CHP “Hüseyin Akkuş” dedi

H. Gül KOLAYLI 08 Ocak 2018 Pazartesi, 10:12

CHP İl Kongresi, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Hüseyin Akkuş ve İsmet Karaca'nın başkan adayı olduğu kongreye CHP Bursa milletvekillerinin yanı sıra geçmiş dönem milletvekilleri de katıldı. Parti protokolünün, delegelerin ve adayların konuşmalarından sonra saat 18.40'ta delegeler oy kullanmaya başladı...

CHP İl Kongresi divan kurulu, İstanbul Milletvekili Ali Şeker başkanlığında olmak üzere Vildan Özkula, Şirinşah Bilgili, Osman Fahri Ünal, Mehmet Can Yılmaz'dan oluştu...

CHP MYK üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözlerine atıfta bulunarak şunları söyledi:

"Bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Genel başkanımızın da dediği gibi kimsenin 'ben ne olacağım' deme lüksü yok. Böyle düşünenler bu partide olamazlar. Biz buna göre hareket etmek zorundayız."
Tüm milletvekilleri birlik bütünlük mesajı verdi. Tüm milletvekilleri kongreden bütünleşerek çıkmanın önemine dikkat çekti...

Konuşmasında "Bir ekonomik Tetikçinin İtirafları" adlı kitaba atıfta bulunan Ceyhun İrgil, emperyalizmin ve neoconların sistematik saldırısına ve dünya kaynaklarını paylaşırken kullandıkları yöntemlere dikkat çekti.

İrgil ise çarşaf listeden yana tavır koydu. Salonda delegeler blok ve çarşaf listeyi oyladılar. Geçen kongrede sadece 4 kişi çarşaf listeden yana oy kullanırken bu defa sayının 30'a dek yükseldiği görüldü. Delegeler tercihlerini blok listeden yana kullandılar.

Öte yandan çarşaf liste oylanırken, çarşaf liste talebine sinirlenen bir grup partili anlaşılmaz bir şekilde olay çıkarttı. Yaşanan itiş kakışta bir kadın delege de durduk yere hırpalandı...

İl Başkanı Şadi Özdemir başkanlığı döneminde yaptığı çalışmaları anlatırken, tüm milletvekilleri 2019 vurgusu yaptılar. Birlik, beraberlik, bütünleşme mesajları verdiler. 

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz "Önce insan, demokrasi, barış ve kardeşlik, hak, hukuk adalet ve demokrasi için CHP'nin tek başına iktidar olması şarttır" dedikten sonra Mudanya'da yürüttükleri çalışmaları ve ilkeleri anlattı.

'BİRBİRİMİZE SAYGILI OLMAK ZORUNDAYIZ'

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise şunları söyledi:

"Bu süreç son derece önemli. Öncelikli istek birbirimizi sevmektir. Birbirimizi sevmek zorunda değiliz. Birbirimizle yerelde ve genelde iktidar olmak için birbirimize saygılı olmak zorundayız! Bu bir duruş meselesidir..."

Bozbey, Nilüfer Belediyesi'nin çalışmalarını özetledikten sonra şunları söyledi:

"Şunu özellikle belirtmek istiyorum. Bir kere bir sonraki yerel ve genel seçimlerle ilgili bir hedef, bir hayal kurarak burada delege yönetmeye çalışıyorsak CHP'ye, ruhuna haksızlık ederiz. Her iki ilçe başkanımızdan da ne bir delege talebinde ne de yönetim talebinde bulunmuşumdur. 'Beni de yazmayın' demişimdir..."

AKKUŞ KÜRSÜYE AİLESİYLE ÇIKTI

Delegelerin üçer dakika ile sınırlanan konuşmalarından sonra sıra başkan adaylarına geldi. Konuşma sırası için kura çekildi. İlk konuşma hakkı Hüseyin Akkuş'a çıktı. Akkuş bir ilke imza attı; "Kazanırsam iki yıllık çalışmada ailemin desteği de çok önemli" diyerek kürsüye ailesini ve yönetim kurulu adaylarını çağırdı.

