CHP’de yarış hızlandı…

H. Gül KOLAYLI 06 Ocak 2018 Cumartesi, 06:09

...

CHP İl Kongresi'ne çok az bir süre kala adaylık yarışı hızlandı... Dün her iki başkan adayı da basınla buluştu...

Daha önce il başkan adaylığı açıklamasını yapan Hüseyin Akkuş, günün erken saatlerinde Bursa Akademik Odalar Birliği'nde basınla buluşurken, Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca ise öğleden sonra CHP İl Başkanlığı'nda adaylığını açıkladı...

Basın toplantısında gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtlayan Hüseyin Akkuş özellikle birlik beraberlik mesajı verdi...

 

AKKUŞ: 'KİMSEYİ DIŞLAMAYACAĞIZ'

Akkuş dedi ki:

"Özgürlükçü olmalıyız. Paylaşacağımız her şey bizim ortak dilimiz olmalı. Kimseyi dışlamayacağız. Konuştuğumuz arkadaşımız da belediye başkanımız. İlçe başkanımız İsmet Karaca da İl Başkanlığı'na aday olmuştur...
Biz birlikte çalışma olanağı bulmalıyız. Biz arkadaşlarımızı itibarsızlaştıracak hiçbir davranış içerisinde olmayacağız... Biz siyaseti düşmanlık üzerine kuramayız..."

Ardından çalışma ilkelerine atıfta bulundu...

"Bizim yoksulluk ve eşitsizlikle mücadelemiz oldu... 12 Eylül öncesi sendikalaşma oranı yüksekti. Örgütlülük vardı, örgütlülük üzerinden demokrasi mücadelesi vardı.

24 Ocak kararlarından sonra örgütsüz toplum olma sıkıntısı yaşanıyor. 675 bin civarında çalışan var, yüzde 12,4 oranında örgütlü var... O insanlara dokunmak zorundayız...

Her ilçemizin farklı sorunları var. Dağ ilçelerimizin Karacabey, Yenişehir, diğer ilçelerimizle ilgili kendi sorunlarıyla ilgili bir şeyler yapmak zorundayız..."

Geçmişte şehre dair verdiği mücadeleye ve Görükle Belediye Başkanlığı dönemine değindi:

"Görükle Belediyesi'nde yaptıklarımız çok önemli. Bu sandalyeyi ben yönettim. Bunu yönetirken kendi duygularımla değil CHP'nin, sosyal demokratların çizgisiyle yaptım.

Çağdaş Eğitim Kooperatifi gibi Bursa'ya örnek bir kuruluşa yer tahsis ettim. Binlerce öğrenci yararlandı.

1995 yılında 1 Mayıs'ı bayram ilan ettik ve bunu toplu sözleşmeye koyduk. Biz ilk kez memurlarla sözleşme yaptık. Biz Bursa'yı yönetiriz. Yönetmek zorundayız..."

Ve oldukça önemli bir mesaj, daha doğrusu söz verdi:

"Ben ve benim arkadaşlarım 2019'da hiçbir yere aday olmayacağız. Biz siyaseti atlama tahtası olarak görmüyoruz. Biz CHP Bursa örgütünü 2019'a taşımak ve kitlelere güven vermek zorunda olacağız..."

Ardından da çalışma yöntemlerini gündeme getirdi:

"Kesinlikle evimizde oturmayacağız, müdahaleci olacağız. İşçilerimizle, memurlarımızla birlikte olacağız. Geçmiş dönemden tanıyan arkadaşlar hiçbir arkadaşımızın saçının teline dokundurtmayacağını bilir.

Kadınlarımız sahada olmalı. AKP'nin bakış açısı var, ev ev dolaşan. Sadece bu olmamalı. Gençlerimiz de sadece bayrak asan olmamalı. Biz vatandaşların sorunlarına dokunmadıkça Bursa fotoğrafını çekip yola çıkmadıkça yol alamayız..."
Bir konunun da üzerini çizdi: "Eğer ben Nilüfer ilçe başkanı olsaydım; il başkanlığına aday olsaydım, istifa ederdim. Karaca da seçimden önce istifa etmeli. Mevzileri boşaltarak yeni mevziler yaratmak pek doğru gelmiyor."

 

İSMET KARACA: 'ÖRGÜT İSTEDİ'

 

CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca'nın "İl Başkanlığı adaylık" açıklamasına mevcut İl Başkanı Şadi Özdemir, CHP Bursa milletvekilleri Orhan Sarıbal ile Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, İl Başkan adayı Hüseyin Akkuş ve  daha önce başkan adayı olduğu bilinen Turgut Özkan ile çok sayıda partili  katıldı.  

Şadi Özdemir her iki adaya da başarılar dileyerek "kazanan CHP olacaktır' mesajını verdi.

Osmangazi İlçe Başkanı seçildikten kısa bir süre sonra İl Başkanlığı'na da talip olan İsmet Karaca adaylığının gerekçesini şöyle açıkladı:

 "Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Bursa önemli bir karar. Daha önce il başkanlığında ortak bir görüşümüz vardı. İlçe başkanlığına adaydım.

Bursa il olarak bir bütünlüğü sağlamak için çaba sarf ettik. Daha sonra arzu ettiğimiz bütünleşmenin olmadığını gördüm. Örgütümüzün baskısı ile özellikle söylüyorum, Osmangazi ilçe örgütünün baskısıyla bu sorumluluğu almak isterim. Sosyal medyada yazılıp çiziliyor. İsmet Karaca'nın koltuk merakı yoktur..."

Ve şöyle konuştu:

Bu arzu ettiğimiz bir kongre süreci olacak. Bu kongreden CHP olarak bütünleşerek çıkacağız. Bizim siyasi rekabetimiz sandığa kadardır. Sandık kapandı mı ondan sonra kol kola gireriz. Hepimiz sol kültürden geliyoruz. Bugün yapılacak en büyük devrim Atatürk devrim ve ilkelerini korumaktır..."

Karaca sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim olmazsa olmazımız Atatürk ilke ve devrimleridir, laikliktir. Şemsiyeyi açıyoruz, herkese yer var. Aydınlıktan yana, Cumhuriyet'ten yana olan herkesle iş birliği yapacağız. Bu dönem siyaset çok keskin olacak.

 Her tehlikeyi birlikte göğüsleyeceğiz. CHP görevi tevdi ederse neler yapacağız? Benim işim çalışmak. Çarşıya, pazara, fabrikalara, köylere gideceğiz. Genel başkanımız Bursa'ya önem veriyor. Biz 18 belediyeyi kazanmak için çalışacağız..."

Karaca şu sözlerle konuşmasını tamamladı:

"Kaybedersem üzülmeyeceğim, Hüseyin ağabey var, gözümüz arkada olmayacak. Bizim birbirimizi yenmekten çok sevmeye ihtiyacımız var... Birbirimize karşı zafer kazanma ihtiyacımız yok..."

Sonuç olarak yarın CHP Bursa il örgütünü kimin yöneteceği belli olacak. Kararı 604 CHP delegesi verecek, ancak parti içi keskinleşen siyaset, ilkelerden ziyade delege bloklarına göre şekilleniyor.

Kongreye az bir süre kala her iki adayın da safları netleşti. En azından CHP'nin yerel dinamiklerinin tercihleri belli oldu. Bundan sonrasında adayların bugüne kadar kurduğu ve kuracağı ilişkiler belirleyici olacak. Zira siyasette 24 saat bile kısa bir süredir...