Bursa’nın öncelikli sorunları

H. Gül KOLAYLI 13 Eylül 2017 Çarşamba, 06:02

Vali İzzettin Küçük önceki akşam Bursa basınıyla buluştu... 

Bursa odaklı toplantıda sağlık, eğitim, Uludağ gibi Bursa'ya dair pek çok güncel konu gündeme geldi gelmesine de!..

Listenin en başında ulaşım/trafik ve uyuşturucuyla mücadele vardı...

Vali İzzettin Küçük önce eğitim, sağlık yatırımları gibi konu başlıkları üzerinde kısa bir bilgilendirme gerçekleştirdi...

Verdiği bilgilere göre;

"Bursa'da eğitim, sağlık ve ulaşım alanında kamu yatırımları açısından 11 milyar 500 milyon liralık 674 proje var..."

Ayrıca şunları söyledi:

"Halen yaklaşık 40 okulun yapımı devam ediyor. Bir o kadarı da ihale ve proje aşamasında. Bunlara ek olarak 21 okulu da hayırseverlerimiz yapıyor.

2018 yılının eylül ayında 135 kadar okulumuz bitmiş olacak.

İkinci dönemde ise bunlara ek olarak 50 tane daha okul hizmete girecek..."

Ardından da Demirtaşpaşa ve Tophane Meslek liseleri dahil olmak üzere yıkılacak 13 okul hakkında bilgi verdi...

Bu okulların değerlendirilmesi için iki yıl önce Milli Eğitim Bakanlığı'na yazı yazılmış. Bakanlık da risk değerlendirmesini tamamlayıp Bursa'ya bildirmiş.

Vali İzzettin Küçük, o okulların yüksek risk taşıdığına ve güvensiz olduğuna, okulların yenilenmesi gerektiğine vurgu yaptı...


 

TÜRKİYE'NİN İLK TAMAMLAYICI TIP HASTANESİ

Diğer konu başlığı ise Bursa'da sağlık yatırımlarıydı...

"Şu anda 7 tane büyük yatırımımız var. 1355 yataklı Bursa Şehir Hastanesi, 750 yataklı Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi, 150 yataklı Yüksek İhtisas Hastanesi, 150 yataklı Gemlik Devlet Hastanesi, 125 yataklı Kestel Rafet Kahraman Devlet Hastanesi, 175 yataklı Yenişehir Devlet Hastanesi ve Halk Sağlığı Laboratuvarı yapımına devam edilmektedir.

 Ayrıca yakın zamanda proje ve ihale aşamasındaki 600 yataklı Bursa Merkez Devlet Hastanesi, 22 yataklı Orhaneli Devlet Hastanesi, 17 yataklı Büyükorhan Devlet Hastanesi, 10 yataklı Harmancık Devlet Hastanesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve 112 hizmet merkezi ile Aile Sağlığı merkezleri bunlardan bazıları. Bu projelerin devamı hızla geliyor..."

Bir de Türkiye'nin ilk 'Tamamlayıcı Tıp Hastanesi'nin Bursa'da faaliyete geçeceğini söyledi. Hastanede arı terapi, müzik terapi, sülük terapi, hidroterapi gibi 15 farklı uygulamayla uzman hekimlerce sağlık hizmeti verilecek... Yer ise Çekirge'deki Askeri Hastane...

 

BURSA ORTA GELİR TUZAĞINI AŞACAK

Değindiği bir diğer husus ise Bursa sanayisi oldu:

"Türkiye'de en çok organize sanayisi bölgesi (OSB) olan il Bursa. Bursa'da 21 organize sanayimiz var. Orhangazi Gıda İhtisas OSB ile Orhaneli Maden OSB de kurulma aşamasında.

Bizden sonra 14 OSB ile Kocaeli geliyor. 13 milyar dolar ihracat, 12 milyar dolar ithalat yapılıyor.  

