Bursa basketbolunun arka bahçeleri

Engin AKSÖZ 10 Ocak 2018 Çarşamba, 06:06

Öz eleştiriye açık bir meslekte çalışıyoruz.

Her yazdığımızın doğru karşılanmasını beklemediğimiz gibi zorunluluk nedeniyle kıyıda köşede unuttuğumuz sporcu dostların sitemlerinin de başımızın üstünde her zaman yeri var.

Takipçilerim iyi bilir ki salt futbola yoğunlaşmış bir yazı prototipimiz yok!

Salon sporlarına özellikle basketbolla, voleybola gerektiği kadar önem ve itina gösteriyoruz ki meşin yuvarlakla yoğunlaşmış gündemlere farklı bir çeşni sunmuş olalım.

Kabul edersiniz ki elitler her zaman biraz daha kayırılıp, ön plana çıkartılır!

Bu noktada okur talebinin belirleyici olması kadar, bir tık aşağıdakilere zaman darlığı nedeniyle yetişememenin de katkısı vardır.

Basketbolda sürekli TOFAŞ'la Bursaspor Durmazlar'ı gündeme oturturken, TB2L'de başarıyla mücadelelerini sürdüren Finalspor, Gemlik Basketbol'la Serra Sünger İnegöl Belediyespor'u pas geçmek çok samimi söylüyorum benim de içime sinmiyor!

Finalspor'u Bursa merkezli olması nedeniyle sürekli takip etmemize karşın, Gemlik'le İnegöl'e yeteri kadar ilgi gösteremiyoruz.

Bir eksiklik mi derseniz elbette; hem de büyük bir eksiklik.

En küçük bir fırsatta Gemlik'e, İnegöl'e de seve seve koşacağız ama ne yazık ki böyle bir olanağımız yok!

İki yıldır beni ısrarla Gemlik'e maça davet eden Gemlik Basket'in Sevgili Menajeri Yahya Gümüş'le; "Abi artık bir zahmet İnegöl'e de yolun düşsün. Merak etme köfteni sipariş ederiz!" diyen Serra Sünger'in başarılı antrenörü Mehmet Sezen'i çıktıkları yolda medya desteğinden yalnız bıraktığımın farkındayım, huzurlarınızda onlardan özür diliyorum.

Bu hafta itibarıyla ve bu yazının başlangıç olması dileğiyle, TB2L'deki Bursa temsilcileri Gemlik Basket, Serra Sünger İnegöl Belediyesi, Finalspor ve Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi'nde yakaladığı seriyle play-off için kendine avantaj sağlayan BUDO Büyükşehir Belediyesi Bayan Basketbol Takımı'ndan sonuç ve haberler aktarmaya çalışacağım. Yine Bayanlar Bölgesel Basketbol Ligi'nde ilk sezonunu geçirmesine karşın hedefini büyük tutan Basketbolu Destekleyenler Kulübü'nü ihmal etmemek de amacımız olacak.

O halde bir jest yapıp, önceliği bayanlara bırakarak yazımıza başlayalım.

BUDO Bursa Büyükşehir Belediyesi:

Takımı genç jenerasyonun başarılı antrenörlerinden Gökhan Aşıcı çalıştırıyor. Takım 15 maç sonunda 11 galibiyet, 4 yenilgiyle 4. sırada ve play-off oynamayı büyük ölçüde garantiledi. Maçlarını hiç izleyemediğim için teknik değerlendirme yapamıyorum. Basketbolcu dostlarım Castano Orlandolu 1.88'lik ABD'li pivot Monique Rene Oliver için "Bu lige fazla bir oyuncu ve takımın yarısı" değerlendirmesinde bulundu. Maçlarını şehir merkezine uzak Şahin Başol'da oynamaları bir dezavantaj. Geçen yıl olduğu gibi Nilüfer'e taşınırlarsa söz veriyorum her maçına giderim.

Basketbolu Destekleyenler Kulübü:

Bayanlar Bölgesel Ligi'nde ilk yılları. Kulübün yönetimi şöhretler karması gibi. Altan Kutucu, Mehmet İshak Erdinç, İsmail Ergün Gümüş, Tayfun Tipici başta olmak üzere Oyak Renault ve TOFAŞ'ın eski oyuncularından şahane bir yönetim oluşturan kulübün ana sponsoru Eker Meydanı. Bir maçlarını izleyebildim. Bu sene 2. Lig'e çıkmayı hedefliyorlarsa da kadro bu derece için yeterli değil. 3 yıl içinde Basketbol Bayanlar Süper Ligi'ne çıkma gibi bir projeleri var.

Gemlik Basketbol: Trabzonlu menajer Yahya Gümüş'ün bu kulüpteki emekleri unutulamaz. Müthiş bir karakter; Trabzonsporlu olduğu kadar iyi bir Bursasporlu da. Gücümspor'dan yarım kalan projeyi tamamlayıp Gemlik'i TBL'ye çıkarmaya gözünü karartmış Sevgili Gümüş. Takımı Fatih Elbaş gibi TOFAŞ ve milli takım orijinli değerli bir hocaya teslim etmeleri, ne kadar büyük düşündüklerinin bir belgesi adeta. Başkan Berkay Bulut ise basketbol için atan kocaman yüreğiyle oyuncularının isteklerini yerine getirmeye çalışıyor. B Grubu'na kötü bir başlangıç yapan takım son 3 maçını kazanıp iyi bir seri yakaladı. 10 maçta 5 galibiyet, 5 yenilgiyle 7. sırada bulunan Gemlik Basketbol cumartesi günü saat 17.00'de evinde iddialı Edirne Belediyesi Edirnespor'u ağırlayacak. Kadroda Melih Kabakçı, Gökhan Şenol, Cihan Hafızoğlu, Berkay Pehlevan, Hüsnü Güler, Serdar Yavuz gibi bu lig için iyi sayılacak oyuncular forma giyiyor. Yönetim şubeyi bu sene olmazsa seneye TBL'ye çıkarmaya kararlı.

Serra Sünger İnegöl Belediyespor:

TB2L A Grubu'nda mücadele eden İnegöl Belediyespor'un en büyük şansı; takımı Mehmet Sezen gibi idealist bir insanın çalıştırıyor olması. Bu sporun emek kısmında benzeri zor gösterilecek Sezen çalıştığı düşük bütçeli takımlardaki başarısıyla tanınıyor. İnegöl Belediyespor'da da durum farklı değil. Şubenin toplam bütçesi sadece 300 bin lira. "Rakiplerin bir oyuncusu fiyatına neredeyse kadro kurduk" diyen Sezen "Banko küme düşerler!" denilen ligde korku tünelinin uzağında kalmalarının bile başarı olduğunu söyledi. Maçlarını İnegöl'ün eski beldesi /bugün mahalle oldu/  Yenice'de oynayan İnegöl Belediyespor'un maçlarına başarılı sonuçlar alındıkça seyirci de ilgi göstermeye başlamış. Grupta 12 maç sonunda 6 galibiyet 6 yenilgi ile 7. sırada bulunan İnegöl Belediyespor'da Ediz İsmailoğlu, Mehmet Yılmaz, Adnan Kapucu, Hakan Çetin, Tolga İz, Gökhan Keser, Anıl Atamış, Berkay Şalcı, Muhammed Emin Işık, Oğuzhan Gülten, Berkan Yunu dakika alıyorlar.