Hedef: ‘Her eve ilkyardımcı’

H. Gül KOLAYLI 10 Eylül 2017 Pazar, 08:47

Dün 9 Eylül Dünya İlkyardım Günü'ydü... Türk Kızılayı Bursa Şubesi tarafından dün bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Günün erken saatlerinde Atatürk Anıtı'nda saygı duruşunda bulunan ve çelenk sunan Türk Kızılayı üye ve gönüllüleri ellerinde ilk yardımın önemini anlatan pankartlarla Kent Meydanı'na dek yürüdü...

Kent Meydanı'nda düzenlenen Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından desteklenen etkinliğe Bursa AFAD İl Müdürü Yalçın Mumcu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Muhsin Özlükurt, Türk Kızılayı Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Dokunmazer, yönetim kurulu üyesi Dr. Hüseyin H. Serdar, İlk Yardım Eğitim Merkezi Müdürü Sevim Tanrıkulu ile İtfaiye Müdürlüğü Ekip Şefi Hikmet Ateş, İlk Yardım Eğitmeni Yrd. Doç. Egemen Dere ile çok sayıda Kızılay gönüllüsü de katıldı...

İlk Yardım Eğitmeni ve Kızılay gönüllüsü Mehmet Mermer'in sunuculuğu üstlendiği etkinliğe Sağlık Müdürlüğü ambulans, Büyükşehir İtfaiye Müdürlüğü İtfaiye, AFAD ise kendi kurtarma araçlarıyla katıldı...

 

EV KAZASI İLK YARDIMI

Kent Meydanı'nda düzenlenen etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Gönüllüler ve ilkyardım eğitmenleri tarafından gerçekleştirilen simülasyonda, yani temsili kaza uygulamasında ev kazalarına dikkat çekildi.

Evde küçük tüpü üstünde salça yaparken tüp patlaması sonucu yaralanan iki kadına ilk yardım uygulaması gerçekleştirildi. Yaralılar için ambulans, yangın için ise itfaiye çağrıldı.

Yine aynı alanda trafik kazası nedeniyle araba altına sıkışan biri AFAD ekipleri, sağlık görevlileri ve 'Kızılay İlkyardım Gönüllüleri' tarafından araçtan kurtarılarak ambulansa alındı.

Yine akciğerine bir madde kaçan ve tıkanan birine nasıl ilk yardım uygulanacağı gösterildi.

Kaza ve ilk yardım uygulamaları Bursalılar tarafından da ilgiyle izlendi...

Toplantıda söz alan Şube Başkanı İbrahim Dokunmazer, Dünya İlk Yardım Günü'nün bu yılki temasının " Ev Kazalarında İlk Yardım" olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Avrupa'da her yıl 3 milyon insan ev kazaları geçiriyor. Bunların 7 binden fazlası ölümcül sonuçlara yol açıyor. Bunun için herkes ilk yardım öğrenmeli..."

 

17 AĞUSTOS VE İLK YARDIM

Başkan Dokunmazer, ilk yardımın öneminin, 17 Ağustos depremi sonrasında fark edildiğine dikkat çekerek Kızılay olarak 2000 yılından bu yana ilk yardım eğitimleri verdiklerine dikkat çekti.

Dokunmazer sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkemizde ev kazalarında meydana gelen can kaybının azaltılması için ulusal mevzuatların iyileştirilmesi, her aileden en az bir kişinin ilk yardım eğitimi alması ve en önemlisi ilk yardım bilinçlendirme kültürünün toplumda oluşturulması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türk Kızılayı olarak 2000 yılından bu yana 100 binden fazla vatandaşımıza ilk yardım eğitimi verdik..."

