İttifak tartışmalarında son durum ne?

Cennet YÜZER CANKILIÇ 19 Aralık 2018 Çarşamba, 06:00

CHP ile İYİ Parti anlaştı, bu kesimde büyük ölçüde tablo netleşti, iş kulislerde adaylıklarına kesin gözüyle bakılan isimlerin açıklanmasına kaldı.  Karşı cephede ise AK Parti ile MHP'nin liderleri bir araya gelerek ittifak için el sıkıştı ama tabanda tablonun nasıl şekilleneceği henüz belli değil.

İşte bu nedenle her iki partinin belediye başkan adayları üzerindeki belirsizlik hâkimiyetini koruyor.

Bugüne kadar MHP, Ankara, İstanbul ve İzmir'de, AK Parti de Adana, Mersin ve Manisa'da aday çıkarmadı. İki partinin masadaki görüşmelerinde karşılıklı olarak daha önceden açıklanan bazı illerdeki adaylarını geri çekmelerinin de gündeme geldiği ileri sürülüyor.

Bu kapsamda AK Parti'nin daha önce belediye başkan adaylarını açıkladığı Kars ve Iğdır'ı MHP'nin istemesi üzerine geri çekme olasılığının yüksekliği dillendiriliyor.

Bursa'da ise ittifak görüşmelerinin sonuca vardırılmamasından dolayı her iki parti cephesinde büyük bir sessizlik hâkim.

İl başkanları dahi kimin belediye başkan adayı gösterileceğini şu aşamada net olarak bilmiyorlar.

Çünkü özellikle AK Parti cephesinde artık isimler pek konuşulmuyor. Tek söylenen belediye başkan aday dosyalarının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gittiği. Ve yine bilinen her ilçeden 3 ismin başkan adayı olarak listede bulunduğu.

Her aday kendini bu listede ilk 3 içinde görüyor ama ortada resmi olarak açıklanan ne 3 isim ne de  belediye başkan adayı mevcut.

Ancak AK Parti cephesinde ve iki parti arasındaki görüşmelerde elde tek isim var, o da AK Parti'nin Bursa Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak açıkladığı Alinur Aktaş.

Ankara kaynaklı bilgilere göre MHP ile AK Parti arasında masada karşılıklı jestlerde Bursa'da MHP'nin Büyükşehir için aday çıkarmayacağı net gibi. Ancak ilçelerde durum farklılaşıyor.

MHP'nin Büyükşehir'deki desteğine karşılık en az 3 ve ya 4 ilçeyi istediği iddiaları iki partinin kulislerinde dalgalanmalara neden olurken, AK Parti cephesinde özellikle yönetim kademesinde ve tabanda belli kesimde büyük bir itiraz da söz konusu.

Zira bu itirazı dile getirenlerin ortaya attığı görüş "Biz zaten 15 ilçede belediyede iktidardayız. Bursa bizim en güçlü olduğumuz illerin başında. Son yerel seçimlere baktığımızda MHP bir veya 2 ilçede 2. parti durumunda. Böyle bir siyasi tabloda karşılıklı jest yapayım derken, AK Parti olarak kendi gücümüzü de zedeleyeceğiz, bu haksızlık" oluyor şeklinde...

MHP cephesinde ise bu tür pazarlıklar genelde üst perdeden değerlendiriliyor.

MHP'li üst düzey bir yöneticinin şu sözleri ittifaka bakış açısı anlamında çok önemli:

"Biz Devlet Bahçeli genel başkanımızın açıkladığı üzere devletin bekası hassasiyeti üzerinden şartsız koşulsuz destek veriyoruz. Elbette bizim de AK Parti'nin yerelde ve geneldeki icraatından, politikalarından, yönetimlerinden içimize sinmeyenler var. Tabanımız bu konuda çok hassas ve biz tabanımızın hassasiyetini göz önünde bulundurarak ittifak görüşmelerinin yapıldığı şu süreçte desteğe zarar verecek hiçbir eylem ve açıklama içinde bulunmamaya dikkat ediyoruz. Elbette aynı hassasiyeti karşı taraftan da bekliyoruz. Ama üzülerek görüyoruz ki yapılan bazı açıklamalar ile sosyal medya paylaşımları basit siyasi çıkar ve hesapları içeriyor. Oysa bizim derdimiz belediye kazanmak değil, bizim derdimiz ülkemizin bekası, milletimizin birlik ve beraberliği."

Bu arada, AK Parti kulislerindeki son duyum ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 22 Aralık Cumartesi günü Bursa'nın ilçelerinin de içinde bulunduğu pek çok il ve ilçenin adaylarını açıklayacağı yönünde. Bu tarih doğru da olabilir, önümüzdeki hafta içine de kayabilir.

Orhangazi'de MHP" değişim için" hazır!

AK Parti Orhangazi'de Yusuf Korkusuz'la aldığı belediyeyi bir önceki dönem ANAP-DYP ortaklığında İsmail Tartar'a bıraktı. 2014 yılında ise Neşet Çağlayan'la belediyeyi yeniden kazandı. AK Parti bu ilçede yeniden Neşet Çağlayan'la seçimlere katılmaya kesin gözüyle bakarken, MHP'de resmileştirmediği ama teşkilat olarak tam destek verdiği Mustafa Aytı ile iddialı olarak çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

MHP öteden beri Orhangazi'de güçlü olan partilerden. Belediye başkan adaylığını açıkladıktan sonra teşkilat, STK, dernek, esnaf ve iş dünyası başta olmak üzere gezmedik kurum ve kuruluş bırakmayan ve gittiği her yerde Orhangazi'ye yönelik projelerini açıklayan Mustafa Aytı, MHP olarak bu seçimlerde belediyeyi alacaklarına kesin gözüyle bakıyor.

MHP İlçe Başkanı Necati Güneş'in de Mustafa Aytı'ya verdiği desteği bilmeyen yok. Bu ilçede çıkan gazetelerdeki açıklamalarda da yer aldı. Bana da ulaşan açıklamada Güneş, Aytı için "doğru bir karar verdiğimize inanıyoruz" diyor ve ekliyor:

"Güzel yaklaşımlar alıyoruz. Her kesime hitap edebilen ticari yapısında güçlü, insan ilişkileri kuvvetli halk arasında sevilen ve sayılan bir kişiliktir kendileri. Mustafa Bey bizim partimizin belediye başkan adayı olarak halk ile kucaklaşmıştır. Her kesimin takdirini kazanmış bir adaydır. Orhangazi'miz de değişimin Mustafa Bey ile gerçekleşeceğine inanıyor. Bizler de bu konuda elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız. Orhangazi hak ettiği değere kavuşacak"