Porzingis, Türkoğlu, Kirilenko, Sabonis…

Engin AKSÖZ 13 Eylül 2017 Çarşamba, 06:00

4 farklı ülkede başlayıp, son 16 itibariyle Türkiye / İstanbul'a taşınan 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası'na beklenenden erken veda etsek de, hayat devam ediyor.

Dün akşam oynanan ilk etap çeyrek final maçlarından sonra kupaya aday iki yarı finalist belli olmuştu. Sıra; bugün oynanacak maçlarla son iki takımın belirlenip, kare asın tamamlanmasına geldi.

(Yazımızı erken verdiğimiz için maç yorumlarını bir sonraya sakladık. Dün akşam şampiyonanın çeyrek finalinde Almanya-İspanya'yla; Slovenya'da Letonya ile karşı karşıya gelmişti. Bugün Yunanistan-Rusya, İtalya-Sırbistan'dan ikisi yarı final biletini kapabilmek için parkeye çıkacak)

Şampiyonada şu ana kadar en dikkat çekici oyuncu performansı; Letonya'nın 2.21'lik yürüyen kulesi Kristaps Porzingis oldu. Bir uzundan çok daha fazlası olan Porzingis çok yönlü performansıyla turnuvanın an itibariyle turnuvanın en keskin winner'ı konumunda.

Uzun boyunun avantajıyla rakiplerine çember altını karartan Letonyalı pivot dışarıya açılıp kullandığı yüksek yüzdeli üçlükleriyle de bir kısa oyuncu gibi 'X faktörü' olabiliyor.

Bu özellikte bir oyuncuyu frenleyebilmek rakipleri için çok zor. Uzun fiziği pivotların, şut yeteneği kısaların handikabı, yaşattığı eşleşme 'match up' sorunu nedeniyle onu şu ana kadar durdurabilen çıkmadı.

Ligin vasat kadrolu ekiplerinden New York Knicks'de başarılı bir sezonu geride bırakan Letonyalı dev çizgisini korumayı başarırsa; birkaç yıla kalmadan daha üst düzey bir takıma ve çok büyük paralarla transferi asla sürpriz sayılmaz.

Porzingis'in dışında dikkati çeken diğer oyuncuların İspanya forması altında toplandığını görüyoruz.

İstanbul'da şampiyonaların sayı rekorunu kıran emektar Pau Gasol'un yanı sıra, bir diğer yıllanmış şarap Juan Carlos Navarro, Mark Gasol, Sergio Rodgiuez'le şutunu riske eden Türkiye'yi beklenmedik üçlükleriyle cezalandıran Ricky Rubio fark yaratan oyuncular.

İstanbul'un farklı konukları ise; oynadıkları döneme damga vuran iki efsane ismin, ülkelerinin milli takımlarına moral vermenin yanı sıra, federasyon başkanı sıfatıyla ve farklı bir statüyle tribünlerde yerlerini almaları.

Andrei Kirilenko Rusya'nın, Arvydas Sabonis ise Litvanya'nın görev başındaki federasyon başkanları. Bu ikiliye Hidayet Türkoğlu'da ilave edilince ortaya ilginç bir koalisyon çıkıyor.

Genç kuşağın tanıma fırsatı bulamadığı efsaneleri sizlere tanıtarak yazımızı bitirelim.

Hidayet Türkoğlu: Mirsad Türkcan'dan sonra NBA'ye giden ikinci Türk oyuncusu. 1979 doğumlu Hidayet Türkoğlu 2.08 metrelik boyuyla 1'le 4 numara arası pozisyonlardaki çok yönlü performansıyla özel oyuncu kimliği çizmişti. Anadolu Efes (Efes Pilsen)'in alt yapısından yetişen Hidayet Türkoğlu NBA'de en uzun süreli forma giyen Türk oyuncusudur. (10 sezon)

Sacramento Kings tarafından draft edilen Hido yıllar içinde San Antonio Spurs, Phoenix Suns, Orlando Magic, Toronto Raptors, son olarak da Los Angeles Clippers'da oynadı. Hidayet Türkoğlu 26 Ekim 2016 tarihinden beri Türkiye Basketbol Federasyonu'nun başkanlığını yapıyor.

Andrei Kirilenko: 1981 doğumlu Kirilenko CSKA Moskova'da parladıktan sonra transfer olduğu Utah Jazz'da uzun kollarının sağladığı avantajla yaptığı blok ve smaçlarıyla ligin en spektaküler uzunları arasına girmeyi başardı. Şut performansının kötü olmasına karşın, atletik özellikleriyle çember altında gerçek bir tehdit oluşturan Kirilenko Rusya dönüşü CSKA Moskova'da bir süre daha oynadıktan sonra basketbolu bıraktı. 'AK-47' lakabıyla tanınan Kirilenko 3 yıldır Rusya Basketbol Federasyonu Başkanı.

Arvydas Sabonis: 1964 Kaunas doğumlu Sabonis 80'li yılların uzun oyuncu profiline farklılık getiren ilk uzunlarından. Zalgiris Kaunas'ta parlayıp, kariyerine Real Madrid'de ivme yaptıran 2.16'lik Sabonis, ardından NBA'de Portland Trail Blazers'a transfer olup, bu kulüpte 6 sezon oynadı. Tıpkı Kirilenko gibi boyalı alandaki ribaund ve blok performansıyla yıldızlaşan Sabonis, üç sayı gerisinden bulduğu isabetli dış şutlarıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Sabonis'in uzun oyuncu pozisyonunun ekstrem örneklerinden birisi olarak basketbol tarihinde özel bir konumu var. Halen ülkesine basketbolun en tepesindeki isim olarak hizmet vermeye devam ediyor.