Bu kadro ‘Durmaz’ Süper Lig’e koşar!

Engin AKSÖZ 01 Eylül 2017 Cuma, 06:00

Geçen yıl Basketbol Süper Ligi'ne yükselme şansını son hafta ikili averajla Eskişehir Basket'e kaptıranBursaspor Durmazlar; yenilenmiş kadrosuyla oynadığı ilk hazırlık maçında isim değiştiren Pertevniyal'i (Bakırköy Basketbol) 86-81 yendi.(16-18 /39-42 /66-58)

Sonuç itibarıyla özel bir maç olsa da ortaya konulan mücadeleyle, oyuncuların performanslarına bakarak bir ön değerlendirme yapabilmek mümkün. Buyurun o zaman Bursaspor-Durmazlar'ın 2017-2018 öncesi ilk görüntülerine...

ARTILAR:

Biten sezonun büyük bir kısmında neredeyse 3 kişiyle oynamaya çalışan Bursaspor Durmazlar (Karlo Vragoviç, Dejan Borovnjak, Şahin Ekmen) bu yıl rotasyona rahat rahat izin verecek derin ve potansiyelli bir kadro oluşturmuş.

Örnek vermek gerekirse; geçen sezon Karlo Vragoviç yorulduğunda ya da faul sorunu yaşadığında, kenardan Erdem İlter'in desteği dışında katkı alınamıyordu.

Bu pozisyon için yeni sezonda Yunus Akçay, Tuğberk Gedikli, Kaan Sarıaslan'ın yanı sıra Erdem İlter de dahil dört backup oyuncusu nöbeti devralacak kapasitede.

Yine geçen yıl en büyük sıkıntı; 4 numarayı neredeyse hiç alternatifsiz oynamaktı.

Şimdi Ali Işık, Mustafa Baki Görür'le Gökhan Yazıcıoğlu arasında tercih yapmak öyle pek kolay olmayacak. Emektar kaptan Salih Uğraşan'ın da bu üçlüye formayı kaptırmama adına dakikalara talip olma isteği unutulmamalı.

Pivot pozisyonu için mükemmel sayılacak fundamentali olan Dejan Borovnjak'ın dinlenmeden bitirmeye çalıştığı maçların sayısı hiç az değildi geçen yıl.

Yeni kadroda dün sakat olduğu için oynayamasa da Ümit Şentürk'ün kendisinin kenara gelip soluklandığı dakikaları domine edebilme gibi bir kapasitesi var. Gerektiğinde boyalı alanda Ali Işık'ı birkaç pozisyon için de olsa kullanabilme şansı; bir başka alternatif.

Daha ilk maçında elindeki oyuncularına savunmanın önemini ezberletmeye çalışan Baş, başlayacak yeni sezonda da yine savunma silahını çekerek oynayacağını gösterdi.

Skorer forvet için iyi bir seçim olan Can Özcan oynadığı dakikalar içinde atıcı yönünü ön plana çıkartarak dikkat çekti. Aynı zamanda savunma sertliği olan, topla bire bir içeriyi zorlayıp, çembere gidebilen Can tribünleri havaya sokacak karakterde bir oyuncu.

Daha bu kadroya dün sakatlığı nedeniyle süre alamayan Karlo Vragoviç gibi çok yönlü bir oyuncu daha katılacak. Sadece oyun kurmakla kalmayıp, takımın en önemli skor opsiyonlarından birisi olarak da başrolde yıldızını parlatan Karlo arkadaşlarına katıldığında; eldeki mevcutların daha verimli oynayabilecekleri bir gerçek.

Dün pek göremediğimiz tepeden ikili oyunların da 'pick&roll' organizatörü olan Karlo'nun Dejan'la uyumlu bir ikili oluşturması, yeni sezonda da Bursaspor Durmazlar'ın en büyük artılarından.

Düşük bütçesiyle bir kez daha üst düzey verim alabileceği kadro kuran Şemsettin Baş'ın transfer mühendisliğine olsa olsa şapka çıkartılır.

EKSİLER:

Ağırlık çalışmasından henüz çıkıldığı için topla fazla idman yapamayan takım dün enerjisini sahanın tamamına gereği gibi yayamadı. Rollerin paylaşımı da tam netleşmediği için, bazı oyuncuları kendi pozisyonlarının dışında oynarken gördük.

Karlo'nun yer almadığı bir takımda Erdem ilter, Tuğberk Gedikli, Yunus Akçay, Kaan Sarıaslan dörtlüsünün dönüşümlü olarak 1 ve 2 numaralarda denenmesi, Baş'ın elindeki malzemeyi tanıyabilmesi adına güzel bir hamleydi.

Tempolu oynamayla oynatmayı seven, enerjisi yüksek dört oyuncunun da en büyük handikabı, istikrarsız şut performansları oldu.

Bir basketbolcunun şutuna güvenmemesi diye bir mevhum olamaz; Tuğberk, Kaan, Yunus'la Erdem'in sezon içinde alacakları süre, kendilerine duydukları güvensizliği bir an önce ortadan kaldırmalarıyla orantılı.

Bursaspor Durmazlar adına bu maç itibarıyla yapılacak tek olumsuz eleştiri; Can Özcan'ın dışında eli titremeden şut sokacak bir ikinci dış atıcı çıkartamamasıydı.

Şahin Ekmen gitmemiş olsaydı; Bursaspor Durmazlar için 'Süper Lig için en güçlü adaylardan birisi' yakıştırmasını rahatlıkla yapabilirdik. An itibarıyla zincirin önemli bir halkası eksik. Süper Lig başladığında yabancıların arasında kalmaktan hoşnutsuzluk duyan yerliler mutlaka çıkacaktır, şimdiden onu kovalamaya bakmalı Bursaspor.

Ali Işık Bursaspor Durmazlar'lı olduğunda inanmak istememiştim. O da dünkü performansıyla ne kadar kapasiteli bir oyuncu olduğunu gösterdi. ÇUVALDIZ: Bursaspor'un medya departmanı özel de olsa böyle bir maçı sitesinden duyurmayarak sınıfta kaldı!..

Tamam taraftar gelmesin diye salonu kapatırsın anlarım da bizim suçumuz ne! Bir gün önce yeni menajer Nedim Yücel'le konuşmasam benim bile haberim olmayacaktı!

Yerel ve ulusal medya adına maçı izleyen tek gazeteci olmam ise ayrı bir eleştiri konusu. Şube sorumlusuyla, kulüp müdürünün erken tatile çıkma ayrıcalığı olsa bile; en azından medya departmanı görev alanına giren bu maçı ıskalamamalıydı!

Sahi ne iş yaparsınız arkadaşlar siz!.. Böyle konularda hassas olan Sevgili Engin Akdemir'in kulakları çınlasın; adam kovmakla iş bitmiyor ki, iş yapacak adam lazım Bursaspor'a!..