Kızılay İlk Yardım Merkezi Müdürü Sevim Tanrıkulu ise hedeflerinin her eve bir ilkyardımcı olduğuna dikkat çekti:

"Ev kazaları yaşa, cinsiyete, gelire ya da coğrafi bölgeye bakmaksızın, tüm nüfusu etkiliyor. Genellikle insanların güvenli yer dedikleri evlerde çok sayıda kaza yaşanıyor. Evlerde meydana gelebilecek önlenebilir yaralanmalar elektrik çarpmaları, yanıklar, zehirlenmeler, tıkanmalar, boğulmalar, bilinç kaybı ve düşme. Sadece Avrupa'da her yıl 3 milyon insan ev kazası geçiriyor ve 7 binden fazla kişi de yaşamını yitiriyor. Her türlü kaza ve afette olduğu gibi ev kazalarında da ilk yardım bilgisi hayat kurtarıyor. İşte bu yüzden 'Her eve bir ilkyardımcı gerekli diyoruz..."

AMBULANSA, İTFAİYEYE YOL VER!

Öte yandan etkinlikte söz alan ambulansta görevli sağlık çalışanları ile itfaiye ve AFAD çalışanları ise kamuoyuna "Hayata yol vermek için ambulansa ve itfaiyeye yol verin" mesajını iletirken, ilk yardım eğitimi almayan kişilerin yaralılara müdahale etmemesine dikkat çekti.

İtfaiye Şefi Hikmet Ateş ise ailelerin çocukları evde yalnız bırakmamaları, elektrikli cihazları kuralına göre kullanmaları, aspiratör gibi cihazların bakımını düzenli olarak yaptırmaları gerektiğini hatırlattı.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Muhsin Özlükurt da ilk yardımın önemine dikkat çekti ve Büyükşehir Belediyesi olarak halkın bilinçlendirilmesine yönelik bu tür çalışmaları desteklediklerini belirtti.

AFAD İl Müdürü Yalçın Mumcu ise "Bizler AFAD olarak 24 saat görevimizin başındayız. AFAD olarak bizler de artık herkese ilk yardım eğitimi verebileceğiz. İlk yardım konusunda toplumun bilinçlenmesi can kayıplarını azaltacaktır" dedi...

Ardından da tüm katılımcılar bir halka oluşturarak hep beraber gökyüzüne balon uçurdular.

Etkinlikte halka lokma ve ayran da dağıtıldı...

İLK YARDIM VE KIZILAY

Türkiye ilk yardımın hayati önemine Marmara depreminden sonra vakıf oldu...

Depremde binlerce insan doğru ilk yardım alamadığı için yaşamını yitirdi.  

Deprem için Türkiye'ye gelen İtalyan, ABD, İspanyol Kızılhaçı ilk yardım alanında desteklemek kararı alarak Kızılay ile iş birliğine gitti.

Öncelikle Gölcük Alman Sahra Hastanesi'nde hemşire ve doktorlardan oluşan bir gruba ilk yardım eğitimci eğitimi verildi. Türk Kızılayı Bursa Şubesi de bu eğitime iki kişi ile katıldı.

Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı ilk ilk yardım eğitim merkezi, Türk Kızılayı Bursa Şubesi bünyesinde hizmete girdi; öğretmenler, din görevlileri, toplu taşıma araç sürücüleri, emniyet mensupları, muhtarlara ücretsiz ilk yardım eğitimleri verildi...

 2002 yılında Türkiye'de ilk ruhsatlı İlkyardım Eğitim Merkezi Türk Kızılayı Bursa Şubesi tarafından açıldı ve 2003 yılı Temmuz ayında faaliyete başladı. 

Merkez, Avrupa İlk Yardım Eğitimleri Referans Merkezi'nden akredite oldu. 2008 yılından itibaren eğitimci eğitimleri vermeye başladı.

Türk Kızılayı Bursa Şubesi tarafından 30 bin civarında vatandaşa sertifikalı ilk yardım eğitimi verilirken on binlerce öğrenciye ve vatandaşa ise ilk yardım bilgilendirmesi gerçekleştirildi...

Yılda ortalama 5 bin kişiye eğitim veren Bursa Şubesi, halkı ilk yardım konusunda bilinçlendirmeyi ve eğitmeyi sürdürüyor...