Bursa Büyükşehir’in rotası Bayanlar Süper Ligi

Engin AKSÖZ 12 Ocak 2018 Cuma, 08:22

Kadınlar Basketbol Ligi'nde ilk yarının bitimine 1 maç kala sayı averajıyla 4. sıraya yerleşen Bursa Büyükşehir sezon sonunda hedefi yakalamak istiyor

Takımın genç çalıştırıcısı Gökhan Aşıcı sezon öncesi belirlenen hedefe şimdiden ulaşıldığını belirterek "Önemli bir avantaj yakaladık. Çok güçlü rakiplerimiz bulunsa da parkeye çıkınca onlardan aşağı kalmadığımızı gösterdik. Süper Lig biletini cebimize koyarsak bu sürpriz sayılmamalı." şeklinde konuştu.

Voleybol egemen Büyükşehir'de basketbol şubesinin mütevazı kadrosuyla tersine bir sürecin öncülüğünü yaptığına dikkati çeken Aşıcı, uzun vadeli hedeflerinin arasında; alt yapı destekli kadroya iyi seçilmiş yerli ve yabancı oyuncularla ivme kazandırıp, Bursa bayan basketboluna liderlik yapmak olduğunu söyledi.

Takımda çok iyi bir arkadaşlık ortamı sağlandığını, kimyayı da oturtunca başarıların kendiliğinden geldiğinin altını çizen başarılı antrenör, yabancı oyuncuları ABD'li uzun Moniqoue Rene Oliver'in yanı sıra, yerli oyuncuların da aldıkları dakikaların hakkını vermesiyle, hedefini revize eden bir takım profilinin ortaya çıktığını belirtti.

Gökhan Aşıcı kimdir?

1989 Bursa doğumlu. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Akademisi mezunu. Basketbola TOFAŞ altyapısında başlayan Aşıcı, ilerleyen yıllarda oyuncu olarak Nilüfer Belediyespor'da da forma giydi. Antrenörlüğe üniversite yıllarında Akhisar Belediyespor takımında Zafer Aktaş'ın yanında başlayan Aşıcı, mezuniyet sonrası Finalspor'a transfer olup Ali Özbay'ın yardımcılığını üstlendi. Bursa Büşükşehir Belediyespor Bayan Basketbol'a 2014 yılında istatistikçi olarak adım atan Aşıcı iki yıldır da A Takım'da headcoach olarak görev yapıyor. Aşıcı Bursa BŞB ve Nilüfer Belediyespor voleybol takımlarının eski oyuncusu Selen Kafadar'la evli. Aşıcı 15 Temmuz 2016 hain darbe girişimiyle aynı gün dünya evine girmelerini "Eşimle hiç unutamayacağımız tarihi bir olay" sözleriyle değerlendirdi.

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü; daha çok bayan voleybol takımının başarılarıyla gündeme gelse de bir başka bayan jenerasyon basketbolcular yaptıkları müthiş atakla filenin tahtını sallamaya başladı.

Bir ara Bölgesel Lig'e kadar düşüp, tekrar çıkan bayan basketbol şubesinin, yeniden yapılanıp ayağa kalkmasında genç ve başarılı çalıştırıcı Gökhan Arıcı'nın katkıları büyük.

"Biz kulüp içi rekabeti en üst seviyede yaşatırken, en az voleybol kadar değerli bayan basketbolunun vizyonunu da parlatmaya çalışıyoruz" diyen Aşıcı, yarışmacı branşın gereklerini yerine getirmenin yanı sıra, diğer taraftan da altyapıya önem verip, voleybol gibi üretken bir organizasyonu basketbola uyarlamayı proje hedef olarak belirdiklerini söyledi.

YeniDönem'de konuk ettiğimiz Gökhan Aşıcı ile özelde Bursa BŞB'li bayanları,  genelde de Türk bayan basketbolunu mercek altına alıp, güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Büyükşehir Belediyespor'un sportif portföyünün önemli bir parçası sayılan bayan basketbol takımı 15 haftası tamamlanan ligde ikili averajla 4. sırada bulunuyor. Sezon başlarken böyle bir başarı bekliyor muydunuz?

Bölgesel Lig'den Kadınlar Ligi'ne yeni yükselmiş bir takım olmanın dezavantajını neredeyse hiç yaşamadan ilk 4 sıra içinde kalmak gerçekten büyük bir başarı. Mütevazı bir bütçeyle kurduğumuz kadronun puantajdaki mevcut konumunda, takım kimyamızın örtüşmesinin yanı sıra, oyuncuların saha içi ve dışı uyumlarının da önemli katkısı var. Sezon başlarken ilk hedefimiz, açıkçası ligde kalabilmekti. İyi bir sinerji de yakalanınca başarılar üst üste geldi. Hiç aklımızdan geçmeyen play-off'a çok yakında olmak hepimize mutluluk veriyor. Çocuklar neyi istemişsek onu yerine getiriyorlar. Hem savunmada, hem de hücumda oynadığımız ligin en dikkat çeken takımlarından birisi olmayı başardık. İnşallah bu havayı sezon sonuna kadar devam ettiririz.

