Burkay, BTSO Başkanlığı’na yeniden aday mı?

Cennet YÜZER CANKILIÇ 10 Ekim 2017 Salı, 06:00

Kentin ana arterlerindeki billboardlarda görmüşsünüzdür.

Fotoğrafta;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan elindeki ödülü Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye veriyor.

Altında da "Ekonomiye değer katan şehir ödülü Bursa'nın" diye yazıyor.

Elbette sanayi kenti Bursa'nın ekonomiye ciddi anlamda katma değer sağladığını biliyoruz. Çünkü Bursa, İstanbul-Kocaeli bölgesinden sonra Türkiye'nin ihracat sıralamasında ikinci büyük kenti durumunda. Aynı şekilde üretim ve istihdama olan katkısını da biliyoruz. Bursa'nın, her yıl açıklanan 500 büyük firma içinde ilk sıralara yerleştiğini de.

Velhasıl Bursa üreten bir kent ve bu üretim hem kentin büyümesine hem de ülke ekonomisinin gelişmesine katkı koyuyor.

İşte Bursa'nın bu gücünü yansıtan net rakamları geçen gün kaynağından öğrenme imkânı bulduk. BTSO Başkanı İbrahim Burkay düzenlediği basın toplantısı ile bize "başkanlığı" süresince kentin ekonomik büyümesinin özetini çıkardı. 

                      *****                         *****                          *****

Konu Bursa ticareti ve sanayisi olunca doğal olarak basın mensuplarının ilgisi de büyük oluyor. Başkan Burkay, biz basın mensuplarının karşısına hazırlıklı çıktı. Son 4 yılda Bursa ve Türkiye ekonomisinin karşılaştırmalı verilerinin yer aldığı bir kitapçık dağıtan Başkan Burkay, sunumuna başlarken, müjde mutluluğunda Bursa'nın şimdiden 2023 vizyonu hedeflerine ulaştığını söyledi.

Bu müjdesine dayanak olarak da "Bursa ekonomisi son 4 yıldır Türkiye ekonomisinden daha hızlı büyüyor" dedi ve ekledi:

"Geçen yıl Türkiye ekonomisi yüzde 3 büyürken, Bursa ekonomisi yüzde 7 büyüdü."

Son 4 yılda Bursa'nın kazandığı diğer ekonomik büyüme rakamlarından bazıları ise şöyle:

Bursa'nın merkez bütçeye katkısı son 4 yılda yüzde 100 arttı.

Bursa 12 bin 703 dolar kişi başı gelirle Türkiye ortalaması olan 10 bin 737 doları geçti.

Son 4 yılda Bursa'da 16.bin 194 yeni şirket açıldı.

Bursa son 4 yılda yerli ve yabancı sermayeli firmaların yatırım merkezi haline geldi. En çok yatırım yapılan iller sıralamasında Bursa'yı Kocaeli, Ankara ve Adana takip ediyor.

Yine Türkiye sanayisine en yüksek katkı sağlayan iller sıralamasında da Bursa tek başına ilk sırada yer alırken, AR-GE ve tasarım merkezi bulunan iller sıralamasında da İstanbul'dan sonra 2. sıraya oturdu.

Bursa teknolojik gelişimde de atılım yapan iller içinde ön planda. BTSO verilerine göre Türkiye'de orta ileri teknoloji yoğunluğu oranı yüzde 26,2 iken, Bursa yüzde 52 ile ortalamanın çok çok üstünde.

Ve ihracat sıralamasında İstanbul'dan sonra liderliği 4 yılda bırakmadığı gibi, 12 milyon dolardan 14 milyon 192 dolara çıkarak, toplam ihracatının da yüzde 8'den yüzde 10'unu karşılama başarısını elde etti. Bursa 198 ülkeye ihracat yapan kent durumuna geldi.

Çünkü 4 yılda Bursa'da ihracat yapan firma sayısı 3 bin 683'ten 4 bin 49'e ulaştı. 

                          *****                *****                  *****                *****

15 Temmuz hain darbe girişiminden önce toparlanma sinyalleri veren ve darbe sonrası küresel güçlerin finans krizi ile bir kere daha vurmaya çalıştıkları ve tüm çabalarına rağmen başarıya ulaşamadıkları Türkiye ekonomisini çökertme projesinde Bursa verdiği ekonomik büyüme desteği ile hakikaten ekonomiye değer katan il ödülünü hak ediyor.

Dedim ya Burkay da bu başarının arkasındaki aktörlerden biri olarak karnesinin dolu dolu olmasından dolayı heyecanlı ve mutlu şekilde biz basın mensuplarının karşısına çıktı.

Bursa'nın ve Türkiye'nin hedeflerinin büyük olduğunu söyledi. 2023 vizyonu projesinin mimarlarından biri olarak "Bursa'mız için beklenti ve hayallerimiz rakamların çok çok ötesinde" dedi.

6 ay ertelenen oda seçimlerinde 6 ay sonra yeniden aday olup olmayacağı ve bu karnenin bir nevi adaylık için ön hazırlık olup olmadığı da sorulduğunda "Bizim amacımız isimlerin değil, firmaların sürekliliğidir. Kentin son 4 yılda yakaladığımız sürdürülebilir büyüme potansiyelinin istikrarını sağlamaktır" dedi.

Artık bu politik cümleden kim ne çıkarır bilinmez ama benim çıkardığım "Evet, 4 yılda 2023 büyüme rakamlarını yakaladık, bundan sonraki süreçte önümüzde 2053 ve 2071 vizyonu var. İmkan verildiği takdirde ikinci dönem başkanlığımızda bu hedefleri de yakalayacağız" oldu!..