EN BÜYÜK HEDEFİ; 'HEDEFİ 12'DEN VURMAK'

Engin AKSÖZ 06 Aralık 2018 Perşembe, 06:18

Osmangazi Belediyespor'un başarılı sporcusu Beyza Duman, havalı silahlar kategorisinde kazandığı başarıyla kulübünün gözdesi oldu.

Beyza Duman henüz 14 yaşında. Babasının önerisiyle Osmangazi Belediyespor'da başladığı havalı silahlarda yaşıtlarının en iyilerinden birisi olsa da; geldiği yeri kendisine yeterli bulmuyor. Milli formayla yarışabilmek an itibariyle en büyük özlemi.

Hem cinsleri voleybolla, basketbolu seçerken; tüfekle hedefe nişan almak sportif kariyerinde önemli bir ayrıcalık. Yüksünmüyorsa da özeniyormuş diğer branşlara. Voleybola geçme ya da biatlon yapma isteğini dillendirmeden edemedi.

Bursa'da bayan, erkek toplam 8 sporcunun bu kategoride lisanslı olmasını medyatik olmamalarına bağladı Beyza. Bu sayının daha da artması gerektiğini vurguladı. Sinemaya gitmeyi seven, her türlü müziği dinleyen genç sporcu annesinin pişirdiği yemekler içinde en çok makarnasını beğeniyor.

Fotoğraflarını çekerken neredeyse kilosuyla eş değer havalı silahını göğsünde çapraz şekilde tutarak poz vermesini istediğimizde zorlanmadı dersem yalan olur Beyza Duman için...

Henüz 14 yaşında bir kız çocuğu Beyza hani benim elimde olsa elindeki neyse de ergenlikle yeni yeni taşıyan birisi için hayli ağır bir şey.

Osmanlı Belediyespor Kulübü'nün havalı ve ateşli silahlar takımında yarışıyor Beyza Duman ve camiasının belki de bu kategorideki en önemli figürü.

Bursa Erdoğan köyde 2004 yılında dünyaya gelmiş. 3 kardeşin en büyüğü ve Emir Sultan Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi. (Yeni terminolojiyle söylersek lise birinci sınıfta okuyor.)

Biraz çekinerek oturdu karşıma, sorular başlayınca; babası Mehmet Duman'ın da yardımıyla rahatlayıp, anlatmaya başladı. (Baba Duman özel sektörde mekanik tesisatçısı olarak çalışıyor. Çocuk yaşından beri atıcılık sporunun içinde yer alan birisi...)

Sevgili Beyza; genelde bayanlar spora başlarken basketbol, voleybol, atletizm ağırlıklı seçimler yapar. Sen ise çok ekstrem bir sporu seçmişsin.  Tercihinde kimlerinin etkisi oldu?

Tabii ki babam Mehmet Duman'ın. O da benim gibi bir bu sporla uğraşıyor. Onunla birlikte antrenmanlara gide gele bu spora merak saldım. Bir iki küçük prova derken, sevip ısınınca içinde buluverdim kendimi.

Kaç yıldır bu sporun içindesin?

2 yıl dolmak üzere. Bu spor dalında kendimi her gün biraz daha geliştirerek daha iyi yerlere gelmeyi hedefliyorum.

Medyatik bir branş değil yaptığın spor. Tam olarak ne ile uğraştığını açıklar mısın?

Gazetelerle televizyonlara çıkmak benim ve benim benzeri sporcular için hayal ötesi bir şey. O bakımdan size ve gazetenize teşekkür etmek istiyorum. Havalı ve ateşli silahların havalı branşında yarışıyorum Osmangazi Belediyespor adına.

Peki biraz teknik özelliklerinden söz eder misin?

Desteksiz olarak ayakta 10 metre mesafedeki hedefe 50 dakika içinde toplam 40 atış yapıyoruz. Herkes yarıştıktan sonra bunların toplamı alınıp, derecelendirmemiz yapılıyor.

Yanılmıyorsam atış yaptığımız hedef tahtası okçuluktaki benzeyen bir şey.

Aynen öyle. İç içe geçmiş dairelere tıpkı okçulukta olduğu gibi nişan alarak en yüksek puanı toplamaya çalışıyoruz.