Yönetim katında basketbola ilgi nasıl? Voleybol ana branş olunca dikkatlerin dağılması da kaçınılmaz. Memnun musunuz hal ve gidişten?

Hem de fazlasıyla. İdari Menajerimiz Sabri Can bu sporun içinde yıllarını geçirmiş, deneyimli bir spor adamı. Koordinatörümüz Dergâh Alkan da her sorunumuzla yakından ilgilenip, destek veriyor. Kendi çevrelerini de bayan basketboluna yönlendirip, iç saha maçlarımızda tribünde güzel bir ortam oluşmasına yardımcı oluyorlar. Gösterdikleri sıcak ilgi nedeniyle; hem kendim, hem de oyuncularım adına ikisine de teşekkür etmek istiyorum.

Kadınlar Basketbol Ligi'nde ciddi anlamda yatırım yapan, büyük ölçekli bütçeye sahip çok sayıda takım var. Siz bu olayın parasal boyutunda nerede bulunuyorsunuz?

Parasal konularda yorum yapmak benim haddim değil. Bu sorunun yanıtını yöneticilerimiz verirse daha iyi olur. Evet fazla bir bütçemiz yok ama yakaladığımız hava ve yarattığımız sinerji ile sahanın içinde bu farkı kapatıp, birçok rakibi geride bıraktık. Bakılınca Kırçiçeği Bodrum hem sponsorları, hem de belediye katkısıyla en dikkat çeken takım. Edremit Beld. Gürespor, Mersin Basketbol, Elazığ İl Özel İdare, Tosyalı Toyo Osmaniye, Çankaya Üniversitesi de bir bayan takımı için yüksek sayılacak harcamalarla kadro oluşturdular. Örneğin Elazığ İl Özel İdare'nin ara transferde 500 bin lira harcama ile yeni transferler yaptığını biliyorum.

Ligin en büyük favorisi olarak kimi gösterebilirsiniz?

Kır çiçeği Bodrum'un hem iyi bir kadrosu, hem de ekonomik gücü var. Mersin Basketbol, Güre, Elazığ Özel İdare de iddialı rakiplerimiz arasında. Bursa BŞB'de ilk yarıda sergilediği performansıyla bu ligin en dikkat çekici takımlarından birisi olacağını gösterdi. Süper Lig'e yükselirsek bu asla sürpriz sayılmaz.

Ligin statüsüyle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Basketbol Erkekler Ligi'yle ortak statüde oynuyoruz. Sezonu birinci tamamlayan takım, direkt Süper Lig'e çıkacak. Sonrakiler 2/9, 3/8, 4/7, 5-6 şeklinde play-off oynayacak. İlk turda 2 maç kazanan yarı finale çıkacak. Yarı final itibarıyla 3 maç kazanan takım turu geçip, Süper Lig vizesi alacak ikinci takım olabilme adına mücadele verecek. İlk iki maç, ligi üst sırada bitiren takımların sahasında oynanacak.

Kadronuza bu yoğun maraton için yeterli diyebilir miyiz? Takviye düşünüyor musunuz?

Her antrenör, hangi sıralamada bulunursa bulunsun, elinde daha güçlü bir kadro olmasını ister. Takviye yapmak elbette isterim ama bu bütçe meselesi. Yönetim bize böyle bir olanak tanırsa elbette kullanmak isterim. Pozisyon ismi söylersem takım içi alınganlıklara yol açabilir. Bu sorunuzu pas geçelim isterseniz!..

Oldu da başarıp Süper Lig hedefini tutturdunuz. Sonrası için bir plan, proje yapıldı mı!?

Çok zor, aynı zamanda da heyecan verici bir soru. Önümüze baktığımız için henüz geleceği masaya yatırma şansımız olmadı. Süper Lig'e çıkmak elbette müthiş bir başarı olur. Keşke bana ve oyuncularıma nasip olsa. Konuşmak için henüz çok erken. Böyle bir şey de zaten gündemimize hiç gelmedi.

Kadro yapılanmasına gelecek olursak. Altyapı kaynaklı ya da şöyle sorayım Bursa orijinli kaç oyuncunuz var?

Mevcut kadroda Bursalı 5 oyuncu yer alıyor. İrem Sözen (1.90. pivot), Candide Öztürk (1.90 / power forvet), Bilge Altıntaş (1.85 / Power forvet), 2000 doğumlu Sudenur Bayrak'la (pointguard),yine aynı yaş grubundan forvet Ebru Acar ise altyapıdan gelen oyuncularımız.

