Büyük lokma ye, büyük söz söyleme!

Engin AKSÖZ 10 Ağustos 2018 Cuma, 06:18

Sezonun en başında birisi size, 'Bursaspor transferde oyuncu almayı beceremeyince ilk haftalarda sahaya Tomas Necid ve Jires Kembo'yu bile sürebilir!' diyecek olsaydı, ne yanıt verirdiniz?

'Yok artık daha nele!' deyip, bir kahkaha patlatırdınız herhalde!

Şaka gibi geliyor insana; dünle bugünü yüzleştirince ortaya çıkan acı gerçek...

Geçmişten ders aldığı sanılan yönetim, meğerse hiçbir şeyden ders almamış, ağustos böceği gibi cır cır ötmenin dışında!

Bugün cuma, yarın cumartesi...

Fenerbahçe ile Kadıköy'de 2018-2019'un ilk maçı için sahaya çıkacak Bursaspor'un ne acı ve ne üzücüdür ki forveti yok sahaya sürecek.

Stancu bir mucize olup yetiştirilemezse; ne kadar futbolcu olduğu tartışılır Kubilay da cezalı olunca tek alternatifi kalıyor Samet Aybaba'nın elinde...

Peşin önyargıyla idmanda görmeye tenezzül etmediği Tomas Necid!..

Mecbur kalınca, başka da bir şey yapamayınca kapılarını açmak zorunda kaldı Çekyalı forvete...

Onu da beğenmezse eğer, önerim kendisi çıkıp oynasın!

İlk kez olacak sahaya çıkarırsa böyle bir şey, afedersiniz 'şey' değil 'rezalet!'

Ne badireler atlattı bu kulüp tarihi boyunca, ne zorluklarla karşı karşıya kalındı şehir olarak, yeri geldi kan kusup kızılcık şerbeti içildi ama başını kimse yere eğdiremedi.

Şimdi ilk kez muhtemelen forvetsiz, orada kimin oynatılacağı meçhul bir dizilişle, Fenerbahçe gibi ismi bile bize yetecek bir büyükle Kadıköy'de maça çıkılacak; kusura bakmayın, alınmayın sakın, bu skandalın altında sizin imzanız var.

Yani Ali Ay Başkan'la, Samet Aybaba'nın!..

Yönetim parayı denkleştirip birisini getiremese de Samet Hoca 'her şeyi ben bilirim'li tavrını terk edip, elindekilerle orta yolu bulmalıydı. Şimdi hiç kıvırmaya kalkmasın.

Necid'le, Kembo'yu idmanlarda görerek aforoz etseydin keşke hocam! Senin kalibrende birisine böyle mars olmak hiç yakışmadı!..

'Benim sistemine uymuyorlardı' demek işin en kolayı...

Titi de benzeri bahanelerle uçup gitti yuvadan, şimdi tırım tırım stoper aranıyor.

'İşini görecekleri' kafana göre gönderirsen; sonra böyle zor durumda kalırsın.

Necid'i Vakıf'a, Kembo'yu ülkesine gönderseler de ileriye birileri getirilemeyince; son dakikada paşa paşa açtılar Özlüce'nin kapılarını...

'Tükürdüğünü yalamak' değil mi şimdi bu U dönüşü; ağır filan kaçmadı bu cümle, transferin en başından bugüne Bursa'yla, taraftara dayatılan aldatmaca senaryoya bir küçük tepkidir sadece, kimseye saygıda kusur etmedik, etmeyiz de...

Kembo'yla, Necid Fener maçı oynanıp bittikten sonra da işine yaramaz, vizyonuna uymaz, portföyünde yeri yoktur 'tercihindir' deyip saygı duyarım, en küçük itirazım da olamaz ama Bursaspor'un tapulu malı oldukları sürece değerlendirerek, verim alacak performansa getirmek senin asli görevindi, teşbihte hata olmaz.

Bursaspor o kadar zengin, kadrosu alternatifli bir kulüp değil ki sonra!..

Yeri gelince beş kuruşu bile aradı bu yönetim; elinde işine yarayacak futbolcundan faydalanmak varken, kolundan tutup sürgüne göndermek yanlış değil de ne oldu peki?..

Şimdi yarın Çekyalı'yı ilk on birde sahaya sürersen bana asla sürpriz gelmez de senin kariyerinin üzerine kırmızı bir kalemle kalın çizgi çekilmiş olur, haber vereyim...

İnandırıcılığını yitirirsen, bu durumdan geleceğinin etkilenmemesi mümkün değil.

'Prestij' sporun içindeki bir teknik direktör için hava ve su kadar önemlidir, 'Ne oldum değil, ne olacağım diyeceksin' yoksa gözünün yaşına bakılmaz!..

Gelelim sadede...

Necid'den umutlu musun derseniz?

Söylenemez...

Hiç olmazsa kadroda forvetin alternatifi olur, eşek yüküyle oynatmadan avucuna para sayıyoruz; arada bir de olsa işe yarar...

Ama Kembo!..

Kesinlikle iyi oyuncu, transferin son gününe kadar müşterisi çıkmazsa kesinlikle yararlanılmalı...

Yüksek maliyetiyle kulübe külfet olacağına takıma nimet olsun, bu kadarını da düşünemiyorsunuz!..

Kilolarını verir, kafası rahat olursa; sahaya çıkınca iki spektaküler çalım atar, çizgiye inip adrese iki orta, aralara da birkaç pas salıp gol attırırsa, maliyetini çıkartır.

Adriana (Allano) Lima'yı(!) getirene kadar; bu adamın üzerinde durulsaydı şimdi oynamaya hazır bir tabancaydı...

Rıza Çalımbay'ın almak için peşinden koştuğu birisi kesinlikle boş değildir bunu bir tarafa yazın. (Antalya borç batağında olunca Çalımbay'ın Kembo isteği tekliften öteye geçemedi)

Hele bir de kulübün yaşayan efsanesi sağ açık Mesut Şen 'Sahada onu seyrederken kendimi görür gibi oluyorum' diye not düşmüşse; Samet Hoca'ya da bu oyuncuya el atıp, adam etmek düşer.

Fenerbahçe maçıyla ilgili yarına bir şey yazmayacağım.

Neden derseniz?

Sonuç üzerine zerre kadar inancım da yok, umudum da!..

Sahaya çıkıp, maç bitince Bursa'ya rezil olarak dönmeye takılıyım, vezirlikten vazgeçtim...

Futbolda mucizeleri, futbol oynamayı beceren takımlar gerçekleştiriyor; bizim öyle bir görüntümüz yok ki hayal kurayım!..