Bir teşekkür Harun’a, bir teşekkür taraftara…

Engin AKSÖZ 11 Eylül 2017 Pazartesi, 08:58

Maç kazanmak insana her şeyi unutturuveriyor.

Kötü oynamışsınız, bazı oyuncular bekleneni verememiş inanın bunların hiçbirinin önemi yok.

Sözün özü 3 puan tarifi zor bir panzehir gibi, üzerine yorum yapmak abes kaçar.

Akhisar maçın ilk yarısında topa daha çok sahip olup, ayağa pas yapan taraftı. Üçüncü bölgede kendilerini rahatsız edici hiçbir baskıyla karşılaşmayınca, bir ara aralarında şava idmanı yaparcasına 3 dakikaya yakın Bursaspor'a top yüzü göstermediler.

İki ön libero Sissoko ve Soner oyunu iyi kurup, hücumda ilk opsiyonu iki kanat Olcan ve Ömer'in üzerinden kullandı. Olcan top ayağına gelince içeri kat edip, Aziz Behich'in zayıf yönünden vurmaya çalışırken, Ömer Bayram Barış Yardımcı'nın koridorundan sanki ray döşemişçesine hücum etti.

Akhisar'ın etkili kanat performansı, savunmanın dengesini bozar gibi olduysa da, yaşanan çaresizliğin paniğe dönüşmesine izin vermeyen kişi iki net pozisyona göğsünü siper eden kaleci Harun Tekin oluyordu.

Bursaspor ilk 45 dakika rakibin etkili pas organizasyonuna çözüm bulamazken, ağır düşünen orta saha ilginçtir bir türlü tempo yapamadı.

Topu kaptırır kaptırmaz geriye çabuk koşup ön bölgesinde etten duvar ören Akhisar 'düşüne düşüne' oynamaya çalışan ev sahibi takımı neredeyse uyuttu. Bu bölgenin en kreatif oyuncusu Badu dikine oynama alışkanlığıyla kısır döngüyü değiştirmeye çalışırken, Agu yine beklentilerin altında kaldı. Tıkanıp kalan oyunun akışını değiştirebilmek yine bireysel becerileri yüksek oyuncuların ayaklarına kalmıştı. Delarge bu bölgede bire birde adam geçme becerisi ve içeri kat edip şut atma özelliğiyle kazanmayı çok istediğini gösterirken, ortadaki iki arkadaşından istediği desteği alamasa da bireysel becerisiyle fark yaratan Batalla'nın savurduğu uzaktan füzenin direkte patlaması, ikinci yarı her şeyin farklı olacağının işareti gibiydi.

Ölü sezonu yatarak geçirdiği her haliyle belli Jires Kembo Ekoko'nun sağ kulvardaki nefessiz tekniğiyle, güçsüz fiziği ilk 11'in en çok sırıtan yüzüydü kuşkusuz.

İlk yarıda Bursaspor'un soğuk terler döktüren Akhisar ikinci yarının başlarına yine etkili oynayarak başladı. Savunmanın bir türlü uzaklaştıramadığı pozisyonda topun gelişine vuran Sissoko yürekleri ağızlara getirse de; Harun Tekin kalesinde devleşip, bir kez daha gole izin vermedi.

Nihayetinde Pablo Martin Batalla kabına sığamayan tribünlerin sahanın içine yaydığı sinerjiye 50. dakikadaki şık kafa golüyle ilk teşekkürü ettiğinde adeta yerinden oynadı Timsah Arena'da.

Bu golün yarısını da aslında Titi'ye yazmak gerekir. Soldan zor bir pozisyonda çevirdiği topta golün kokusunu adeta alan tangocunun, bir karış boyuyla yükselip kaleci Lukac'ı uzanamayacağı köşeden avlaması görülmeye değerdi.

Gol takımın havasını değiştirirken, sahada kim varsa herkesin yüzüne gözüne kan geliverdi sanki.

Badu'nun ağırlığını koyduğu bu dakikalarda dalga dalga gelmeye başlayan timsah, biraz kıpırdanır gibi olan Ekoko'nun harika ara pasını ceza alanının sol çaprazında kontrol eden Delarge'nin kaleci Lukac' ı da çalımlayarak attığı ikinci golle iyice rahatladı.

Kapanışı yapmaksa; gecenin suskun kramponu Stancu'ya nasip oldu.

Le Guen'in maç skoru netleştikten sonra kendilerini tribünlere alkışlatma adına yaptığı Batalla ve Delarge değişikliği oldukça riskliydi. Arjantinli çıkınca iyice oyundan düşen orta sahanın performansı nedeniyle rahat pozisyonlara giren Akhisar Belediye bereket Harun'u geçemedi de, yoksa hocanın başını çok ağrıtırlardı.

İlk maçını oynayan Yusuf Erdoğan için bu maçın en unutulmaz anısı, taraftarın isteği üzerine 90 dakika bittiğinde kenara gidip, çektirdiği üçlü oldu. Saha içinde heyecanlı görünen Yusuf Erdoğan'a seyircinin yaptığı bu jesti unutmak öyle kolay değil.

Bursaspor geçen yıla göre iyi yolda olsa da; eksikleri de bir o kadar can sıkıcı.

Orta sahanın etkili oynamaya başlamasıyla, kanatlardan hiç değilse birisinin şimdilik iyi çalışması olumlu yönleri.

Stancu gol atmış olsa da; forvet için aranılan kan değil. Yedek kulübesinden de bu gölgeye adam çıkmaz.

Mecburen kabul edip, ilk yarı bitene kadar toplayabileceğimiz kadar puan toplamaya bakacağız.

Biter bitmez de: paraya kıyıp adam gibi birini getirmek şart oldu.

Sahanın hibrit çimli konumu şahaneydi; zaten Bursa'ya da bu yakışır.

Gecenin iki yıldızından birisi Harun Tekin'se, diğeri de her koşulda verdiği olağan üstü destekle en alakasız insanın bile içini kıpır kıpır eden tribünlerin şahane görüntüsüydü.

Allah her takıma Bursaspor gibi taraftar versin...