Riskli okullar yıkılıyor!

H. Gül KOLAYLI 08 Eylül 2017 Cuma, 06:37

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün internet sitesinde dün şöyle bir duyuru yayımlandı:

"Yapılan deprem tetkik sonuçlarından hareketle Müdürlüğümüze isimleri bildirilen 16 okulumuzda yıkım çalışmaları gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz ve Okul Müdürlüklerimizce öğrencilerimizi ve ailelerini mağdur etmeyecek şekilde planlamalarımız yapılmış olup çalışmalarımız kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.

Okul Müdürlükleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz, yıkımı gerçekleşecek olan okullarımızda öğrenim gören öğrencilerimizin taşınacağı okullarla ilgili olarak velilerimize bilgilendirme yapacaklardır...

Süreç içerisinde eğitim ve öğretimi kesintiye uğratacak herhangi bir durum söz konusu olmayıp, yıkılan okullarımızın yerine daha modern ve depreme dayanıklı okullar en kısa süre içerisinde yapılacaktır. İnşaat emlak çalışmalarımız bir sonraki eğitim öğretim yılına yetişecek şekilde devam etmektedir..."

 

YIKILACAK OKULLARIN LİSTESİ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yayımlanan yıkılacak okulların listesi ise şöyle;

Osmangazi'de:

Demirtaşpasa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (A, B, C, D, E, G blok);

Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (C, B, F, M1 blok)

Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (1 Blok)

Ergin Ağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (A, B, C blok)

BİSAŞ Ortaokulu (A blok)

Yunuseli Hacı Naciye Kanalcı İlkokulu (A, B blok)

Yıldırım'da:

Yavuzselim İlkokulu (A blok)

Selçuk Hatun İlkokulu (Ana bina)

İnegöl:

Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi (Ana bina)

Kestel:

Atatürk İlkokulu (A Blok )
Gürsu:

 Yıldız Anadolu Lisesi ( A2 blok)

Mustafakemalpaşa:

Mustafakemalpaşa Anadolu Lisesi (B blok)

Mustafakemalpaşa Nilüfer Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (C blok).

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yayımladığı listenin altında bir de şöyle bir dip not var:

"Açıklamada 16 olarak yer alan okullardan 3 okulun (Demirtaşpaşa, Tophane Ergin Ağaç Mesleki Teknik Anadolu Lisesi) farklı blokları tek isim altında birleştiği için listede 16 okul yerine 13 okulun ismi yer almaktadır..."

 

KAMU BÜROKRASİSİNDE AYLAR SÜRER

Açıklamada inşaat emlak çalışmalarının bir sonraki eğitim öğretim yılına yetişecek şekilde devam ettiği yer alıyor...

Bundan 2017-2018 öğretim yılında hizmete gireceğini anlıyoruz.

Ancak Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi'nin tümü yıkılıp yeniden yapılacak. Keza Tophane Endüstri Meslek Lisesi'nin de neredeyse tamamı yıkılıyor...

Bir yıl içinde her şeyi ile nasıl tamamlanacak?

Okulların depreme dayanıklı bir hale getirilmesi son derece yerinde ve doğru bir karar... Yıllardır okulların depreme dayanıksız olduğunu yazıp çiziyoruz...

Ancak velilerin ve öğrencilerin önceden bilgilendirilmesi gerekirdi.

Zira böyle büyük çaplı yıkım kararları bir günde alınmaz. Uzun süreli yazışma, onay, ihale gibi aylarca süren bir süreci kapsar...

Yani öğrencilerin TEOG sınavlarına girdiği tarihte bu okulların yıkılıp yeniden yapılacağının gündemde olduğu aşikâr.

Özellikle de meslek lisesi öğrencileri ile veliler o okulların yıkılacağını, başka okullarda en az bir yıl okumak zorunda kalınacağını bilmeden tercih yaptılar...

Her ne kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğü mağduriyet yaşanmayacağını, öğrencilerin eğitimlerinin aksamayacağını söylese de!..

Kent merkezinde binlerce öğrencinin öğrenim gördüğü okullar yıkılıyor. 

Bu okullardaki öğrenciler nerede okuyacaklar? Başka okullara mı sıkıştırılacaklar?

Veliler bir bilinmezlikle karşı karşıya...

 

ÖĞRENCİLERİN TERCİHİ...

Türk Eğitim Sen 2 No'lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu bir açıklama yaparak bu durumu kınadı.

Geniş öğrenci ve veli kitlesini yakından ilgilendiren yıkımların okulların açılacağı hafta duyurulması ve yıkılacak olmasını eleştiren Türkoğlu, şunları söylüyor:

"Bütün bir yaz tatili süresince çalışma yapmayıp şimdi okul yıkmak Bursa kamuoyuyla, veliyle ve öğrenciyle dalga geçmektir.

Özellikle bu tür okullarda öğrencilerin puanla yerleştiği göz ucunda bulundurulduğunda bu bilginin gizlenmiş olması yüzünden öğrenciler sağlıklı tercih yapamamış ve bu karardan sonra da tercih değiştirme şansı kalmamıştır.

Bursa eğitiminin en önemli problemlerinden birisi okula ulaşımdır. Hal böyle iken, bu okullara bir yıl süre ile binlerce öğrencinin taşınacak olması tam anlamıyla bir mağduriyet doğuracaktır..."

 

 'YAZ MEVSİMİNDE NEDEN YIKILMADI?'

Konuyla ilgili bir tepki de CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Orhan Sarıbal'dan geldi...
Sarıbal yaptığı açıklamada, okulların tatilde olduğu yaz mevsimi boyunca yıkım konusunda adım atılmamasını kınayarak şunları söylüyor:

"Yıkılacak olan okul öğrencilerinin belirlenen okullara nakillerinin yapılıp yapılmayacağı, bunun isteğe bağlı olup olmayacağı, öğretmenlerin görevlendirmelerinin nasıl yapılacağı şu anda belirsiz. Bu konuda yetkililerden açıklama bekliyorum...

Bu kapsama alınan okullardan birkaçı köklü geleneği olan okullar. Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin bir kısmı, Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin tamamı, Ergin Ağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin tamamı gibi okullar bu depremden etkilenecektir.

Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yaklaşık 3 bin 500 öğrenci 200 öğretmen ve 8 bölüm yer almaktadır.

 Ergin ağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 1.500 öğrenci 80 öğretmen 4 bölüm yer almaktadır.

Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde bir binanın yıkılması nedeniyle kısmi bir etkilenme söz konusudur. Diğer okullar hakkında şu ana kadar yetkililerden bir bilgi elde edilememiştir."

Diğer okullarla ilgili listeyi en başta yazdım...

Sadece Bursa merkezde binlerce öğrenci etkilenecek...

 Öte yandan yıkılacak meslek liselerinde çocukları olan birkaç tanıdık veliyi aradım, hiçbirinin de haberi yoktu, benden duydular.

İnandırmakta zorluk çekince de İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün internet sitesine girip bakmalarını söyledim...  (Hatta biri AK Parti Yıldırım'da delegeydi,  o da benden duydu.) Hepsi de "Eyvah, ne yapacağız, şimdi ne olacak" ve "Şimdi mi yıkılır" dediler.