Bursaspor Durmazlar'dan ikinci sıra için önemli bir adım daha

Engin AKSÖZ 16 Nisan 2018 Pazartesi, 06:35

Bursaspor Durmazlar önünde can havliyle oynayarak, terinin son damlasına kadar mücadele ederek maça tutunmaya çalıştı TED Ankara Koleji.

Yaptığı matematiksel hesapların içinde kümede kalabilmek için mücadele verdiği Ankara DSİ'nin, OGM Ormanspor'a yenilmesi yer almayınca; son üç maçı iyice önem kazanıverdi TED Koleji'nin.

Üstelik  TBL'nin, seyircisi önünde en çok ivmelenerek oynayan takımı Bursaspor Durmazlar'ı yenebilmek 'hayal ötesi bir şey' gibi görünse de şansını sonuna kadar zorlayıp, bir mucize yakalamaya çok yaklaştıysa da sonunu getiremedi.

Yazımızın öznesine Bursaspor Durmazlar'ın yerine TED Koleji'ni yerleştirmemiz, bu kulübün basketbol geleneğine duyduğumuz saygının bir sonucu.

70'li yıllarda Ankara'da üniversite öğrencisi iken; tarihi Atatürk Spor Sarayı'nda bir ekol olarak kabul edilen Kolej'in maçlarını hiç kaçırmazdım.

O yıllar için efsane sayılacak Barış Küceli, Ercüment Sunterli, İbrahim Ortaçlı, İlhan Malkoçlu, Doğan Elverinli, Erdinç Talulu, Cengiz Başaranlı, Sami Müdüroğlulu kadrosuyla İstanbul'un büyüklerine kafa tutan Kolejliler'in kimselerde bulunmayan en büyük farkıysa, okuluyla özdeşleşmiş bir tribün kültürüne sahip olmasıydı.(Takımın o dönemlerde koçluğunu, mevcut kadronun antrenörü olan Tunç Girgin'in ortopedi uzmanı babası Dr. Orhan Girgin yapıyordu)

TED'in lisesiyle, ortaokulunda öğrenim gören öğrencilerinin hemen her maç tribünleri doldurup 'Sımsıkı taş gibi, sımsıkı taş gibi, dağ gibi, dağ gibi dimdik, dimdik, Kolej geliyor şimdik(*)' sloganlarıyla destek verdiği basketbol takımı; süreç içinde şampiyon olamasa da Ankara deplasmanlarını rakipleri için cehenneme çevirip, ligi hep üst sıralarda bitirmeyi başarırdı.

Cumartesi günkü maçı dejavu gözlüğümü takarak izlerken,70'li yılların kadrosunu da anmadan edemedim.
                                                                xxx

Bursaspor Durmazlar play-off'a ikinci sıradan başlaması adına önem arz eden maça gereği kadar motive başlayamadı. İçinde bulunduğu durumun önemini iyi kavramış TED Koleji ise ilk dakikaları Yesukar Onar'dan gelen sayılarla önde geçip, kolay lokma olmayacağını gösterdi.  5. dakikayı 13-8 önde geçen rakibine karşı, vites artırıp savunmasını sertleştiren Bursaspor, hücumda da tepeden oynadığı ikili oyunlar sonrası perdelemelerden boşa çıkan Karlo Vragoviç'in sayılarıyla oyunda dengeyi kurup, ilk çeyreği yine bu oyuncunun son saniyede gelen üçlüğüyle 24-23 önde tamamladı.

İkinci çeyrek TED Koleji, Eugene Kelley kartını açarak oyunun içine tutunmayı becerdi. Topu bu oyuncuya teslim eden koç Girgin, atlet uzunu David Weaver'i de devreye sokup, Bursaspor'u sıkıştırmaya başladı. Pickand rollerin sonunda çember altına iyi devrilen Weaver'a bir türlü önlem getiremeyen Bursaspor Durmazlar, yine perdelemeler sonrası boşa çıkan Kelley'nin bulduğu yüksek yüzdeli üçlüklere de çaresiz kalınca, konuk takım 7. dakikada farkı 8 sayıya kadar çıkartıp, (32-40) 'acaba!' dedirtti.

