Yeni yıl: Çocuktan al haberi

H. Gül KOLAYLI 02 Ocak 2018 Salı, 06:11

'Çocuktan al haberi' denir ya, yeni yılı, yeni yıldan beklentileri en büyüğü ilkokul 1. sınıfa giden çocuklara sordum:
Bakın neler dediler:

 

Hatice:

"Yeni yıl mı? Bilmem ki... Ne oluyor yeni yılda? Ne değişiyor? Neden yeni? Tarih mi değişiyor diyorsun. Başka ne değişiyor... Yeni yılmış. Eski yıl işte... Yılbaşında ne yapacağız? Bilmem, anneme sorayım. Ben hiç yılbaşı diye bir gün hatırlamıyorum. Doğum günüm var. Annemle babamın evlenme günü var. Ama babam hep annemin doğum gününü, evlenme gününü unutur. Kavga ederler. Annem hiç unutmaz ama. Yılbaşı günü yok ama! Dilek mi dileyeyim!  Tamam, karnem hepsi pekiyi olsun. Abim beni dövmesin!"

 

Hüseyin (Suriyeli / Türkmen)
"Biz Halep'ten geldik. Yeni yılda ne mi isterim. Bombalar patlamasın. Savaş olmasın. Suriye'yi özlemiyorum.  Çok az hatırlıyorum. Çok kötü günler geçirdik. Çok aç kaldık. Çok korktum.  Okula birinci sınıfa gidiyorum. Türkçe biliyorum. Evde babam Türkçe konuşurdu hep. Okulda zorluk çekmiyorum. Okulu seviyorum. Yeni yılda iyilik olsun hep. Hiç kötülük olmasın. Türkiye'yi seviyorum. Bursa'yı seviyorum. Suriye'ye gitmek mi! Annem babam giderse mecbur ben de giderim..."


Ayşegül:

"Aaa... Ben yılbaşını çok severim. Gerçek ağaç istiyorum ama annem ağaçlara 'yazık' diyor, plastik çam ağacı alıyor. Birlikte süslüyoruz. Pastalar, börekler yapıyoruz. Akşam olunca da şarkılar söylüyoruz, dans ediyoruz, çok eğleniyoruz. Annem, ablam, babam, teyzelerim hep birlikte çok gülüyoruz. Yeni yılda neler mi istiyorum. Dondurma! Şimdi canım çok istedi. Bir de hani asker şehit oluyor ya. Olmasın. Benim arkadaşımın abisi şehit oldu. Çok ağladılar..."

 

Emin:

"Biz hiçbir şeyi kutlamayız. Babam öldü benim, trafik kazasında. Çok severdim onu. Öldüğünü anlamadım önce. Sonra hiç gelmedi. Annem düğüne bile gitmez. Bize kim mi bakıyor. Babamdan maaş kaldı. Evimiz de var. Yeni yılı biliyorum. 2017 yılındayız. 2018 olacak. Yeni yılda ne mi isterim, annem gülsün, sevinsin. Paramız olsun. Şimdi çarşıya çıkıyoruz ya, bir şey almak istiyoruz ya, çok pahalı. Ağaçları çok severim. Daha çok ağaç olsun. Çocuk parkları olsun. Yerlere çöp atmasınlar..."

 

İnci:

"2 Ocak doğum günüm. Yeni yıl büyümek demek. Herkes büyüyor. Saate bak. Tik tak tik tak. İşte böyle birikiyor, koca bir yıl oluyor. Ben nereden mi biliyorum. Babaannem anlattı. Ben çok soru sorarım! Annem sıkılıyor, ama anneannem, babaanneme sordum mu anlatıyorlar. Yeni yılda ben yüzmeye gitmek istiyorum. Annem 'seninle uğraşamam' diyor. Seneye okula gideceğim. Çok seviniyorum. Annem de benden kurtulacak işte. Yeni yıldaki dileklerim mi? Hasta çocuklar iyi olsun. Teyzemin kızı Eda var, çok küçük. Çok hasta. Hep hastane yatıyor. Çok iğne yapıyorlar. Poposuna da... Hem de böyle böyle iğneleri koluna, eline batırıyorlar. Çok üzülüyorum. Annem, babam hiç kimse hasta olmasın. Sen de hasta olma!"