Dışarıdan gelen oyuncuların konaklama sorununu nasıl çözümlediniz. Evde mi yoksa tesiste mi kalıyorlar?

Fethiye'de kulübümüze ait tesislerde oyuncuların konaklamaları için lojmanımız mevcut. Tek kişilik odalarda kalınıyor. Samanlı'daki Saim Başol Tesislerimize de idman ve maç için servis kaldırıyoruz.

Hiç izleyemedim ama ABD'li pivotunuz Monique Rene Oliver çok methediliyor. Siz neler söylersiniz takıma katkıları için?

Gerçekten iyi ve kaliteli bir oyuncu. Fazla uzun olmasa da hem 4, hem de 5 numara oynayabiliyor. Orta mesafeli şutları yüksek yüzdeli. Post up'u ve ilk adımı iyi olduğu için çember altını rahatlıkla domine edebiliyor. Yanı sıra neşeli ve espritüel kişiliğiyle takıma ekstra motivasyon katıyor.

Başarılarınıza yerel medyayla, spor kamuoyunun verdiği desteği yeterli buluyor musunuz?

Biz parkenin içinde başarılı oldukça bu ilgi kendiliğinden gerçekleşecektir. Şehir merkezine uzak Saim Başol'da oynamamız izlenilebilirlik bağlamında dezavantaj gibi duruyorsa da seyirci ve medya desteğini sağlama adına yönetim bazında çalışmalar yapılmaya başlandı.

Bursa'da bayan sporcu adaylarının ilgisinin daha çok voleybol yoğunluklu olduğu bir gerçek. Bu ilgiyi basketbolda göremiyoruz. Bu konuda yorumunuz ne olacak?

Bu başarıyla ilintili bir durum. Voleybolda kulüpler düzeyinde uluslararası arenada sayısız şampiyonluklar kazanılınca, kız çocukları ister istemez voleybolu daha çok tercih etmeye başladı. Bu süreç Türkiye genelinde de böyle yaşanıyor. Kız çocuklarını basketbola çekebilmek için özel çalışma programları yapmak da gerekebilir.

Bursa Büyükşehir'de de bayanlar kategorisinde voleybol ağırlıklı bir yapılanma söz konusu. Basketbolda altyapı nasıl yürütülüyor?

An itibarıyla sadece genç takımımız mevcut. Zamanla altyapıda her kategoride takımlar kurmayı hedefliyoruz. İlker Kırbaş ve Fahrettin Öncel bu çalışmaları yürüten antrenör arkadaşlarımız. Yakında seçmelerimiz başlayacak. Yerel medyamızdan da bunların duyurulmasına katkı koymasını bekliyoruz.

Bayan basketbolunda dikkatimi çeken bir şey var. Güneyde özellikle Mersin, Hatay, Adana gibi şehirlerde bayan basketbolundaki kulüpleşme oranı, erkeklerin açık ara önünde gidiyor. Örneğin Mersin'in Süper Lig ve Kadınlar Ligi'nde tam 5 takımı mevcut. Bu çelişkili durumu nasıl açıklarsınız?

Güzel bir soru. Ama aynı şehirlerde bayan voleybolu neredeyse hiç yok! İlginin büyük olmasının nedeni bana göre bu yüzden. Örneğin Bursa'da bu süreç tersine işliyor. Çok sayıda bayan voleybol kulübü faaliyet gösterirken, basketbolu bizimle, yeni kurulan Basketbolu Geliştirenler ayakta tutmaya çabalıyor. Tabii bayan basketbolunu teşvik etmek için sponsorların da bu işe hevesli olmaları gerekir.

Bayan sporcularla çalışmak nasıl bir duygu?

Ben sorun yaşadığımı söyleyemem. Kız oyuncular fizik ve duygu yönüyle erkeklerden daha farklı bir pozisyonda. Bazı şeyleri tolere ederek dengeyi kurmaya çalışıyoruz.

Son soruma gelmek istiyorum. Türkiye'de yerlilerden ve oynayan yabancılar içinden en beğendiğiniz isimler kimler?

Bizden açık ara Yakın Doğu Üniversitesi'nden Olcay Çakır. Çok yetenekli bir oyuncu, zaten bir süre WNBA'de de forma giymişti. Takımla arkadaşlarına müthiş enerji veriyor. Yabancılardan ise yine aynı kulüpten Kayla McBride. Kesinlikle bir dünya yıldızı. Hangi kulübe gitse orasını bir tık yukarı taşır.

Bu güzel söyleşi için size çok teşekkür ederim Sevgili Aşıcı...