Bursa'nın fethi de devlet töreni kapsamına alınmalı!

Cennet YÜZER CANKILIÇ 10 Nisan 2018 Salı, 06:06

Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrulgazi otağını Söğüt'e kurup burayı yurt edindikten 4 yıl sonra, her yıl eylül ayının ikinci haftası birlik ve beraberliğin sağlanması anlamında Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde yaşayan Kayı boylarını bir araya getirerek "toy geleneğini" başlattı. İşte onun başlattığı bu gelenek tam 734 yıldır aralıksız devam ediyor.

Yörüklerin kendi iç bünyelerinde nesilden nesle aktardıkları bu gelenek Sultan 2. Abdülhamid Han tarafından devlet töreni olarak kutlanmaya başlandı. Bu yıl Söğüt'te 738.si kutlanacak. Söğüt Yörüklerinden olduğum için iyi bilirim. Benim küçüklüğümde bu şenlikler için haftalar öncesinden köylerin ileri gelen büyükleri hazırlıklar yapar, bayram misali o gün için sandıklardan geleneksel temiz kıyafetler, cepkenler, çıkarılır, köy halkı o günün sabahı erkenden atlara binmiş grubu meydandan dualarla uğurlardı.

2. Abdülhamid Han, tarihine önem veren bir sultan olarak da biliniyor. Bu geleneksel toyu devlet törenine aldırmakla kalmıyor birçok tarihi eseri gün ışığına çıkartma çalışmalarından biri olarak aynı zamanda Ertuğrulgazi'nin annesi Hayme Ana'nın Kütahya'daki mezarını da buldurup, etrafının düzenlemesini yaptırıyor. Yine, dikkat ettiniz mi bilmiyorum, Tophane'deki meşhur Saat Kulesi'ni de Abdülhamid Han yaptırıyor. Onun bir benzerini de Bilecik'te Şeyh Edebali Türbesi'nin tam karşısına diktiriyor.

                                ******                              ******                       *****

2002 yılından sonra AK Parti iktidarının yaptığı en önemli çalışmalardan biri de tarihi ve kültürel zenginliğimiz anlamında özümüzü hatırlamamız ve yaşatmamız. İşte bu çerçevede Söğüt'te yapılan geleneksel şenlikleri bir partinin veya dönemin iktidarının inisiyatifinin dışına çıkarma çalışmaları yürütürken biraz bu şenliği, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'na endeksli olarak götürmek yerine daha kurumsal hale getirebilir.

Nihayetinde buradan 700 yıl dünyaya hükmeden bir büyük devlet doğdu. 2 yıl önceki şenliklere katıldım, daha geniş çaplı ve daha fonksiyonel, en azından Türki Cumhuriyetleri'ndeki Kayı boylarını, Türk aşiretlerini ve Türk devletlerini kapsayacak bilimsel, kültürel ve siyasal vb. her açıdan geniş katılımlı organizasyon yapılabilir diye düşünüyorum.

                                              ******                                ******                                   ******

İşte her yıl Osmangazi Belediye Başkanlığı bünyesinde kutlanan Bursa'nın Fethi ve Osmangazi'yi Anma Şenlikleri de bu zincirin ikinci halkası olarak Kültür Bakanlığı'nca resmi devlet töreni kapsamına alınıp, değerlendirilebilir.

Osmangazi Belediyesi'nin başkanlığında Büyükşehir Belediyesi ve Yıldırım Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ve son yıllarda belediye başkanlarının büyük azim ve gayretiyle bir noktaya getirilen bu şenlikler devlet töreni kapsamında daha içeriği dolu dolu ve katılımcılığı yüksek olabilir.

Yine de bu yılki törenler geçen yılın bir üst seviyesinde. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ı bu anlamda kutlamak gerekiyor, iyi organize olmuş ekibiyle beraber her yıl kendi çıtasını yükseltiyor.

Cumartesi günü Tophane Meydanı'ndaki açılış töreninin katılımcıları arasında idim. Geçen yıla göre katılım ve coşku daha fazlaydı. Elbette bunda TRT'de izlenme rekorları kıran Diriliş filminin oyuncularının etkisi de var. Bizimle beraber Tophane'den Atatürk Anıtı'na kadar yürüdüler, dolayısıyla öyle bir izdiham gerçekleşti ki bir ara protokol ezilme tehlikesi bile geçirdi.

Sonuçta bu bile farkındalığı artırmaya yönelik olumlu bir çalışma idi. Tabii, bu esnada kapatılan trafik nedeniyle, kent içi ulaşımın merkezde aksaması da biraz olumsuz yansıdı ama fetih kutlamalarına katılanların coşkusunun daha ön planda olması, olumsuzluğun önüne geçti.