Bursa'da Soylu rüzgârı esti!

Cennet YÜZER CANKILIÇ 14 Mart 2019 Perşembe, 06:36

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Halkın, sevmenin ötesinde geleceğe dair umudunu bağladığı ve her daim dualarından eksik etmediği 3 isim.

İçlerinden 2'si lider, diğeri ise bakan. Peki onu diğer bakanlardan ayırıp, bu 2 ismin yanına koyup, kitleleri bir lider pozisyonunda peşinden sürükleyen neden ne?

Öncelikli neden, elbette ülkeden terör denilen belayı defetmiş olması. "Bakanım" diyerek koltuğunda oturmak yerine Doğu ve Güneydoğu olmak üzere il, ilçe, mezra, dağ, tepe, karakol demeden, sınırların en sıfır noktasına kadar sürekli gezen ve oralara devletin sıcak, samimi, koruyan, kollayan birleştiren gücünü götüren, sadece Türk değil Kürt halkının gönlünde taht kuran Süleyman Soylu, FETÖ, PKK, YPG, PYD gibi terör örgütlerinin yanı sıra, mafya, çete, illegal örgütler ve özellikle de uyuşturucuyla mücadelede gösterdiği büyük başarı ile Cumhuriyet tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı bakanı konumuna geldi.

Bakanlığının ağır temposuna rağmen yerel seçim sürecinin de adeta lokomotifi durumunda. Bilhassa da Cumhur İttifakı'nın gücünün sayısal anlamda sarsıldığı pek çok seçim bölgesinin de aranılan ismi olarak il teşkilatlarından Ankara'ya "bize gelsin" yönünde yoğun baskıların gittiği Bakan Soylu dün Bursa'ya da geldi.

Ama ne geliş!..

Dikkat edin, gittiği her yerde büyük kalabalıklarla karşılaşan Soylu'nun halkla buluştuğu açık hava toplantıları, adeta bir parti genel başkanının izdiham derecesindeki mitinglerine sahne oluyor. 3 gün önce Sivas'ta yaptığı mitinge bakın, müthiş bir katılım vardı. Ve altını çizerek de belirtmeliyim ki bu kalabalıkların öyle teşkilatların davetleriyle, özel olarak otobüslerle katılımcı sağlamalarıyla inanın yakından uzaktan alakası yok. Tamamen halkın duymasıyla gerçekleşen katılım.

Dün Bursa'da öyle idi.

Soylu için Bursa, siyasi kariyerinin önemli mihenk taşlarından olduğu için bu kente ayrı önem verir. DP'nin genel başkanlığından geldiği için Bursa da Demokrat Parti'nin bir dönem kalesi olduğundan dolayı siyasi ve gönül bağı burayla sağlamdır. Tabii ki aynı kökenden geldiği danışmanı Harun Akın'ın da buradaki katkısını unutmamak lazım.

Dünkü geliş nedeni Mustafakemalpaşa ve Mudanya ilçeleri içindi. Malum, Mustafakemalpaşa'da İYİ Parti'nin adayı eski bakanlardan Şükrü Erdem gerçeği var. Demokrat Parti'nin hâlâ seçmen bazında varlığını sürdürdüğü bu ilçede Soylu'nun estireceği rüzgâr Cumhur İttifakı'na artı olarak yansıyacak, Mudanya'da öyle...

Bakan Soylu, dün sabah ilk olarak Merinos'ta STK, iş dünyası ve şehit aileleri ile gazilerin katıldığı kahvaltıya konuk oldu.

Salon öyle hınca hınç doluydu ki kapıdan içeriye girdiğinde bildik siyasetçiler gibi kendisi için ayrılan protokol masasına gitmedi. Salondaki tüm masaları tek tek gezerek herkesle tokalaştı ve fotoğraf çektirdi. Zaman zaman sevgi selinden dolayı izdihamın da yaşandığı bu selamlaşma faslında, Soylu'nun sahnenin bulunduğu masaya gelmesi tam 45 dakika sürdü.

Söz konusu konuk Soylu olunca, siyasi büyüklerin katılımı da yerinde idi. Eski vekillerden tutun da mevcutlara kadar hepsi karşılamada vardı. Yine İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve İçişleri eski Bakanı Efkan Ala ile AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tunçak da salonda idi.

Açılış konuşmasını önce ev sahibi konumunda AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman yaptı, ardından MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı kısa ama coşkusu yüksek bir konuşma yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı Alinur Aktaş'ın da selamlama konuşmasının ardından sahneye çıkan Soylu, bir saate yakın kürsüde kaldı. Sık sık alkışlarla kesilen konuşmasının sonunda Soylu, "Burası sadece hünkârların şehri değil, Türkiye'yi kucaklayan maneviyatın dile geldiği bir şehir. Öz güveni yüksek bir şehir" dedi ve ekledi, "Evet bu seçimler öyle yerel seçimler değil. Bu seferki seçimler farklı. Karşımızdaki partiler normal seçim gibi davranıyorlar mı da biz yerel seçim gibi davranalım. 31 Mart tarihi sadece bizim için değil, etrafımızdaki coğrafya için de bir kırılma noktası." 

Bakan Soylu sözlerini çağrıda bulunarak tamamladı:

"N'olursunuz buraya gönül bağıyla bağlı olan Tayyip Erdoğan'ı Bursa'sız bırakmayın. N'olursunuz 31 Mart'ta bizim boynumuzu Kandil'in önünde eğdirmeyin."

Ve bu konuşma, salonda bulunanların dakikalarca ayakta alkışlamalarına neden oldu.
Mustafakemalpaşa'ya gidemedim ama Mudanya ziyaretini birebir takip ettim. Tek kelime ile müthiş bir kalabalığa seslendi ve Cumhur İttifakı'nın adayı Dr. Murat Ünal için oy istedi.