Kentlerde sosyal medyanın gücü

Ensar Tekin 13 Mart 2017 Pazartesi, 08:14

Sevgili okurlar;

 

Kitle iletişim araçları hayatımızda daha çok yer kaplarken, toplum üzerinde yarattığı etki geleneksel araçlara göre daha güçlü.

Hatırlayalım; 1. Körfez Savaşı başladığında dünya CNN televizyonuna kilitlenmiş, yaşananlar tek yönlü bir yorumla izleyicilere aktarılıyordu. Daha sonra alternatif bir medya gücü El-Cezire kanalı Batı medyasına rakip olarak  ortaya çıktı. Dünyada yaşananlar farklı yorumlarla izleyicilere aktarılıyordu.

Artık rekabet siyasette değil bilginin paylaşmında gerçekleşiyordu. Günümüzde sosyal medya araçlarının kullanımı yaygınlaştıkça farklı toplumsal yapılar ortaya çıkmaya başladı. Birbirini hiç tanımayan insanlar, ilgi alanları neyse dijital platformlarda bir araya geliyor, aralarında tartışıyor ve çözüm bulunması gerekiyorsa en uygun çözümü üretebiliyorlar.

İnsanlık yeni bir döneme doğru hızla ilerliyor. Yapay zekalar, robotlar, yazılımlar...

Kısaca bu döneme 'Dijital çağ' diyebiliriz.

Size bir projeden bahsetmek istiyorum. Kent insanının yaşadıkları alanları daha güzel yapabilmeleri için bir araya gelmelerini ve birlikte fikir üretmelerini sağlayan harika bir proje: 'Muhit.'

Farklı alanlarda çalışan profesyoneller bir araya gelerek, 'Yaşadığımız mahalleleri nasıl daha güzel yapabiliriz?' sorusuna yanıt bulmak için adım atmışlar ve ortaya bu proje çıkmış. Arama motorlarına 'Muhit' diye yazdığınızda hemen karşınıza çıkıyor. Siteye ücretsiz üye olabiliyorsunuz. Üye olmanız yeterli değil, burada sizden mahalleniz için fikir üretmeniz, daha aktif rol almanız teşvik ediliyor. Sitenin ticari bir amacı bulunmuyor. Tamamen kolektif gönüllülük üzerine insanlarda farkındalık yaratmak.

Daha güzel mahallelerde yaşamak istemez misiniz?

İşte size önemli bir fırsat!

Mahalleniz fikir üretmenizi bekliyor.