TOFAŞ kendine geldi.

Engin AKSÖZ 14 Ocak 2018 Pazar, 09:52

Yeşilgiresun Belediyesi maçının ilk iki çeyreğinin, son haftalardan farklı bir görüntüsü yoktu.

TOFAŞ Avrupa'da ve Türkiye'de oynadığı son beş maçın dördünü kaybederken özellikle savunma alarm vermişti.

Dün de Yeşilgiresun karşısında farklı bir başlangıç yapamadı turkuaz mavili yeşilli takım.

Savunma sertliği bir türlü istenilen kıvama gelemeyince Karadeniz temsilcisi hücumda kısalarıyla iyi top çevirip, çok rahat dış atışlar buldu. Bulduklarında da yüksek yüzdeyle isabet sağladı. İlk dakikalarda 5-0'lık seriyle öne geçen TOFAŞ'a karşı Darrell Williams ve Enes Berkay Taşkıran'la karşılık veren Yeşil Giresun 7-0'lık seriyle maçın skor üstünlüğünü eline geçirdi. Ev sahibi takım sakatlık sonrası parkeye iyi dönüş yapan Raymar Morgan'ın pota altından ve orta mesafeli şutlarından bulduğu sayılarıyla gelen 6-0'lık yeni bir seriyle maçın akışını kendi lehine değiştirmeyi başardı.

1 dakika kala 21-20 ile skor üstünlüğünü eline geçiren TOFAŞ karşısında Yeşilgiresun Belediyesi Dragicevic'in bitiş kornasının ötmesine saliseler kala bulduğu üçlüğüyle ilk çeyreği 25-23 önde tamamlayan takım oldu.

İkinci çeyreğin ilk dakikalarında Boynton attı, Morgan karşılığını verdi.  Üç saniye dışından yaptığı örmelerle TOFAŞ'ın savunma zaaflarını dış atışlarla cezalandırmaya çalışan Yeşilgiresun'a karşılık, TOFAŞ tepeden Barış Ermiş'in organize ettiği ikili oyunlarla Kadji ve Morgan'a pozisyonlar hazırlayıp, skorun açılmasına izin vermedi.

Konuk takımda Boynton adeta otomatiğe bağlanmışçasına üçlük kaçırmazken, TOFAŞ'ta eski maçlarına oranla daha diri ve istekli görünen Tony Crocker ekstra pasların sonundaki ceza atışlarında yüzde yüzdeyle oynayıp, maçın momentumunun yavaş yavaş TOFAŞ'a geçmesine önemli katkı yaptı. Bu çeyreğin kırılma noktası; sonlara doğru yakalanan 7-0'lık serinin, Yeşilgiresun'un maça tutunma isteğini örselemesiydi.  Farkı bir ara 7 sayıya kadar çıkartan TOFAŞ ilk yarı bittiğinde soyunma odasına 5 sayı önde giren taraf oluyordu. (46-41)

Üçüncü çeyrekle son çeyrek; sezon başı TOFAŞ'ının yeniden parkelere dönüşüne tanıklık etti. Savunmada vidaları iyice sıkıp, uyguladığı yarı ve tam saha baskıyla Yeşilgiresun'un kimyasını bozan TOFAŞ eline geçirdiği momentumu bir daha da bırakmadı. Rakibin top çıkartırken yaşadığı zaaflar; TOFAŞ'ın hanesine kolay sayılar olarak yazılırken, hücumda da topun çok iyi paylaşılmasının yanı sıra; ekstra paslar sonucunda gelen yüksek yüzdeli üçlükler, oyuna pamuk ipliğiyle tutunan Yeşil Giresun'un iyice demoralize olmasını sağladı.

Üçüncü çeyreğe 7-0'lık seriyle başlayan TOFAŞ farkı bir anda çift hanelere çıkarmayı başardı. (53-41).Temposuna, vites arttırdığı savunma direncini de ekleyen Bursa Temsilcisi, 7-0'lık yeni bir seriyle maçı tamamıyla kontrolüne aldı. (60-43) Bu periyod 18-5'lik seriyle 64-46 TOFAŞ lehine biterken, Yeşilgiresun'un 10 dakikada sadece 5 sayı bulması ilginç bir istatistik olarak kayıtlara geçti.

Son çeyrekte kopup gitmiş maçta kimin daha iyi oynayıp, skor attığından ziyade; alt yapı orijinli oyuncuların aldığı dakikaların önemi damga vurdu.

Orhun Ene'nin maçın son 4.11 dakikasında Yiğit Arslan Berkan Durmaz, Muhsin Yaşar, Mert Konuk'a şans tanıması genç oyuncuları onore ettiği gibi, skorun gidişatında da olumsuz yansımaları olmadı.

Yiğit Arslan'la Berkan Durmaz maçı 5'er sayıyla tamamlarken; Muhsin Yaşar 4 sayı, Mert Konuk'ta 3 sayılık katkı yaptı.

Nice zamandır özlemini çektiğimiz bir görüntüydü bu. 'Yabancı çokluğunda kaybolup gidiyorlar' endişesini bir nebze de olsa hafifletiverdi. Yanı sıra her şeyin kendi ellerinde olduğunu da ortaya çıkardı.

Aldıkları dakikaları değerlendirmesini bilenlere formayı vermeye hazır Orhun Ene gibi bir koç avantajı var TOFAŞ'ın.

Yiğit, Berkan, Muhsin'de bundan böyle buldukları her fırsatı en iyi şekilde kullanıp, takımda kalıcı olmaya çalışmalılar.

Taraftarın ısrarla sahaya girmesini istediği Mert'in kullandığı ilk üçlükte isabet kaydetmesinden sonra, salonda kopan alkış tufanı, onun üzerinden diğer gençlere verilmiş güzel bir mesajdı aslında.

Bundan böyle TOFAŞ'ın bir parçası olduklarını hatırlayıp, daha çok çalışarak tepki vermek kendi bilecekleri bir şey.

Uzun süredir iyi bir görüntü vermeyen takımın, Yeşil Giresun önünde yeniden ayağa kalkması Türkiye Kupası maçları arifesinde hem kendilerine, hem de camiaya güzel bir moral dopingi oldu.

                              

 

Bursaspor Durmazlar galibiyet serisini 6 maça çıkardı.

 

Hafta içinde paraları ödenmediği için bir günlük idman protestosu yapan Bursaspor Durmazlar dün oynadığı ikinci yarının ilk maçında kümede tutunmaya çalışan PETKİM'i farklı yenip,(64-83) galibiyet serisini 6 maça çıkardı.

Skordan ziyade oyuncuların toplu halde performansıyla, ilk maçına çıkan kiralık genç oyuncu Metehan Akyel'in katkısı çok dikkat çekici.

Para, pul vermeseniz de bu çocuklar Bursaspor formasıyla potada destan yazmaya karar vermişler. Metehan'da ne kadar iyi bir seçim olduğunu ilk maçında dosta düşmana göstermiş oldu.

Yönetim lütfen bu çocukları daha fazla mağdur etmesin. Taraftar da lütfen hiç olmazsa bundan sonraki iç saha maçlarında salonu boş bırakmayıp, çocuklara destek vermeli.

Helal olsun hepinize, helal olsun sana Şemsettin hocam. İyi ki varsınız.