İktidar metal yorgunu ise muhalefet metal paslanması içinde!

Cennet YÜZER CANKILIÇ 23 Ağustos 2017 Çarşamba, 06:03

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkça söylüyor:

"Benim partimde metal yorgunluğu var."

Çözümünü de veriyor:

"Bunu aşmamız lazım."

Peki, bu ülkenin iktidarı metal yorgunu da ya muhalefeti?

Demokrasinin temel tanımlarındandır:

"Siyasi partiler, demokrasilerin vazgeçilmez unsuru." diye.

İktidar her rejimde, muhalefet ise sadece demokrasi ile yönetilen ülkelerde olur.

Eğer bir ülkede muhalefet sorunu var ise demokrasinin gereği o ülkede iktidar sorunu da var demektir.

Çünkü özgür ve demokratik toplumun temel dayanağı güçlü iktidarın karşısında güçlü bir muhalefetin temel dayanak olarak varlığıdır.

İşte Türkiye'de son yıllarda özellikle 16 Nisan referandumu sonrası iktidar karşıtlarının ağız birliği yapmışçasına yüksek sesle dile getirdikleri "Türkiye'de diktatör yönetim var" iddiaları, aslında iktidardan değil, muhalefetin yetersizliğinden kaynaklanıyor.

Daha doğrusu içine düştüğü muhalefet çıkmazından.

O halde bu ülkenin iktidarı metal yorgunu, ana muhalefeti ise metal paslanması içinde.

                                    *****                 *****                  *****

Öyle olmasa, Kemal Kılıçdaroğlu'nun başını çektiği CHP bir ileri, iki geri adım atmaz. Söylediği sözünün arkasında durur, politika geliştirir, ülke çıkarları söz konusu olduğunda parti çıkarını ikinci plana atar.

Hele hele CHP'nin yaptığı gibi vatan hainlerinin ekmeğine bir güzel yağ sürmez.

Son dönemde sıkça kendime soruyor ve cevabını bulamıyorum.

"KK'nın başını çektiği CHP, neden bu ülkenin çıkarlarına ters hareket ediyor?"

Bakın Devlet Bahçeli'li MHP'ye...

Söz konusu vatan, millet, devlet olunca "Seni Yüce Divan'da yargılatacağız" diye bir dönem ağzından düşürmediği Recep Tayyip Erdoğan'a milli çıkarlarda en büyük desteği veriyor.

Siz bakmayın, "AK Parti'nin peşine takıldı" söylemlerine. Hepsi yalan, hepsi çekememezlikten, hepsi işlerine gelmemesinden, çıkarlarına ters düşmesinden.

Şu bir gerçek, Devlet Bahçeli'nin başını çekmediği MHP, AK Parti'ye son dönemde verdiği o büyük milli desteği vermese idi, ülkemiz inanın şu anda  bu kadar başı dik, bu kadar sesi gür olarak kendini parçalamaya, bölmeye yönelik bin bir türlü eylem ve plan içinde olan o küresel güçlere karşı amansız mücadele veremezdi.

Ne olursa olsun, Bahçeli ve onun MHP'si bu ülke için, bu devlet ve bu millet için, içinde bulunduğumuz istiklal ve istikbal mücadelesinde büyük bir dayanak.

                             *****                 *****               *****

Ya CHP?

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önce "Bu ülkede özgürlükler kısıtlanıyor" diyerek Avrupa ülkelerinin başkanlarına, başbakanlarına, siyasi parti temsilcilerine mektupla şikayet ediyor.

Ülkemizdeki iç demokratik mücadeleyi beğenmeyerek, hukuki anlamda yaptırım yapması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kapısından ayrılmıyor.

Hem "16 Nisan referandum sonuçlarını tanımıyoruz, parlamenter sistemi geri getireceğiz" diyor, hem de 2019'a hazırlanıyor.

Bu ülkenin düşmanlarının içerideki maşası FETÖ'ye destek veriyor.

Doğu'da hendek açan PKK'lı teröristleri için "arkadaşlar" diyebiliyor.

PKK'nın siyasi uzantısı HDP ve FETÖ'cü ablalarla kol kola yürüyüş yapıyor.

MİT tırlarının ifşasında başrol oynuyor, hatta FETÖ'cü savcı ve askerlerin MİT tırlarını durdurduğu o görüntüleri Cumhuriyet gazetesine kendisinin verdiği iddia ediliyor ki aklım hayalim ve vicdanım almıyor.

15 Temmuz gecesi darbeye kalkışan tanklara karşı bu ülke insanı ile sokakta mücadele vermesi gerekirken, tankların arasından elini kolunu sallayarak çıkıp, bir belediye başkanının evine sığınıyor.

15 Temmuz'u "kontrollü darbe" diyerek küçümsüyor ve bu milletin mücadelesini, şehidini, gazisini yok sayıyor.

Ve son olarak ülkemizi her fırsatta parçalamaya yönelik eylem içinde olduğunu bildiğimiz diplomatik krizle sözüm ona bizi köşeye sıkıştırmaya çalışan Almanya'nın en çok satan dergisine "Türkiye güvenli ülke değil, gitmeyin" uyarısını yapacak kadar bu ülkeyi arkadan vuruyor.

Yani, anlayacağınız iktidar partisindeki metal yorgunluğu şu ve ya bu şekilde, yenilenerek giderilir de muhalefetteki metal paslanması, pasın kılcal damarlara kadar nüfuz etmesinden dolayı öyle kolayca temizlenemez.