 

Ali Can:

"Yeni yılı biliyorum. Ben ilkokul 1. sınıftayım. Okumayı öğrendim. Sayıları da biliyorum. 2017 bitecek. Bundan sonra 2018 diyeceğiz. Yılbaşı kutluyoruz. Evde. Çerez, meyve filan alır babam. Annem portakal suyu sıkar. Bizim evde kola yasak. Kimse içmez. Annem hep kendisi yapar. Bir arada otururuz. Babam taksici. Ama çalışmaz o gün. Babamı çok severim, annemi de. Benim yeni yıl dileğim, teröristler var ya, artık olmasın. Trafik kazası hiç olmasın, annem babam, kardeşlerim iyi olsun. Ben de iyi olayım. Hiç hasta olmayalım. Çok paramız olsun..."

 

Elif:

"Çok soru soruyorsun ama... Ben küçüğüm.Bilmiyorum işte yeni yılı. Ne olacak şimdi. Haa eskisi gidiyor, yenisi geliyor... Anladım. Eskileri sevmem. Delinir böyle böyle. Yırtılır işte. Yeniler hep güzeldir. Sonra onlar da eskir ama. Bebeğim yeniyken güzeldi. Bozdum. Artık konuşmuyor. Eskidi. Ama yenisini almıyor babam. Kızdı bana. Bozdum diye. Yeni yılda ne mi isterim. Nasıl yani... Haa anladım. Kardeş isterim. Kardeş çok isterim. Ama kız bebek olsun.  Çok çok oyuncak isterim. Çikolata isterim, abur cubur isterim."

 

Ali Can:

"Yeni yıl, eski yılın bitmesi demek. Biliyorum. Eski yılda kötü şeyler olur ya. İşte yeni yılda onların olmasını istemeyiz. Ne mi? Suriye'de, Filistin'de her yerde hep çocuklar ölüyor. Büyükler de ölüyor. Yazık hepsine... Çok üzülüyorum. Bizim ülkemizde de kötü insanlar var. Teröristler. Çok kötülük yaptılar. Yeni yılda bu kötülüklerin bitmesini istiyorum. Savaş olmasın yani. Annem koltuk takımlarından bıktı. Çok söyleniyor. Babam yeni koltuk takımı alsın. Hiç kavga etmesinler istiyorum. Bilgisayar istiyorum. Sayayım mı daha... Peki, babaannemin evi çok eski. Onun yeni bir evi olsun istiyorum. Dayım da araba çok istiyor. O da alsın. Babam da kart borçlarını ödesin istiyorum..."


Zeynep:

"Yeni yıl, biliyorum. Anaokulunda öğrendim. Şarkı söyleyeyim mi? 'Yeni yıl yeni yıl bizlere kutlu olsun / Yeni yıl yeni yıl sizlere mutlu olsun / Eski yıl sona erdi yepyeni bir yıl geldi / Bu yıl olsun mutlu bir yıl hey hey' Ben yeni yılı çok severim. Çok hediye alırlar. Ama hep kazak, eşofman, pantolon alıyorlar. Ben oyuncak istiyorum ama. Yeni yılda ben barış istiyorum. Barış ne mi? Bak insanlar böyle birbirlerine sarılır. Kavga etmez. Küser, sonra özür diler barışır. Öyle işte. Yeni yılda babam, dedem, dayım, teyzem bir de Asiye abla sigarayı bıraksın..."

 

Asya:

"Yeni yıl mı, çok bilmiyorum. Haa, bundan sonra 2017 yerine 2018 yazılacak öyle mi? Peki ne değişecek yeni yılda! Hiçbir şey mi? Öyleyse neden yeni yıl? İnsanlar birbirine hediye alıyor. Arkadaşım bana hediye aldı, minişler... Bak! Babaannem, anneannem, teyzem de hediyeler aldı. Yeni yıl dileğim mi? Annem babam boşanmasın. Çok zengin olalım. Paramız olsun, paramız yok demesin kimse. Baleden altın madalya alayım... Hayvanlara eziyet etmesin kimse. Bir de ağaçları kesmesinler."

 

 

Beyza Nur:

"Yeni yıl mı? Eski yıl bitiyor, yeni yıl başlıyor. 1, 2, 3, 4, 5 gibi. Şimdi... 2018'e gireceğiz. Televizyonlarda hep öyle söylüyor. Ama yılbaşı kutlamak günah. Biz evde otururuz, televizyon seyrederiz işte. Bir yere gitmeyiz. Anneannemlere bile gitmeyiz. Dayım çağırıyor, ama babam 'olmaz' diyor. Aslında ben gitmek isterim. Düğüne gidiyoruz ya! Babam yaş günü de yaptırmıyor. Ama anneannem gizli gizli yapıyor bana pasta. Yeni yılda ne mi isterim. Babam daha az bağırsın bize. Anneme kızmasın. Paramız çok olsun. Yazın tatile gidelim. Çok ama çok oyuncak alsınlar bana. Ben oyuncaklarla oynamayı çok seviyorum."