Basketbol şöleni başlıyor

Engin AKSÖZ 30 Ağustos 2017 Çarşamba, 06:33

Geçmiş organizasyonlardan farklı olarak 4 değişik ülkede (Türkiye, Finlandiya, Romanya, İsrail) organize edilecek FIBA EuroBasket 2017, yarın oynanacak 6 karşılaşma ile başlıyor.

(Maç programı: Slovenya-Polonya (13.45), İsrail-Yunanistan (16.30), Fransa-Finlandiya (20.00), Almanya-Ukrayna (15.45), Litvanya-Gürcistan (18.30), İtalya-İsrail (21.30)

4 grupta 6'şardan 24 takımın mücadele edeceği şampiyonada ülkelerin dağılımı şöyle gerçekleşti.

A Grubu: Yunanistan, Finlandiya, Fransa, Polonya, İzlanda, Slovenya.

B Grubu: Ukrayna, İsrail, Litvanya, Gürcistan, İtalya, Almanya.

C Grubu: Hırvatistan, Çekya, İspanya, Karadağ, Romanya, Macaristan.

D Grubu: Türkiye, İngiltere, Rusya, Sırbistan, Letonya, Belçika.

Bir grupla, final maçlarının Türkiye'de oynanacağı şampiyonada ay yıldızlı takımımız grup aşamasında Fenerbahçe Arena'da parkeye çıkacak. (Ülker Sports ve Etkinlik Merkezi) Şampiyonanın finallerine ise Sinan Erdem Salonu ev sahipliği yapacak.

Grupta ilk maçımız 1 Eylül Cuma günü saat 21.00'de Rusya ile.

İsterseniz şampiyona arifesinde Milli Takımımızla, gruptaki rakiplerimize kısaca bir göz atalım.

Ufuk Sarıca'nın teknik koordinatörlüğünde organizasyona hazırlanan Milli Takım'da kilit oyuncuların yer alamayacak olması kuşkusuz önemli bir handikap.

Son yıllarda milli göreve sürekli mazeret üreterek gelmekten imtina eden Ersan İlyasova'nın yanı sıra, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle affını isteyen Ömer Aşık'ın eksiklikleri öyle kolay kolay doldurulacak gibi değil. Yabancıların ağırlıkta olduğu Süper Lig'de rotasyona sokacak 4 ve 5 numara bulamayınca, bunun faturasının Milli Takım'a çıkmasına fazla şaşırmamak gerekiyor.

Tek dominant uzun Semih Erden'in de bu bölgede ne derecede başarılı oynayabileceği ayrı bir soru işareti. Semih bu pozisyonda fizik olarak zayıf kaldığı gibi, yanı sıra çabuk faul sorunu da yaşayan bir uzun. Bu zaafımızın rakipler tarafından iyi kullanıldığı her maç bizim için zor geçecektir.

Kısaların fazlasıyla sorumluluk üstlenmesi gereken bir turnuva izlemeye hazır olalım. Çünkü iyi atmanın dışında hiçbir pozisyonda tam değiliz ve çok eksiğimiz var. Çiçeği burnunda NBA yıldızlarımız Furkan Korkmaz'la, Cedi Osman yaklaşan sezon öncesi kendilerini göstermeleri adına da önemli bir turnuva oynayacaklar.

Koç Sarıca, Fenerbahçeli Melih Mahmutoğlu'na da şutör kısa rolünde el yakan topların baş aktörü olarak rol biçebilir. Oyuncu kalitemiz maalesef istenilen düzeyde değil; ciddi anlamda backup oyuncu sıkıntısı yaşanabilir.

Belçika: Koç Casteels'in sert ve savaşçı takımında kadronun neredeyse yarısından fazlası yurt dışında forma giyiyor. Bu onlar adına önemli avantaj. Skorer kısa Matt Lojeski'nin eksikliğini fazlasıyla hissedecekler.

Jonathan Tabu (Bilbao), Sam Van Rossom, Tumba'yla, genç uzun Bako dikkat edilmesi gereken oyuncuları.

Büyük Britanya (İngiltere): Yaşamı futboldan ibaret bir ülkenin takımı olan B.Britanya grubun en zayıfı görünümünde. Son yıllarda yapılan yatırımlarla biraz silkinir gibi olduysa da yıldız düzeyinde oyuncuları yok, güçleri de kimseye yetmeyecektir. Ben Gordon'la Ovie Soko'nun yer almadığı kadroda oyun kurucu Andrew Lawrence'la iki boyalı alan uzunu Gabe Olaseni ve Daniel Clark, Koç Prunty'nin en güvendiği silahları.

Letonya: Yıldız düzeyinde yaşanan sakatlıklardan başını kaldıramayan diğer ülkelerin aksine, eksiği en az olan takımlardan birisi. Son 2 yıl formasını giydiği New York Knicks'te büyük aşama kaydedip, kadronun dominant oyuncuları arasına adını yazdıran etkili uzun Kristaps Porzingis şampiyonaya damgasını vurabilir. Blok ve ribaunt caydırıcılığının yanı sıra, dışarıdan da etkili şutlar sokabilen Letonyalı pivot çok yönlü performansıyla şimdiden izlenilirlik oranına tavan yaptırmış durumda. Yine Olympiakos'ta başarılı bir sezonu geride bırakan etkili kısa Janis Strelnikes'le Bertans kardeşlerin sürükleyeceği Letonya'ya dikkat!..

Rusya: İki kilit oyuncu Sergei Karasev'le Sergi Monia'nın yaşadıkları sakatlık problemi nedeniyle oynayamayacak olmaları TOFAŞ'ta oyuncu olarak seyrettiğimiz Koç Sergei Bazarevitch adına büyük şanssızlık.

1 numarada Dmitry Khvostov'u oynatması beklenen Rusya'da, Khimki ile iyi bir sezon geçiren NBA deneyimli Alexey Shved de yüksek yüzdeli şut performansıyla kadronun en önemli skor opsiyonlarından. Yine atıcı pozisyonda Semen Antonov'la Andrey Vorontsevich'in varlıkları, Bazarevitch'in rotasyonda elini güçlendiriyor.

Boyalı alanda bu şampiyonada fark yaratacak kalibredeki etkili pivot Timofev Mozgov'un da olası performansı, Rusya'yı grupta ilk 3 sıra için en güçlü adaylardan birisi konumuna getiriyor.

Sırbistan: Basketbolcu tarlası Sırbistan'da süper oyun kurucu Milos Teodosic'in arkadaşlarını yalnız bırakması; Koç Djordjevic'in en istemediği senaryolardan birisi oldu.

Sadece Teodosic değil, Markovic, Jokic, Bjelica, Nedovic, Kalinic, Raduljica ve Milutinov da muhtemelen gelemiyor.

Her şeye karşın çok yetenekli ve potansiyelli bir kadroyla şampiyonaya katılacak olan Sırbistan'da eski dost ve eski Fenerbahçeli Bogdan Bogdanovic'i izlemek bile basketbolseverlere yetebilir.

NBA'de istediği dakikaları alamasa da dev pivot Boban Marjanovic'le boyalı alanı yasak bölge ilan etmesi beklenen Sırbistan; Beşiktaş'ta geçirdiği harika sezonun ardından A.Efes'e geçen Vladimir Stimac, Dragan Milosavljevic, Vladimir Lucic, Milan Macvan'la, TOFAŞ'tan aşina Vasilija Micic'li kadrosuyla gruptan birinci çıkabileceği gibi, finalin de en büyük adaylarından.