Hüseyin Akkuş, Görükle başta olmak üzere geçmiş dönemdeki çalışmalarını anlattı, ardından da şunları söyledi:

"Bizim demokratikleşme sürecinde sıkıntılarımız var. Biz ilkeli olacağız, kimseyi kişisel çıkarlarımız nedeniyle ötekileştirmeyeceğiz, kararlı olacağız. CHP'nin doğal tabanı ile buluşmada kararlı olacağız. Doğal tabanı yoksullar ve işçiler değil mi? Biz onlara ulaşmak zorundayız. Birilerinin varoş dediği, bizim yoksul kesimler dediğimiz insanlarla buluşmak zorundayız. Eğer bunu başaramazsak 2019'da yaşayacağımız sorunları açık sesle tartışmalıyız.

Hepimizin birbiriyle bireysel anlamda sorunlar olabilir. Ama bu sorunlarımızı 2019'dan sonraya ertelemek zorundayız. Biz bunları yaparken özgürlükçü olacağız. Herkesle her şeyi konuşacağız, paylaşacağız tartışacağız. Kimseyi dışlamak gibi bir bakış açımız olmamalı.

Arkadaşımız diyor ki 'Valla İsmet Karaca kazanırsa AKP korkacak.' Ben de diyorum ki örgüt kazanırsa, örgüt birlik beraberlik içerisinde olursa biz Bursa'yı kazanırız. Arkadaşlar biz solcuyuz. Biz bunu yaparken hiç kimseyi öteki pozisyonuna sokmayacağız..."

Akkuş konuşmasında kadınlara, çevre ve sanayici sorunlarının yanı sıra genel siyasete de değindi, belediye başkanlarının görevden alınmasını eleştirdi ve konuşmasının sonunda şu mesajı verdi:

"Ben şunu net söylüyorum. 2019 ve o süre içerisinde ben ve arkadaşlarım milletvekililği ya da meclis üyeliği için örgütleri asla ve asla boşaltmayacağız..."

'SALONDAN BÜTÜNLEŞEREK ÇIKACAĞIZ'

İsmet Karaca da yönetim kurulunu tanıttı. İsmet Karaca şunları söyledi:

"Bugün bu salondan bütünleşerek çıkacağız. İsmet Karaca ya da Hüseyin Akkuş kaybetmeyecek, kazanarak çıkacağız. Faşizmin ayak sesleri geliyor. Hep birlikte omuz omuza direneceğiz. Bu kongreyi biz kazanmamalıyız. Bu kongreyi tarlasına haciz gelen kavun işçileri, mobilya işçileri, çarşı esnafı, yoksullar kazanmalı.

Şunu söylüyorum. Bugün bir milletvekilimiz tutuklu, iki seçilmiş belediye başkanı görevden alındı. Ben bu kongreyi Mustafa Bozbey için kazanmak istiyorum. Bozbey'i görevden aldıklarında deniz dalgalarıyla savuşturamazsınız, tsunami ile savuşturabilirsiniz. İsmet Karaca tsunami olacak..."

"Bu salondan sonuç ne olursa olsun kol kola girip çıkmadıkça hiçbirimizin şansı yok" diyen Karaca sözlerini şöyle sürdürdü;

"Bugün buradayız, aday oldum en yapacağız. 18 belediyeyi kazanmak için sabah akşam canla başla çalışacağız. Kazanır mıyız kazanırız.. Sokaklara ineceğiz, meydanlara ineceğiz. Çalışacaksanız beni seçin. Bu kongreden sonra evlerinize kahvelere gidecekseniz seçmeyin. Eğer çalışacaksanız seçin, AKP düşünsün..."

"Bu şehrin trafik sorunu bize seçim kazandırır" diyen Karaca, Osmangazi İlçe örgütünün çalışmalarına değindi, meydanlara, sokaklara çıkacaklarının mesajını verdi ve sözlerini  "Biz güzel günleri beklemeyeceğiz, güzel günler yaşayacağız" diyerek sonlandırdı...

645 delegesi bulunan CHP'de 612 delege oy kullandı. Hüseyin Akkuş 317 oy alırken, İsmet Karaca 259 oy alabildi.