Peki ne gibi zorlukları var bu sporun. Biraz da ondan söz eder misin?

Bir kere özel kıyafet giyilmesi zorunlu. Tekvandodakine benzer özel bir giysi ile yarışabiliyoruz. Oldukça ağır, onunla birlikte yarışmak biraz sabır, en önemlisi yüksek konsantrasyon gerektiriyor.

Keyif alıyor musun yaptığın bu spordan?

Fazlasıyla... Keyif vermenin yanı sıra, eğlenceli de. Kendi kendinizle yarışma gibi bir ayrıcalığı da var.

İlgi anlamında soracak olursam; en çok hangi şehirler havalı ve ateşli silahlarla spor yapmaya daha meraklı?

Bursa'da maalesef beklenilen düzeyde meraklısı yok. Sakarya / Adapazarı/ pilot şehir konumunda ve çok sayıda lisanslı sporcuları var. Örneğin Bursa'da bu sporla uğraşan sporcu sayısı erkekler ve bayanlarda toplam 8 kişi. Çok ama çok az bir rakam. 

Bu ilgisizliği neye bağlıyorsun Beyza?

Bir kere medya bu spora yeterince yer vermiyor. Bence en önemli neden bu. Yarışırken ve yarış bittikten sonra gazetelerde kendimizi göremiyoruz. Biraz ilgi gösterilse, belki daha çok yapan olur.

Sen çevrene söylemiyor musun gelin birlikte yarışalım diye?

Söylüyorum ama kimse ilgilenmiyor!. Yapmadıkları için kolay geliyor belki de onlara. Daha zor olanlarına gidiyorlar.

Bugüne kadar elde ettiğin dereceleri anlatır mısın?

2 yıl için 4 kez Türkiye üçüncüsü, bir kez Türkiye ikincisi oldum. Üç kez de grup elemelerinde üçüncülüğüm var. 

Milli takımda yarıştın mı?

Seçmelere katılsam da henüz milli takım adına yarışma şansım olmadı. En büyük hedefim; ay yıldızlı formayla ülkemi temsil edebilmek.

Kendine bir hedef belirledin mi? Bu sporda idolün kim diye soracak olsam...

İdol noktasında bir isim veremeyeceğim. Hedefim sürekli milli takımlarda yer alıp, Türkiye adına poligonlarda atış yapmak. Rekorlar kırarak anılmayı çok istiyorum.

Bu spor dalında Türkiye olarak işin neresindeyiz. En iddialı ülkeler hangileri?

Henüz bu sporun ilk adımlarında olduğum için Türkiye'nin pozisyonuyla ilgili bir değerlendirme yapamam. Babamdan aldığım bilgiye göre havalı silahlarda Çin, Hindistan, Güney Kore en iyi ülkeler arasında.

Bugün tüfeği elinden bırakacak olursan, hangi spora dönüş yapmak istersin?

Kesinlikle voleybol. Oynamasını da izlemesini de çok seviyorum. Bir de bana yakın bir branş olduğu için, kayak yaparken ayni zamanda hedefe silahla atış sporu olan biatlonu yapmak isterdim. İleride bunlar için bir şansım olur mu şimdiden bir şey söyleyemem.

Bir getirisi var mı silahla yarışmanın? Yoksa hep cepten mi gidiyor?

Kulübümüz Osmangazi Belediyespor'un verdiği desteğin dışında bir kazanımımız yok. Onlarda sağ olsun yeteri kadar ilgi gösteriyorlar. Zaten bu sporu yaparak kendisine maddi çıkarlanma elde eden birilerini ne duydum, ne de gördüm!..

Gelelim özeline. Kitap, sinema, tiyatro, müzik hangileriyle ilgilisin?

Sinemaya fırsat buldukça gidiyorum. Müziğin her türünü severek dinlerim. Türkçe pop, arabesk, yerli yabancı rock vb. Derslerimin yanı sıra kitap ta okumak hobilerim arasında.

Annenin en çok hangi yemeği hoşuna gider?

Her yemeği güzel ve özeldir ama makarnası bir başka olur.

Oysa ben senden patates kızartma ya da köfte gibi bir cevap gelir diye bekledim!?

'???'

Sevgili Beyza, bu güzel söyleşi için sana ve babana çok teşekkür ediyorum.