TÜRK İŞ ADAMLARI İÇİN TEŞVİK PAKETLERİ YOLDA

Cennet YÜZER CANKILIÇ 08 Kasım 2018 Perşembe, 09:19

Polonya Türk iş adamlarını bekliyor...

Polonya gezimizin ikinci gününde ilk olarak Polonya Ticaret Odası'ndaki bilgilendirme toplantısına katıldık. Polonya Ticaret Yatırım Ajansı ile Polonya Ticaret Odası Başkanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği ve iki ülkenin tarım makinelerinin firma temsilcilerini buluşturmayı amaçlayan bilgilendirme toplantısında Türkiye'nin Polonya Büyükelçisi Tunç Uğdül'le de tanışma imkânı elde ettik.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ev sahibi Polonya Ticaret Odası Başkanı Andrzej Pitat, iki ülke arasındaki ticaret ilişkilerini anlatmaya başlamadan önce Türkiye'nin Polonya için dost ülke olduğunu söyledi:

 "Bizim için büyük potansiyel arz etmekte. Türkiye AB'de olmasa bile biz Polonya olarak ticari ve her türlü yakın ilişkileri temin etmeye çalışıyoruz"

Türkiye ile Polonya'nın birbirine benzer özellikleri bulunduğunu da anlatan Andrzej Pitat, Türkiye ile son yıllarda heyetler arasındaki görüşmelerin arttığını ve bu tür karşılıklı ilişkilerde ilk olarak Türk heyetlerini ağırladıklarını, sonra da Çin ve İran heyetleriyle görüşmelere başlayacaklarının altını çizdi.

Türkiye'nin Varşova Büyükelçisi Tunç Uğdül de yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki ilişkilerin 625 yıla dayandığını, bunun ancak 25 yılında karşılıklı savaşıldığını söyledi ve "İki ülke ilişkileri mükemmel bir şekilde sürüyor. 2018'de 600 bin Polonyalı turist ülkemizi ziyaret etti. İki ülke arasındaki ticaret hacmimiz ise 6 milyar dolar. Bunu daha da artırmak için ilişkilerimizi güçlendiriyoruz." diye konuştu.

POLONYA, TÜRKİYE'NİN 2023 HEDEFLERİNE KİLİTLENMİŞ

Büyükelçinin de söylediği gibi iki ülke arasında son yıllarda gelişen ilişkilerde Polonya hükümetinin bakanlık bünyesinde Polonya-Türkiye İlişkilerinden Sorumlu bir Başkanlık Ofisi de oluşturulmuş. Seminerde bu ofisin temsilcisi Anna Pochwafa da yaptığı sunumda önce yatırımlara değindi.

"Polonya'nın Türkiye'deki yatırımları 235 milyon avro. Türkiye'nin Polonya'daki yatırımları ise  93.7 milyon avro. Bunu artırmamız lazım."

Ardından da2023 hedeflerini sıraladı:

"Polonya olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 senesini hedef olarak belirledik. Polonya Türkiye'nin ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 18. sırada bulunmaktadır. Bu yeterli değil. 2023'te yıllık 10 milyar avro ticaret hacmine ulaşmak amacındayız. Türkiye'nin ülkemizde daha çok yatırım yapmasını istiyoruz. Şu anda 700 ihracatçısı var, bunun 1100"e çıkması ilk hedefimiz. Polonya'daki yatırımcılarımız kısa dönemde daha çok Türkiye'ye yatırım yapacaklar. Türkiye'deki çeşitli yerel yönetimlerle iş birliği kapsamında da yatırım yapmayı hedefliyoruz. Yine kamusal alanlarda da yatırımlarımız olacak."

Polonya-Türkiye İlişkilerinden Sorumlu Ofisin Temsilcisi Anna Pochwafa iki önemli gelişmeyi de aktardı:

"İlk olarak iki ülke arasında uçak seferlerini yeniden düzenliyoruz. Türk Hava Yolları 6. rotasyonu hayata geçirecek. Polonya Hava Yolları olarak da Ocak 2019'dan itibaren haftalık 12 uçuş gerçekleştirilecek. İkinci olarak da Mart 2019'da iki ülkenin tarım bakanları Polonya'da bir araya gelerek ilişkilerin geliştirilmesi amaçlı bir dizi anlaşmalara imza atacaklar."

TÜRK YATIRIMCILARINA TEŞVİK GELİYOR

Sunumda konuşan Polonyalı yetkililer Türk iş adamlarının Polonya'da yatırım yapması amacıyla bir dizi teşvik paketleri geliştirdiklerini bunu da en kısa sürede uygulamaya koyacaklarını önemle vurguladılar.

Dediler ki:

"Türk yatırımcılarını önemsiyoruz ve burada yatırım yapmaya bekliyoruz. Bunun için bazı teşvik ve destek çalışmalarımız var. Çeşitli teşvikler vermeyi öngörmekteyiz. Yine Polonya'nın doğu bölgesine bölgesel teşvikler vermeyi düşünüyoruz. Amacımız daha fazla ihracatçı daha fazla pazarlar ve daha fazla inovasyonun geliştirilmesi."

Bu kapsamda Polonya Ticaret Odası iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini amaçlayan bir web sayfası oluşturmuş.

Tanıtımını yaptılar ve dediler ki;

"İki ülkenin tüm verilerini bu sayfada bulabilirsiniz. Türkçe ve Lehçe. Burada yatırım yapmak isteyen Türk iş adamları bu sayfadan gerekli tüm bilgilere ulaşabilir. Hangi firma ile görüşmek istiyorsa da buradan o firma ile iletişime geçebilir."

ENDÜSTRİ FUARI'NIN GÖZDELERİ ROBOTLAR

Bilgilendirme toplantısının sonunda da iki ülkenin firma temsilcileri bir araya geldi ve kart alışverişinde bulunarak kısa da olsa tanışma imkânı elde etti. Ardından Türk heyeti olarak bizleri Nadarzyn Ptak Expo Fuarı'na götürdüler.

 Avrupa'nın en büyük fuar alanlarından biri olarak bilinen buradaki Endüstri Fuarı'nı gezdik. Burayı gezip, bilgiler aldıktan sonra ister istemez kıyaslama yapıyorsun. Bizim Merinos fuar alanı ile BUTTİM uluslararası fuar alanını ve düzenlenen fuar organizasyonlarını karşılaştırdığımızda şu bir gerçek ki biz hâlâ kasaba formatından çıkamamışız!..

 Fuarda en çok ilgiyi doğal olarak teknolojinin son üretimi olan robotlar ve yapay zekâlar gördü. Özellikle savunma sanayi teknolojisi üzerine geliştirilen robotların gösterisinde büyülenirken, Mars'ta yürüyen palet projesi de hepimizin ilgi odağı oldu ama çok ısrar etmemize rağmen bu paletleri göremedik, sadece sözde reklamıyla yetindik!..

Yarın: Bialystok'ta Polonya'nın en büyük traktör firmasını ziyaret edeceğiz. Burası önemli çünkü Polonya tarım ülkesi olarak traktör üretiminde son yıllarda çok geri kalmış ve Türk iş adamlarından özellikle bu konuda destek bekliyor.