Sihirli parmaklar

Ensar Tekin 19 Haziran 2017 Pazartesi, 11:32

Bursa'da son 10 yılda yetişen muhteşem bir yetenek, müzik öğretmeni annesinin deyimiyle müzik yaşantısı çok küçük yaşta başlayan, her katıldığı uluslararası yarışmadan derece ile dönen ödül avcısı Elif Sinan'la hayatını, başarılarını ve hedeflerini konuştuk.

 

Ünü 5 kıtada 56 ülkeye yayılan dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay, "Elif Sinan çok yetenekli, ne kadar müzikal bir tuşesi var" diyecek kadar övgüye layık. Aslında onu anlatmak için kelime bulmakta zorlanıyorum.  Aklıma 'Piyanist' filminin çarpıcı repliklerinden birisi geliyor: "Sanki çok ömrümüz varmış gibi beklemeyi öğretiyor bize hayat" Filmde piyanistin katlanmadığı zorluk kalmıyor, parçalanan dünyası ve bu parçalanmışlık içinde yükselen bir başarı öyküsü bence Elif Sinan. İçinde sakladığı kırılganlıklar piyanonun başına geçtiğinde adeta bir başkaldırışa dönüşüyor. Kendisini piyanonun tuşlarına teslim eden, ruhuna işlediği çok yönlü müzik motifleriyle duygularımıza tercüman olabilen sihirli parmakların sahibi Elif, kendisiyle gerçekleştirdiğimiz röportajda sanatın evrenselliğini bir kez daha ortaya koyuyor ve en çok hayalini kurduğu önde gelen sanat okullarından biri olan "Juilliard"da eğitim almak istiyor.

 

Merhaba Elif! Yoğun bir hayatın olduğunu biliyorum. Daha yeni İsveç'ten bir ödülle döndün. Bize İsveç'te katıldığın yarışmadan biraz bahseder misin?

"İsveç'e gitmeden önce Almanya'da düzenlenen 'Musical Fireworks in Baden Württemberg" yarışmasında ikincilik ödülünü elde ettim. Bu yarışmada beni İsveç'te düzenlenecek olan uluslararası yarışmaya davet ettiler. Geçen mayıs ayında Stockholm'de düzenlenen yarışmaya katıldım ve 19-27 yaş kategorisinde üçüncü oldum."

 

Bize bu yarışmanın öneminden söz eder misin?

"Bu yarışmanın benim için en önemli kısmı; uluslararası saygınlığı olan, alanlarında çok deneyimli profesyonel bir jürinin önünde performans sergiliyor olmaktı."

 

Peki, böyle bir başarı bekliyor muydun?

"Aslında biraz tedirgin gitmiştim. Çünkü çok zorlu rakiplerim vardı ve benden yaşça büyüklerdi. Tchaikovsky , Rimsky - Korsakov Devlet Konservatuvarı, Fryderyk Chopin University of Music, Joseph Haydn Conservatory, Royal College of Music  başta olmak üzere akademik başarısı yüksek okullardan katılan yarışmacılar arasında aldığım sonuç beni çok mutlu etti."

Anne ve babasının Elif için hazırladığı sürpriz doğum günü fotografı.İdil Biret'in piyanosu başında çekilen fotografa ailesi photoshop tekniğiyle Elif'in bir fotografını birleştiriyor.

Elif Sinan müzikle nasıl tanıştı, biraz bahsetmek ister misin?

"Bunu hatırlayamayacak kadar küçüktüm sanırım. Doğduğumdan beri müzikle iç içeyim. Henüz 5 yaşındayken TRT'de  'Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın konseri vardı. Solist İdil Biret'ti. Anneme İdil Biret'i göstererek: 'Ben de piyano çalmak istiyorum' dediğimi hatırlıyorum."

 

Peki biraz süreçten bahsedelim mi mesala piyanoyla tanışman nasıl oldu?

"Piyanoyla ilk kez 5-6 yaşlarındayken tanıştım. İlk piyano hocam 18 Mart Üniversitesi Öğretim Görevlisi Feryal Günal'dı. Onunla 2 yıl eğitim sürecimiz oldu. Feryal Günal her şeyden önce öz güvenimi artırdı. Küçük yaşta çok fazla konser vermeme sebep oldu. Farklı platformlarda konserler verdim. Hatta bana yazmış olduğu bir not vardı; o benim için çok önemlidir: 'Ne zaman piyanonun önünde ışıldayan bir melek görsem; aklıma sen gelirsin' demişti. O notu hâlâ dolabımda saklıyorum. Bana her zaman şevk vermiştir. Aynı dönemlerde Mete Gökçe'nin yönetimindeki çok sesli korolarda 3 yıl süresince bulundum ve çeşitli yarışmalara katıldık. Korolarda kimi zaman korist kimi zaman solist olarak görev aldım. Daha sonra Victoria Uçar'dan dersler aldım. Victoria Hocam beni konservatuvar sınavlarına hazırladı. 12 yaşında Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda okumaya hak kazandım. Konservatuvardaki piyano eğitimim süresince Beril Çalgan, Özgür Ünaldı ve Çağdaş Özkan ile çalıştım."

Dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay'la Elif'le piyano başında çalışırken

Kendi yaşıtlarından bahsediyorum; çoğu kişi popüler meslekleri tercih eder, senin seçimin biraz zor değil mi ne düşünüyorsun?

"Aslında küçük yaşta başladığım için bu zorluğun pek farkında değildim. Zamanla bu işin ne kadar zorlu, bir o kadar da keyifli bir yolculuk olduğunu gördüm. İnsan gerek psikolojik gerekse fiziksel olarak çok yoruluyor ama her güzel şeyin bir bedeli var... Peki çevrenden destek görebiliyor musun? En büyük desteği ailemden görüyorum. Biz aslında sanatçı bir aileyiz. Dedem ve teyzelerim akordiyon çalardı. Dayılarım besteler yaparlar, şairlikleri vardır, şiir yazarlar. Annem zaten müzik öğretmeni. Babam süper bir dinleyici. (Bu lafın üzerine evde bir kahkaha tufanı kopuyor) Bu yüzden onların sanata bakış açısı, bana yansıttıkları benim birikimlerime çok katkıda bulundu."    

Şu ana kadar hangi yarışmalardan ödüller aldın?

 

"İspanya-Tenerriffe'de düzenlenen uluslararası piyano yarışmasında kendi kategorimde ikinci oldum. Almanya Stuttgart'ta yine uluslararası piyano yarışmasında ikincilik ödülünü kazandım. Gürcistan'a resital vermek için davet edildim. Tiflis'te konser verdim. İsveç'te üçüncü oldum. Berlin Filarmoni Orkestrası Şefi Simon Rattle'nin oğlu Alexander (Sacha) Rattle ile birlikte oda müziği çalışması gerçekleştirdim. İngiltere'de ve Rusya'da dünyaca ünlü pek çok sanatçıyla birlikte konserlere ve solo resitallere katıldım."

Bursa'da yansımaları ne oldu peki çok merak ediyorum. Elde ettiğin bu başarılar okulunda, hocaların arasında nasıl karşılandı?

"Pek duyulmadı sanıyorum. Duyurma amacında da bulunmadım. Bütün bu başarıların benim için birer başlangıç olduğunu düşünüyorum."

Bundan sonraki düşüncelerin nedir? Hayallerinden bahseder misin?

"Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitim almak istiyorum. Çünkü en büyük hayalim dünyanın en prestijli sanat okullarından biri olan Juilliard'da okumaktı."

 

Klasik müzik eğitimi denildiğinde benim aklıma Orta Avrupa ülkesi Avusturya geliyor. Sen neden ABD'yi tercih ediyorsun?

"Bana göre sanat seçilebilir bir şey. Amerika'da farklı kültürlerin bir araya gelişi benim anlayışıma daha çok uyduğu için bu ülkeyi tercih ediyorum."

Türkiye ile yurt dışındaki eğitimleri kıyaslayabilir misin? Nasıl farklar var?

 

"Katıldığım uluslararası yarışmalarda bunu çok fark ediyorum. Yurt dışında sahne deneyimi çok küçük yaşlarda başlıyor. 10 yaşında bir yeteneğin sahip olduğu master class veya konser tecrübesine maalesef ülkemizde bizler sahip olamıyoruz. Biz burada bu anlamda çok geç kalıyoruz. Benim okulumdan edindiğim tecrübe şu ki : Öğretmenler, öğrenciler kusursuz olduğu zaman ortaya çıksın kaygısındalar. Ben katılmak istediğim yarışmalara ailemin desteği ve kendi çabamla gittim. Bu yarışmalara Elena Yudina Çekiç koçluğunda hazırlandım."

 

Elif'in gündelik hayatında müziğin yeri nedir merak ediyorum? Müzik sana ne katıyor?

"Başka bir iş yapabilir miyim diye çok düşündüm. Her zaman dönüp dolaşıp aynı noktaya geri dönüyorum. 10 yıldır eğitimimi sürdürüyorum ve bu işi yapmak istiyorum. Zaman zaman kendime sorarım: 'Mutlu musun! Bu işi yapmak istiyor musun?' diye her seferinde yaşadığım zorluklara rağmen 'evet bu' çıkıyor. Hayalini kurduğum ve istediğim şeyi yaptığım için çok mutluyum. Müzik evrensel bir dildir. Dünyada geçerliliği olan en büyük şeyin müzik olduğunu düşünüyorum. Beni, farklı insanlarla iletişimde bulunup beraber müzik yapmak; dili, dini, ırkı ne olursa olsun ortak bir noktada buluşabilmek mutlu ediyor."