Bu süreci takımın savunma direncini artırabilme adına sık sık oyuncu değiştirerek kırmaya çalışan antrenör Şemsettin Baş'ın müdahaleleri izlendi.

Kısa rotasyonda Kelley'yi Erdem İlter başta olmak üzere, Vragoviç, Gurur, Erbil, Tuğberk yakından savunmaya çalışsa da alev alan siyahi skorer bir yolunu bulup, mesafe tanımaksınız üçlüklerini sıralamaya devam etti.

Aksayan boyalı alan savunmasında Dejan'ın yanı sıra Mustafa Baki Görür'le, Ali Işık da bir türlü ritmini bulamayınca; tam saha baskıyla oynamaya başlayan Bursaspor Durmazlar, son dakikalara Erdem İlter'in fast-break organizasyonlarıyla 13-3'lük bir seri yakalayıp, top kayıplarına zorladığı rakibi karşısında soyunma odasına 45-43 önde girmeyi başardı.

Üçüncü çeyrek itibarıyla Bursaspor Durmazlar 2/5 sayı aralığında maçın kontrolünü elinde tutmaya çalışsa da rakipte Eugeney Kelley'nin hız kesmeye niyeti yoktu. Kelley kendisi üzerine kurgulanmış set oyunları sonucunda perdeden çıkıp üçlükleri sıralamaya devam ederken, diğer taraftan da çabuk ayaklarıyla bire birler üzerinden, sürekli çembere gitti. Bu çeyreğin 6. dakikası da 57-56 Bursaspor Durmazlar lehine geçildi. Fark yaratan, 4 numaradan etkili olan Mustafa Baki Görür'ün savunma arzusunun yanı sıra, bulduğu kritik sayılarla takımını canlı tutma çabasıydı. Son çeyreği de 66-62 Durmazlar önde tamamlandı.

Her şeyin belirleneceği son çeyreğe, TED Koleji bütün kozlarını parkeye sürüp Bursaspor Durmazlar'ın peşini kolay kolay bırakmama kararlığıyla başladı. Bu çeyreğin 6. dakikası da 76-74 geçildi. Erdem İlter'in çok kritik bir zamanda gelen üçlüğüyle 82-80 öne geçen Potanın Timsahları, Borovnjak'ın da eklenen basketiyle skoru 84-80 yapıp, yakaladığı psikolojik avantajı maçın sonuna kadar koruyunca, karşılaşma 91-84 Bursaspor Durmazlar lehine sonuçlandı.

Bu skor Bursaspor Durmazlar'a play-off'a ikinci sıradan başlayabilme adına önemli bir avantaj sağladı.TED Koleji içinse son iki maçının önemi iyice artmış durumda.

Bursaspor Durmazlar, İstanbulspor Beylikdüzü (D) ve Bandırma Kırmızı (B) maçlarından birini kazanırsa; 8 takımın mücadele edeceği play-off'a ikinci sıradan girecek.

Bursaspor Durmazlar'da Dejan Borovnjak karşılaşmayı 20 sayı, 4 ribaund, 3 asist, Erdem İlter 15 sayı, 3 ribaund, 6 asist, Karlo Vragociç ise 20 sayı, 3 ribaund, 5 asistle tamamlarken, TED Koleji'nde Eugene Kelley 28 sayı, 3 ribaund, 6 asist, David Weaver 19 sayı, 7 ribaund,Yesukar Onar'sa 14 sayı, 8 ribaundluk bir performans sergiledi.

(*) Bu sloganın mucidi; Basket faul sitesinin kurucusu ve yazarı, FIBA kokartlı eski basketbol hakemi Necip Kapanlı'dır.