Bugün için!

Deniz Uğurer 08 Temmuz 2020 Çarşamba, 06:05

Sevgili okuyucu merhaba...

Uzun zamandır hayatımızın bir parçası haline gelen kovid-19 sürecinde hayatlarımızı etkileyen birçok şey yaşandı.

Dünyamızı bu sürece iten virüsün nasıl oluştuğunu uzun bir süre öğrenmeye çalışıp ardından da aşıya odaklandık ama öncelikli düşüncemizin bu olmasından yana değilim! Hayatımızı uzun süreli etkileyen bu tarz durumlarda odaklanmamız gereken değerlendirmelerin genel bir bakış açısı ile yapılması sonucunda, yeni ve daha iyi bir dünyaya adım atabileceğimizi düşünüyorum.

Daha iyi bir dünyaya ise en iyi ilk adımı, toplumu ve kendimizi baz alarak sorgulayıp kendi içimizde bir keşif sürecini başlatmakla atabiliriz. Çünkü insan olarak günlük yaşantımızda dahi üzerinde durmamız gereken birçok şey olduğunu düşünüyorum. Eminim ki beynimizi bu düşünce yolculuğuna çıkarmaya başlayıp bugüne eriştiğimizde, sürecin oluşmasına etken olan şeyler ve kendimiz hakkında, aklımızda cevap vermemizi bekleyen birçok soru belirecektir.

Mesela bunlardan birkaçı, "Toplum olarak yapmamız gerekenler nelerdi?" "Dünya için eksikler nelerdi?" "Bizi bu sürece iten şeyler aslında neydi?" Yaşamın seyrini gerçekten her sabah 8'de uyanıp işe giderek kendimizi, sevdiklerimizi, ailemizi, yapmaktan keyif aldığımız her ne varsa bunları erteleyip gerçekleştirmeye vakit bulamayacak kadar yoğun ve yorgun olup hayatlarımızın her gününü bize ait olmayan fakat yapmak zorunda hissettiğimiz şeylerle geçirmek zorunda mıyız gerçekten?

"Ben kimim ve gerçekte kim olmak istiyorum?" gibi birçok soruya değinerek, okları bir kez olsun kendimize yönlendirecek fırsatımız olduğunda belki bu düşüncelerden her ne kadar hoşnut olmasak da hatta bizi yorduğunu düşünüp bırakmak istesek de insan içindeki kendini ve yaşamında onu ve dünyayı etkileyen her şeyi ister istemez gözlemlemeye başlıyor.  

Sonuç olarak bu sürecin; hayatımıza verdiği birçok sıkıntı ve zarar olsa da dünyada ve insanlar için değişmesi gereken birçok şeyi fark etmemizi sağlayacağını, daha duyarlı, doğayı daha sahiplenip toplum ve bireysel iletişimlerimizi daha sağlıklı gerçekleştirebileceğimizi, kendimizi ve isteklerimizi göz ardı etmeden de hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebileceğimizi, yaşamımızda eksik olan birçok şeyi görmemize vesile olacağını düşünüyorum.

İsterdim ki bu farkındalıkları böyle üzücü bir süreçte yaşamayalım, ancak hayatın bizlere getirdiklerine her zaman hazırlıklı olamayabiliyoruz ve her şeyin sürprizlerle dolu olduğu dünyamızda yarınlarımızın daha iyi olabilmesi amacıyla farkındalık ve sürekli olarak kendimizi değerlendirmek, önce kendimiz ve sonra dünyamız için birçok şeyin değişmesine sebep olacaktır.

Sevgiyle kalmanız dileği ile...