 Yakın zamanda güzel bir haber aldın bizimle paylaşmak ister misin?

"Almanya'da katıldığım yarışmada Amerika'daki Long Island Konservatuvarı Bölüm Başkanı Prof. Tamara Poddubnaya bana jüri özel ödülü verdi. Yarışmaya 185 kişi katıldı ve bu ödül bir kişiye verildi. Bu ödül her sene verilen bir ödül olmadığı gibi, jürinin özel yetenekleri olduğunu düşündükleri kişilere verdikleri söylendi. Bölüm Başkanı yanıma gelerek: 'Benim öğrencim olmanı isterim.' diyerek bana 2 bin dolarlık çeki verdi ve: 'Seni okulumuzda görmek istiyoruz' dedi."

Amerika'da seni nasıl bir süreç bekliyor?

"Zor ama sanırım istediğim eğitim için orada olmalıyım. Asıl hayallerime ulaşmak için burası bir başlangıç noktası diye düşünüyorum. Oradaki gidişata göre hayatıma yön vereceğim. Juilliard'a kabul edilmeyi amaçlıyorum. Dünyanın en prestijli sanat okulu, bütün sanat dalları var: Dansçılar, operacılar hepsi de birbirleriyle iç içe ve beraber bir araya gelerek konserler ve gösteriler düzenliyorlar. Beni en çok mutlu eden şey sanırım bu: Sanatla iç içe olmak."

 

Eğitim bursu konusunda sana destek olabilecekler var mı?

 

"Long Island Konservatuvarı tarafından bana verilen burs çok motive edici bir şey ama eğitim bursumun çok küçük bir meblağı. Kendi imkânlarımızla hepsini karşılayabileceğimizi düşünmüyorum. Bu nedenle farklı burs arayışları içerisindeyim. Sanata gönül vermiş, sanatçıya destek olmak isteyen kurumların olduğunu biliyorum ve destek olacaklarına inanıyorum."

 

Son olarak sanata, sanat eğitimine destek olmak için neler yapılmalı? Önerilerin var mı?

 

"Fonlar ayrılabilir. Sanat fonları belki. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde 'Harika Çocuk Yasası' varmış Cumhuriyet'in ilk yılları... Yokluk zamanları olmasına rağmen sanata çok önem verilirmiş ve kıt kanaat geçinme döneminde sanat için bütçeler ayrılıp çok yetenekli insanlara destek olunurmuş. Suna Kan, İdil Biret, Gülsin Onay bu yasalarla eğitim burslarıyla okumuş sanatçılarımız. Yanlış bilmiyorsam bu konuda Meclis'te kanun çalışması var. Ümit ediyorum ki en kısa zamanda kanun yürürlüğe girer ve yetenekli insanlar ülkemizin dünyadaki kültür elçileri olmayı sürdürürler."

Elif, sorularıma samimi cevaplar verdiğin için çok teşekkür ederim.

"Zaman nasıl geçti anlamadım. Rica ederim. Ben teşekkür ederim."

ELİF SİNAN KİMDİR: 2015 Gümüşlük Festival Akademisi'ne katıldı. Vyacheslav Gryaznov, Martin Roscoe, Anika Vavic, Micha Dacic, Gülsin Onay ile masterclass yaptı. Festival kapsamında konserler verdi. 2015 yılında düzenlenen Klasik Keyifler 6. Uluslararası Müzik Festivali'ne aktif olarak katıldı. Burada Sasha Rattle'la beraber oda müziği konseri verdi. İspanya'nın Tenerriffe adasında düzenlenen "Stars at Teneriffe 2016" uluslararası müzik yarışmasında 19-23 yaş kategorisinde 2. oldu. Kategorisinin en küçüğü olarak yarışmaya katılan Elif Sinan festival kapsamında konser verdi. Bu yarışmada Almanya'da düzenlenen bir piyano yarışmasına davet edildi. 2017'de Almanya'da düzenlenen "Musical Fireworks in Baden-Württenberg" yarışmasında 2. oldu. Aynı zamanda jüri başkanı olan Tamarra Poddubnaya'nın verdiği özel bir ödül "Long Island Conservotory"de okumak için 2000 ABD Doları burs çeki 185 kişi arasından Elif Sinan'a verildi. VI. Stockholm International Music Competition 2017 yarışmasına katılarak 3. oldu.  III. International Mozart Competition 2018, Heirs of Orpeheus Fifth International Music Competition'a katılmak üzere davet edildi.