Bu seçimde kadın muhtarlarımızda patlama olacak!..

Cennet YÜZER CANKILIÇ 10 Ekim 2018 Çarşamba, 06:12

Bursa'da 1950 sonrası ilk kadın milletvekilini AK Parti çıkardı. 2007 yılında Canan Candemir Çelik Bursa'nın tek kadın milletvekili olarak Ankara'ya gitti. Ardından CHP, Bursa'da yerelde 2009 yılında tanınmış iş kadınlarından Sena Kaleli'yi Büyükşehir Belediye Başkan adayı göstererek önemli bir açılım elde etti.

Ve bu iki partinin kadın adaylara yönelik açılımlarını diğer partiler de zaman içinde takip etti.

Şimdi Bursa'nın kadın milletvekili sayısı 4'e çıktı. Tabii toplamda 20 milletvekilini dikkate aldığımızda 4 kadına karşılık 16 erkek milletvekili, kadınların siyasetteki yeri açısından pek parlak değil ama yine de geldiğimiz nokta itibarıyla elde edilen kazanım sevindirici.

Yereldeki siyasetin diğer yetki alanlarına baktığımızda Bursa'da hiç kadın il başkanı yok. Maşallah hepsi erkek!

Bu da siyasal yapının erkek egemenliğinde yürütüldüğünü gösteriyor ki demokratik standartlardaki fırsat eşitliği prensibiyle bağdaşmıyor. Ama parantez içinde belirtmek isterim ki hangi alanda olursa olsun sırf kadın olsun diyerek nitelik, liyakat ve ehliyet dışında göstermelik seçimler o makam veya göreve yarardan çok zarar getirir.

İlçe başkanlıklarında AK Parti ve MHP'de hiç kadın ilçe başkanı bulunmazken, CHP'de bir tane Mudanya'da var. Partilerde başkanlık koltuğunda kadın yok ama başkan yardımcılıklarında ve yönetim kurullarında yarıya yakın kadın siyasetçi olduğunu belirtmeliyim.

                                 *******                                  *******                         *******

Belediye başkanlarında da durum aynı.

Bugüne kadar benim bildiğim Bursa siyasi tarihinde hiç kadın belediye başkanı olmadı.

Buna karşılık kadın belediye başkan adayları, aday adayları oldu ama seçilecek yerden partiler kadın belediye başkanı göstermedi. Bursa belki bu mâkus talihi önümüzdeki yerel seçimlerde kırar.

Belediye meclislerindeki kadın üye sayısının yıllar içinde artış gösterdiğini biliyorum, bu da yerel yönetimler teşkilatlanmasında kentin önemli bir kazanımı.

İşte bu noktada önemli bir kazanım da her genel seçimlerde sayıları artan kadın muhtarlarımız.

2014 yerel seçimlerinde Bursa'da kadın muhtar sayısı 2 katına çıkarak 27'ye ulaştı. 2000'li yılların başına kadar ihtiyar meclisi heyetleri adı altında sadece orta yaşın üstündeki erkeklere açık olan bu yönetim mekanizması artık kadınlar tarafından da ilgi gören  birimler oldu.

Üstelik seçilen muhtarlar ile muhtar adayı kadınlarımızın tahsil ve yaş ortalamasına baktığımızda geneli lise mezunu ve üstü ile genç ve orta yaş arası olarak karşımıza çıkıyor.

Bursa Büyükşehir Belediye sınırları içinde yer alan 1050 mahallenin 27'sinde kadın muhtarlar görev yapıyor. Dağılımda merkez ilçe Osmangazi 10 kadın muhtar ile birinci sırada yer alırken, Yıldırım'da 6, Nilüfer, Mudanya, Gemlik ve Orhangazi'de 2'şer kadın muhtar bulunuyor.

Bunları neden yazdım?

Çünkü benim çevremden de edindiğim izlenime göre Bursa'nın 2019 yerel seçimlerinde kadın muhtar sayısı en az 2'ye katlanacak. Çünkü kadınlar şimdiden adaylık çalışmalarına başladılar bile...

Hatta bir tanesi geçen gün sosyal medyadan adaylık açıklaması yaparak bir cesaret örneği gösterdi. Yıldırım Baruthane Mahallesi'ne aday olduğunu deklare eden Hanife Hassas iddiasını da "Mahallemizin sağlık, eğitim, ulaşım ve güvenlik sorunları öncelikli. Bunları biliyorum ve çözüm için anne ve kadın bakış açısıyla göreve hazırım" sözleriyle dile getirdi.

Yani bu seçimler yerelde muhtarlıklar anlamında bir hayli heyecanlı geçeceğe benziyor.

Bu arada kadın muhtarlarla ilgili olarak bir rakam verecek olursak;

 Türkiye'de toplam 31 bin 963 mahalle ve 18 bin 329 köy olmak üzere toplam 50 bin 292 muhtarlık birimi var. 2009 mahalli seçimlerde 412 kadın muhtar göreve gelirken, 2014 yerel seçimlerinden sonra, 623 mahalle ve 51 köy olmak üzere toplam 674 kadın muhtar seçimle iş başına geldi. Dağılımda İstanbul 99 kadın muhtarla ilk sırada yer alırken, İzmir 80, Ankara 77 kadın muhtar çıkardı. Bursa 27 kadınla 4. sırada yer aldı. Bursa'yı da 25 kadın muhtarla Balıkesir izledi. Mevcut yapılanmada kadın muhtarların oranı erkeklere göre düşük olsa da bu sayı her seçimde arttığı için ülkemizin idari ve siyasi yapılanmasında önemli bir gelişim süreci olarak nitelendirmek gerekiyor.