Mesele ne Erdoğan ne Bahçeli, mesele Türkiye…

Cennet YÜZER CANKILIÇ 27 Ekim 2017 Cuma, 05:07

15 Temmuz Türkiye'nin işgal girişimine kadar AK Parti hükümeti ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik en sert tepki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den geliyordu.

Bahçeli'nin "Seni Başkan yaptırtmayacağız" "Çözüm süreci değil, ihanet sürecidir. AKP vatana ihanet ediyor" "Seni Yüce Divan'da yargılatacağız" gibi çoğu zaman siyasi olarak ağır eleştiri dozlarını içeren sözleri hâlâ toplum hafızasında.

İşte bu nedenledir ki 15 Temmuz işgal girişimi sonrası Bahçeli ile Erdoğan'ın yakınlaşması, MHP'nin AK Parti hükümetine yönelik tam desteği toplumda "Ne oldu da MHP, AK Parti'ye destek veriyor?" yönünde samimiyet içeren meraklı soruların yanında "MHP, AK Parti'nin dümen suyuna girdi" "MHP AK Parti'ye yamandı" yanı sıra birtakım tepkisel soruları da beraberinde getiriyor.

 İşte bu sorunun cevabını MHP'nin Bursa İl Başkanı Tevfik Topçu verdi.

Dün gazetemizi yeni il yönetimi ile birlikte ziyaret eden Topçu, dışarıda da en çok bu soru ile karşılaştıklarını söylerken, Devlet Bey'in verdiği bu büyük desteğin toplum nezdinde takdir ve şükranla karşılandığının da altını çizdi ki, katılıyorum.

 İlk olarak dedi ki:

 "1 Kasım seçimlerinden hemen sonra Türkiye'de eş zamanlı olarak MHP ve Türkiye üzerinden bir operasyon icra edilmeye başlandı. MHP Türk milletinin omurgasıdır. Bir milletin direncini kırmak isteyen önce omurgasını kırmalıdır ki, isteğine kavuşsun. O yüzden MHP'yi bölmek, değişim ve yenilenme adı altında Devlet Bahçeli'yi siyasetin dışına atmak istediler. Eş zamanlı olarak da Türkiye üzerinden bir operasyon başlattılar. Önce Türkiye'yi içeriden ve dışarıdan terör ablukasına almak istediler, başarılı olamayınca da 15 Temmuz darbesini yaptılar. Bunların hiçbiri tesadüf değildir"

                           *****                    *****              *****

MHP İl Başkanı Tevfik Topçu devamında da FETÖ'nün ilk hedefinin Devlet Bahçeli olduğunu söyleyerek bir anımsatmada bulundu:

"Biliyorsunuz Cumhuriyet mitinglerinden bu yana FETÖ bu planın bir parçası olarak aktif rol aldı. Partileri dizayn etmeye kalktı. CHP'de Baykal'ın genel başkanlıktan istifası hep FETÖ'nün tuzağıdır."

MHP'nin AK Parti'ye verdiği destek için "Tamamen ülkemizin, devletimizin ve milletimizin bekası söz konusu olduğu içindir" diyen Topçu, bu kriterleri de şöyle açıkladı:

"Terörle mücadele, dış tehdit ile sınır ötesi operasyon ve FETÖ ile mücadele. Bu üç kriterimiz bizim AK Parti hükümetine açık desteğimizdir. Biz böylesine zor dönemden geçtiğimiz süreçte iç siyasi çıkarları ve günlük siyaseti malzeme yapmaktan özenle kaçınırız. Söylemlerimizi sert değil daha yumuşak yapmayı tercih ederiz. Milli iradenin çıkarlarını her daim öncelikli tutarız. Ama AK Parti'ye iç siyasette destek vermiyoruz.  Örneğin eğitim politikası. AK Parti sınıfta kalmıştır, ekonomi politikası AK Parti sınıfta kalmıştır. Borç yükümüz artmıştır."

Topçu devamında da bir iddiada bulundu:

"Tam tersi AK Parti, MHP'nin çizgisine geldi diyebiliriz. Geçmişte söylediğimiz, eleştirdiğimiz tüm dış politika, sınır ötesi operasyon, FETÖ, terör, çözüm süreci ne dediysek bir bir çıkmıştır."

Peki ülkenin bekasına yönelik "tehlike" ya da "tehdit" geçti mi?

Topçu "Hayır tam anlamıyla geçti diyemeyiz. İstikbalimiz ve istiklalimiz halen tehdit altındadır. MHP ve ülkücü camia da dimdik ayaktadır" dedi.

Bu kapsamda, MHP'den istifa edenlerin başkanlığında kurulan İyi Parti'ye sözü getirdiğimizde, partinin adını dahi anmadan, gündemlerinin dışında olduğunu belirterek şu tanımlamayı yaptı:

"Geçmişte kendi partisiyle problem yaşamış, ağırlıklı olarak işsiz kalmışların uğraşları."

                           ******                 ******                   *****

MHP İl Başkanı Topçu'nun genelde katıldığım değerlendirmelerine şunu da ilave edebilirim. 15 Temmuz işgal girişimi ile ülkeyi bölme amaçlarını dünyaya deklare eden küresel güçlerin öncesinden itibaren Erdoğan üzerinden başlattıkları yıpratma, itibarsızlaştırma oyunlarında amaç, Erdoğan değil, Türkiye idi. Hâlâ  aynı sinsi planlarına yenilerini ekleyerek Erdoğan'sız bir Türkiye idealini gerçekleştirip, ülkeyi parçalama ve Büyükada operasyonunda ortaya çıkan bölünmüş bir Türkiye haritası  yaratma çalışmaları devam ediyor.

İşte Bahçeli ve liderliğindeki partisi MHP'ye yapılan partinin içinden yeni bir parti çıkarma operasyonu da bu sinsi planların bir parçası. Burada da mesele Erdoğan değil, mesele Bahçeli değil, doğrudan Türkiye...

Tüm hesaplar bunun üzerine kurulu ve bu hesapları bozan Erdoğan ile ona ülkenin bekası için tam destek veren Bahçeli olduğu için de oklar doğrudan bu iki ismi hedef alıyor.