Burkay Cumhurbaşkanı'ndan ne istedi?

Cennet YÜZER CANKILIÇ 13 Haziran 2018 Çarşamba, 03:28

Cumhurbaşkanı Erdoğan her Bursa mitinginde yerelde ve genelde kente yapılan yatırımları ana başlıklar halinde sıralar. Bu sefer de aynısını yaptı. Yine başta Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ile hükümetin yaptığı yatırımlardan bahsetti.

Yatırımlar içinde ağırlığı ise BTSO projeleri oluşturdu.

Özellikle de BTSO tarafından Bursa-Karacabey yolu üzerinde hızla yapımı devam eden TEKNOSAB, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bursa mitinginde en çok üzerinde durduğu ve övdüğü proje olarak ön plana çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan önce mitingde değindi:

BTSO yatırımlarından ilk olarak "Teknokent, Bursa AR-GE Merkezi, 12 tasarım merkezi kurduk" dedi ve kendisinin de 'Mega Endüstri Bölgeleri' olarak nitelendirdiği sanayi yatırım bölgelerinin çıkış noktasını oluşturan TEKNOSAB'ı anlattı:

"Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi, BTSO öncülüğünde, Sanayi Bakanlığımızın desteğiyle hayata geçiriliyor. Kamulaştırma çalışmaları tamamlandı, altyapı çalışmaları sürüyor. Sadece kamulaştırma ve altyapı çalışmalarının toplam bedeli 2 milyar lira. Bursa ve Türkiye ekonomisine 10 milyar lira katkı sağlayacak bu yatırım, 150 bin kişiye iş imkânı getiriyor. 40 milyar dolar ihracat bu proje kapsamında gerçekleştirilecek. Bursa'ya hayırlı olmasını diliyorum"

                                 ******                              ******                         ******

Türkiye'nin büyük ölçekli sanayi projesi olarak ön plana çıkan TEKNOSAB, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın akşam Atıcılar Spor Kompleksi'ndeki STK'ların katıldığı 'Büyük Buluşma' iftarında da gündeminde idi.

Yaklaşık bin 300 kişinin katıldığı davetli topluluğundaki iftar sonrası BTSO Başkanı İbrahim Burkay'ı yanına çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisiyle bir süre baş başa sohbet etti.

 Bursa ve Türkiye ekonomisi ağırlıklı sohbetin ana konusunu ise TEKNOSAB oluşturdu.

Cumhurbaşkanı projenin hangi safhada olduğunu sordu.

Burkay da "2018'in ocak ayında talep toplamaya başladık. Yerli ve yabancı olmak üzere toplam 240 civarında talep geldi. İnşallah bu yılın sonunda bölgede fabrikalarımız çalışmaya başlayacak" dedi.

Burkay Cumhurbaşkanı Erdoğan'a projeyi anlatırken "Biz burada 15 bin metrekare üzerinde sanayi parseli ürettik. Bursa geneline baktığımızda bu parsel üzerinde toplamda 140 tane var. TEKNOSAB'da ise 170 tane. Yani Bursa'nın toplamından fazla sanayi parseli ürettik. Talepleri değerlendirip 140 tanesine tahsis yaptık." dedi.

Ardından bir istekte bulundu:

"Efendim buraya yatırım talebi çok fazla. Mevcut alan yetersiz, büyütmemiz lazım".

Cumhurbaşkanı Erdoğan da yanında bulunan danışmanlarına dönerek talimatı verdi:

"Hemen gerekli işlemleri yapalım, burayı büyültelim"