Cennet YÜZER CANKILIÇ 12 Ocak 2018 Cuma, 06:13

Sık sık yaz-boz tahtasına döndüğü ve gelen her bakanla yeniden müfredatın değiştiği eğitim sistemimizde, son birkaç yıla kadar özellikle 28 Şubat sonrası İmam Hatip liselerinin dışlandığı politikada tüm meslek liselerinin de bu kategoride değerlendirilmesi sonuç olarak sanayide ara eleman sıkıntısı yaşamamıza neden olmuştu.

Siyasi ve sosyal engel hükümetin girişimleri ile ortadan kalkmakla beraber, önümüzde bu sefer ara elemanın nitelikli eleman vasfına dönüşmesi ile meslek kriterlerinin uluslararası standartlara taşınması ve akreditasyon sorunu ortaya çıktı. İşte, 2006 yılında Türk Akreditasyon Kurulu ile Mesleki Yeterlilik Kurumu adı altında iki kamu kurumu oluşturuldu. Bu kurumlar da il bazında mesleği eğitim ölçümlendirme ve yeterlilik sınavlarını, akreditasyon hizmetlerini verecek özel ve yarı kamu kuruluşu olan şirketlerle çalışmaya başladı.

Mesleki eğitim alanındaki bu yeni sistemde öncülüğü Bursa'da BTSO yaptı. Ramazan Karakök'ün Genel Müdürlüğü'nde 2 yıl önce MESYEB adı altında Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi kuruldu. Merkez, 16 ay önce hizmet vermeye başladı.

Dün Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Öge başkanlığında YeniDönem gazetesi ekibi olarak  Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'ndeki MESYEB'de Ramazan Karakök'ün konuğu idik.

Açıkçası hepimiz böyle bir kurumun varlığından doğru dürüst haberdar olmadığımız için verilen hizmeti yerinde dinlediğimiz ve gördüğümüzde çok etkilendik.

MESYEB henüz 16 aylık yeni bir kuruluş olmasına rağmen mesleki ölçümlendirme sayısında Türkiye'de ilk üçün içinde.

                                           ******                              ******                          ******

Ramazan Karakök, ilk olarak bize nitelikli eleman kavramının ne kadar önemli olduğunu anlattı.

 "Bilgiyi beceriye dönüştürdüğünüzde başarıyı getirir. Başarı nitelikli insanla olur ve bu da ülke ekonomisine katkı sağlar sonuçta tam bağımsız güçlü bir ülke".

3 ay önce Çin gezisinde bunu yerinde gördük. Çin dünyanın en büyük nüfusuna sahip olmasının dezavantajını, insan kaynağını nitelikli iş gücüne dönüştürerek elde etmiş. Tam bağımsız ülke olan Çin'in son 50 yılda yaptığı büyük ekonomik ve teknolojik sanayi devriminde ana tema nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi idi.

Ramazan Karakök "Artık ara eleman değil, aranan eleman yetiştirmek zorundayız" dedi. Bunun için de firmalara eğitim desteği veriyorlar. "Kurs mu açıyorsunuz?" dediğimde "O işin başka boyutu, biz firmaların ara elemanlarını teorik ve uygulamalı olmak üzere 2 ayrı sınava tabi tutuyoruz. Uluslararası standartlarda tanımlanan mesleğin o kişideki bilgi ve becerisini ölçüyoruz. Sınavı başarıyla geçenler hem ülkemizde hem de dışarıda "Bu mesleği yapabilme özelliğine sahiptir" gibi bir belge veriyoruz." dedi.

 Yani o kişi aynı zamanda uluslararası alanda da akredite olup, küresel istihdama katılabilme ayrıcalığına sahip oluyor. Kısaca ara elemandan aranan elemana geçiyor. Başvuruları firmalar yapıyor.  Ücretlerini kişi sayısına göre firma yatırıyor. Sonra o başvurulardan kaçı başarıyla bu belgeyi aldı ise onun ücretini Çalışma Bakanlığı MESYEB'e ödüyor, MESYEB de bakanlığın ödediği parayı, firmanın hesabına geri ödemede bulunuyor. Yani, kısaca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı finanse ediyor.

 Burada bir dip not da AB fonlarından etkili şekilde yararlanılması. MESYEB geçen yıl 350 milyon avro AB fonlarından sınav ücreti almış, bu oldukça büyük rakam. Ramazan Karakök "Bir o kadar daha yararlanacağız" derken, BTSO bünyesinde hizmet vermelerine rağmen mali açıdan kendi çarklarını döndüren kurum olduklarının da altını çizdi:

"Biz kesinlikle odadan mali katkı almıyoruz. Burada 40 personelimiz var, hem Türkiye'de hem de Bursa'da yeni açılan, kamuoyunda fazla tanınmayan alanda hizmet vermemize rağmen, kısa sürede geldiğimiz nokta bizim için sevindirici".

Gerçekten de öyle. Burada bir başarı hikâyesi var. Ve biz dün onu yerinde görüp, kent adına gururlandık.