Fiilen yerel seçim süreci başladı!..

Cennet YÜZER CANKILIÇ 18 Ocak 2018 Perşembe, 06:08

2019 seçim yılı.

3 ayrı seçim var.

Mart 2019'da Yerel Yönetimler Seçimi,

Ağustos 2019'da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri,

Kasım 2019'da Milletvekilliği Genel Seçimi.

Ancak 16 Nisan referandumuyla beraber Cumhurbaşkanlığı seçimleri de milletvekilliği seçimleriyle beraber yapılacağı için, her ikisi de Kasım 2019'da.

Dolayısıyla kritik yıl.

Mevcut takvime göre;

Yerel seçimlere 13 ay gibi kısa süre, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerine de 22 ay kaldı.

                                     *****                        *****                              *****

Seçimlere bir yıl gibi kalmasından dolayı bir süredir Ankara siyasi kulislerinde "Erken genel seçim olacak" iddiası dillendiriliyor. Hatta bunu dillendirenlerin seçim tarihi bile belli:

"15 Temmuz Pazar"

İktidara yakın ANAR'ın sahibi İbrahim Uslu da bu iddiayı dillendirenlerden biri olarak,  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ittifak kararını "Erken seçim emarelerinden biri" diye nitelendirmişti.

Akabinde, ittifak kararı ile AK Parti ve MHP anlaşmış, komisyon oluşturulmuş ve 2019 genel seçimleri ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik uyum yasalarının düzenlenmesi için düğmeye basılmıştı.

İşte tam bu noktada, uyum yasalarından önce Meclis'e yerel yönetimlerle ilgili düzenlemenin geleceği açıklandı.

Açıklamayı uzun süredir üzerinde çalışmalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı yaptı:

 "Meclis'e ilk gelecek konu, yerel yönetimlere ilişkin yapılacak düzenlemeler. Çünkü yerel yönetimlerle ilgili düzenlemenin, yerel yönetim seçimlerinden bir yıl önce Meclis'ten geçmesi gerekir".

Yazıcı tarih de verdi:

"Yerel yönetimlerle sınırlı öneri, tasarı ya da teklif, inşallah önümüzdeki hafta veya bu ay sonuna kadar Meclis'e gelir. Mart sonundan önce de Meclis'ten geçişi sağlanır".

                                *******                         *******                     *******

Bu demektir ki Türkiye normal şartlar altında siyasi seyrine devam ettiği takdirde gündeminde erken seçim yok, tabii ki baskın bir seçim dışında ama tam bir yıl sonra yerel seçim var.

 13 ay siyaseten gerçekten kısa süre.

Dolayısıyla yerel seçim süreci fiilen başlamış demektir.

Aynı zamanda Meclis'ten yerel yönetimlerle ilgili yasa tasarısı geçtiği andan itibaren yerel seçim süreci resmen de başlamış oluyor demektir.

Belediyeler çoktan bu sürece girdi. Planlamalarını, hesaplarını, yatırımlarını, açılış ve temel atma törenlerini bu takvime göre yaptılar.

Ve tabii belediye başkanı olma hevesindeki adaylar da çalışmalarına ufaktan ufağa başladılar.

CHP ve MHP teşkilatlanmasını izlemediğim için bilmiyorum ama!..

Değişim ve yenilenme sürecini yaz ayları sonunda başlatan ve ilçe kongrelerini bitirmek üzere olan AK Parti Genel Merkezi de aldığı karar gereği, il ve ilçe yönetimlerindeki isimleri belirlerken önümüzdeki yıl belediye başkanlıklarına ve belediye meclis üyeliklerine aday olacak isimleri şimdiden ilçe ve il yönetimleri dışında tuttu.