Yıkılacaktı, "imar affıyla" yine gündemde!..

Cennet YÜZER CANKILIÇ 08 Ağustos 2018 Çarşamba, 06:17

Stadyum Caddesi'nde tam Kültürpark'ın karşısında yapımına başlandığı andan itibaren Bursa'nın en çok tartışılan binası oldu. Temelinde bir işçinin kazaya kurban gitmesi, 20 katın üzerine kaçak katlar çıkılması, şehir silüetini bozduğu gibi pek çok gerekçelerle akademik odaların yargıya taşıdığı, açıldığı daha ilk günde küçük teleferik kabininin halatının kopması ve büyük bir faciadan dönülmesinin ardından ruhsat iptaliyle karşı karşıya kalan ve tam 28 yıldır boş harabe olarak yıkıldı, yıkılacak tartışmalarının ardı arkasının kesilmediği Tower Plaza...

Yeniden Bursa gündeminde...

Çünkü hükümetin seçim öncesi çıkardığı imar affı, bina sahiplerine göre burayı da kapsıyor ve bu aftan yararlanmak için başvuru yaptıklarında yine yargı süreciyle karşı karşıya kaldılar.

 Şöyle ki:

Göktuğ Şirketler Grubu bünyesinde 1990 yılında açıldığında Bursa'nın BUTTİM'le beraber 2. büyük  gökdeleni idi.

Çok katlı alışveriş ve eğlence merkezi olarak planlanmıştı.

Ancak ömrü uzun olmadı. 20 yılı aşkın süredir de kullanılmayan harabe bir bina durumunda. Mustafa Dündar'ın belediye başkanı olmasından önceki kent yöneticilerinin göz yumduğu bu bina, kentin haklı tepkisini aldığı için Başkan'ın da onaylamadığı bir yapı durumuna geldi.

 Akademik odaların da yargıya taşıdığı bina için yakınlarına "Kentin içine sinmeyen bu bina benim belediye başkanlığım döneminde asla hizmete girmeyecek, hatta yıkılacak" dediği rivayet edilirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın test kuruluşu tarafından yapılan risk raporlarında da yüzde 99.9 riskli çıkmasıyla Dündar haklı duruma geldi.

                                  ********                            ********                         *******

Akabinde bina, Recep Altepe'den sonra atanan yeni belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın da TOKİ Doğanbey konutları gibi ele aldığı ilk sorunlu yapılardan biri oldu. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar gibi bu binanın yıkılması yönünde taraf oldu ve girişimleri başlattı.

Hatta yıkılması için bir hayli maliyet gerektirdiğinden dolayı bir ara üst katlarının tıraşlanacağı bilgisinin de gündeme geldiği bina için bildiğim kadarıyla geçen mayıs ayında yıkım kararı çıktı.

En geç 15 gün içinde yıkılması beklenirken, tam o sırada erken seçim süreciyle beraber hükümetin imar affı kararı çıktı.

İşte ne olduysa bu karardan sonra tartışılan binanın tarafları yine karşı karşıya kaldı. Bina sahipleri bu mülkün imar affı içine girdiğini belirterek ruhsat verilmesi yönünde girişimlerde bulunurken, Osmangazi Belediyesi mühendis ve mimarlardan oluşan teknik ekibin vereceği rapor dâhilinde ancak kararın uygulanabileceği görüşüyle, mahkemeye başvurmuş durumdalar.

Çünkü Belediye yetkililerine göre bu bina, 99 depreminden önce yapıldığı için deprem yönetmeliğine aykırı olduğu gerekçesiyle "yüksek riskli binalar" arasında bulunuyor ve kullanılması sakıncalı.

Öğrendiğim kadarıyla 20 gün sürecek çalışma ile binanın değişik 117 noktasından beton ve demir örnekleri alınarak incelemelerde bulunulacak. Teknik ekip kısa süre önce örnek numune alımlarına başladı.

Binanın kaderi bu tahlil sonuçlarına göre belirlenecek.

Ancak burada da bir büyük sıkıntı ile karşılaşılıyor. Mal sahibinin, inceleme yapmak için gelen belediye teknik ekibine sıkıntı çıkararak bina girişine izin vermediği ve polis gözetiminde bu incelemelerin yapıldığı da ileri sürülüyor. Hatta zaman zaman taraflar arasında itiş kakışların da olduğu gelen bilgiler arasında.