Bu nedenle Bursa sanayiye doydu demek bana doğru gelmiyor. TEKNOSAB'ın ihalesi yapıldı. Altyapısı yapılıyor. Gelecek haziranda binalar yükselecek. İleri teknoloji ile üretimde en uygun yer Bursa. Eğer orta gelir tuzağı bozulacaksa Bursa'da bozulacak. Biz sadece OSB kurmuyoruz onun eko sistemini de oluşturuyoruz..."

 

ULAŞIM VE KENT

Elbette kentin en büyük sorunlarından biri de ulaşım.

Vali İzzettin Küçük, Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne talimat verdiğini, şehrin trafik sıkışıklığı olan yerlerinde çalışmalar yapılacağını, 10 günlük bir çalışma sonrasında kendisinin bilgilendirileceğini anlattı ve dedi ki:

"Sorunun olduğu noktalarda çözüm için çalışmalarımızı yapacağız. Bunların başında güzergâh değişiklikleri ve otopark alanlarının artırılması olacak.

Belediye ile bu konuları görüşüyorum.

Bizim trafikteki en büyük sorunumuz araç parkları. Bu parklar trafik yükümüzü yüzde 30 artırmaktadır..."

Orta ve uzun vadede taşımacılıkta metro ve metrobüs sistemine geçilmesi gerektiğine de dikkat çekti...

 

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE

Vali izzettin Küçük uyuşturucu sorununu gündeme getirdi:

 "Avrupa madde ile mücadelesini maalesef kaybetti. Bizim kaybetmememiz, kazanmamız lazım. Polis ve Jandarma'nın madde ile mücadelesi kapsamlı ve güçlü şekilde devam ediyor. Her gün eken, satan, kullanan yakalanıyor. Bu sorunu sadece güvenlik önlemleriyle satıcıları yakalayarak çözemeyiz...

Mevcut madde kullananları tedavi edip, yeni kullanımları engelleyerek bu büyük sorunu ortadan kaldırmamız lazım.

AMATEM merkezleri maalesef tam olarak amacına ulaşamadı. Burada tedavi görenlerin yüzde 80'i madde kullanımına tekrar başlıyor. Biz bağımlılıkla mücadelede yeni bir döneme başlıyoruz. Bağımlıların en az 3 ay kalacağı köy şeklinde merkezler kuruyoruz. Burada tedavi görürken aynı zamanda tarım ve hayvancılıkla uğraşacaklar, burada atölye çalışmaları yapabilecekler.

İnsanlık köyünden tedavi sonrasında çıkan vatandaşlarımız meslek sahibi olacaklar.

Tedavisi biten vatandaşlarımız işe yerleştirilecek ve takibi yapılacak. Orhaneli'de köyümüzün bir tanesi hasta kabulüne başladı.

Ay sonunda buranın sizlere tanıtımını yapacağız. İkinci köyümüz Yıldırım'da Valilik ve Yıldırım Belediyesi'nin çalışması neticesinde gelecek hafta hasta kabul edecek, üçüncü ise Osmangazi'de faaliyete girecek..."

Gerçekten de uyuşturucuyla mücadeleyi tek bir kuruma ihale ederek başa çıkmak mümkün değil. Bu defalarca değindiğim bir konudur. Sağlıktan eğitime, sivil toplum kuruluşlarına, muhtarlara ve basına dek geniş bir yelpazede ama planlı  bir şekilde mücadele edilmesi gerekiyor.

​ Toplantının sonunda gazetecilerin ve medya mensuplarının sorularını yanıtlayan Vali İzzettin Küçük "FETÖ'yle mücadele ciddiyetle kararlılıkla devam ediyor. Devam edecek" dedi...
Bursa Teknik Üniversitesi'nin Kestel'e taşınmasına yönelik soruyu ise "Yeni kampüs tamamlanıncaya kadar BTÜ yerinde kalacak" diye yanıtlarken Maden OSB nedeniyle Orhaneli yolundaki trafiğin kent ulaşımına etkisini ise araştıracağını ifade etti.

Toplantıda gördük ki, Vali İzzettin Küçük yerel basını izliyor ve kimi zaman da minibüste yaşayan yangınzedelerde olduğu gibi anında müdahil oluyor.