Halk sandıkta çok ince bir ayar çekti!..

Cennet YÜZER CANKILIÇ 26 Haziran 2018 Salı, 06:21

Havada uçuşan anketlere baktığınız zaman seçim sonuçları pek çok kişi için sürpriz sonuçlanmış, beklemediği gibi gelişmiş olabilir ama sahayı iyi bilen biri olarak benim için asla sürpriz teşkil etmedi.

Bir buçuk ay önce seçim kararı alındığında bir veya iki puanlık kayma ile belirlediğim oranlar aynen çıktı diyebilirim. Ve üstüne basa basa zaman zaman bu köşede de yazdığım, hatta 5 ay önce AK Parti Genel Merkezi'ndeki siyasi otoritelerin talebi doğrultusunda raporladığım "AK Parti'nin oyları MHP'ye kayıyor" tezi de aynen çıktı.

İçinde pek çok yenilikleri ve ilkleri barındıran tarihi seçimde verilen mesaja gelince;

"Halkımızın çok ince bir ayarıyla karşı karşıyayız." Siyasi partilere pek çok demokratik ülkede karşılaşılmayan ince ayar çekti. Tercihini öyle sağduyulu yaptı ki yılların tecrübeli anketörlerini bile çırak çıkardı.

-Öncelikle seçim sonuçlarına baktığımızda AK Parti'nin seçim sloganında kullandığı "Güçlü hükümet,  güçlü Meclis, güçlü Türkiye" sözünün tam anlamıyla sandığa yansıdığını görüyoruz. Tam tepede güçlü hükümet olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 53'e yakın bir oyla hem de en yakın rakibi İnce'ye yüzde 22 farkla, tarihi bir zafere imza attı. Halk, devlet başkanını ikinci tur kargaşasına atmadı.

-Seçimin ikinci ayağını oluşturan Meclis ise 2002'den bu yana ilk defa çok partili sistemin yansıması olarak tecelli etti. AK Parti, CHP, MHP, HDP, İYİ Parti, SP, BBP ve DP'li bir Meclis profilinin oluşması tüm renkleri barındırdığı için demokratik anlamda güçlü bir meclis olarak ortaya çıktı ama tabii bu kadar çok seslilik ileriki dönemde sıkıntı mı yoksa avantaj mı onu şimdiden kestirmek mümkün değil.

-AK Parti'ye kısmi ihtarda bulundu! Görünürde evet, AK Parti sandıktan karşısında bu dönem sayısı daha da artan muhalefet partilerine karşı yine birinci parti çıkmayı başardı.

Ama!..

AK Parti cephesinde çifte zafer olarak nitelendirilen bu birincilik için hiç de öyle büyük bir başarıdan söz edilemez.

Ortada bir başarı varsa o da Cumhurbaşkanı'nın. Halk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Sana güvenim ve desteğim tam. Yeni Hükümet Sistemi'ne geçişte de senin liderliğinde yol almak istiyorum" dedi.

 AK Parti'yi ise birinci parti çıkarmakla beraber, oyunu ve gücünü kısmen azalttı. Yerelden genele kadar 16 yıllık iktidarlığı döneminde eksikliklerini, hatalarını ve halktan kopuşunu dikkate alarak kızgınlığını, kırgınlığını belli etti ama küsmedi. Meclis'teki vekil sayısını 230'lar civarına çekerek AK Parti'yi koalisyona düşürüp, ülkeyi ikinci bir erken seçime ve kargaşaya sürüklememek için 290 sınırında bıraktı.

Böylelikle AK Parti'ye "Ülkemin içinde bulunduğu iç ve dış baskıları göz önünde bulundurarak, yeni yönetim sistemine geçişte yol kazasına uğramamak için mecburen seninle yeniden yola devam edeceğim" diyerek iktidar değişiminden özenle kaçtı.

-MHP en başarılı parti olarak çıktı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin söylediği gibi Meclis'in kilit partisi durumuna geldi. Ama her şeyden evvel millet sandıkta MHP'ye de "Sen benim devletimin bekasında her daim dik durdun. Cumhur İttifakı'nı sen kurdun, emanetin anahtarını yine sana teslim ediyorum" dedi.

 İki gün öncesine kadar tüm anketlerde MHP'yi sanki ağız birliği etmişçesine baraj sınırında gösteriyorlardı. Seçim sürecinde de yazmıştım "AK Parti'nin oyları MHP'ye kayıyor. MHP, İYİ Parti'ye kaptırdığı oyları, AK Parti'nin özellikle de Milli Görüş tabanın dâhil olmak üzere tepki oyları olarak geri alıyor". Kaldı ki Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu geçişi gördüğü için seçim dönemi iddia olarak dillendirmiş ve "Bunlar partimizi yıpratmaya yönelik spekülasyonlar" sözleriyle tepki göstermişti.

-Bu seçimlerin 3 kazananı var. Erdoğan, Bahçeli ve İnce.

 Muharrem İnce gerçekten CHP tarihi açısından başarılı bir seçim kampanyası yürüttü. Partisinin 8 puan üzerinde oy aldı. Bu seçimde oy dağılımı itibarıyla kaybetmiş gözükse de Türk siyaseti başarılı bir liderin çıkışına sahne olmuş olabilir.

-Seçimlerin kaybedeni ise CHP oldu. CHP kemikleşmiş seçmeninin yüzde 3'ünü HDPye, yüzde 2'sini İYİ Parti'ye kaptırdı. Kılıçdaroğlu için artık koltuk hiç rahat değil!

-Türkiye'nin en yeni partisi İYİ Parti, Meclis'e 44 milletvekili ile girmeyi başardı ama seçim öncesi tahminlerin altında kaldı.

-Bu seçimlerin bir başka özelliği ise seçmen asla partilerin yol haritalarına, adaylarına ve çalışmalarına göre tercihte bulunmadı. Süreçte sık sık dile getirdik. Seçim çalışmalarına sessiz kaldı, dışarıdan seyretmeyi tercih etti. Kararını ülkenin çıkarları doğrultusunda verdi.

Sonuçta;

-Çok klasik bir söylem olacak ama gerçekte de öyle. Bu seçimin kaybedeni yok, kazanını var, o da hepimiz Türkiye. Bu seçimi tarihi kılan en önemli özellik eski dönemin kapanıp, yeni bir döneme geçmiş olmamız. Her ne kadar 1923'ten itibaren dense de meşrutiyetin ilanı olan 1876'yı baz alırsak, son 200 yıldır uygulanan Parlamenter Sistemi sandıkta devrim niteliğinde bir sonuçla noktaladık ve Türk usulü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçtik. Bu seçimde halk olarak doğrudan hem Cumhurbaşkanımızı hem de Parlamenterlerimizi seçtik. Yeni dönem büyük ve güçlü Türkiye'mizin inşasında hayırlı uğurlu olsun.