‘1 Kasım seçimlerin seçimidir!’

H. Gül KOLAYLI 28 Ağustos 2015 Cuma, 10:59
  CHP Genel Merkezi milletvekillerini, çeşitli illerde görevlendirmişti... Bursa milletvekilleri illerindeki temaslarını tamamladılar ve geri döndüler... Bugün de Bursa'dan sorumlu CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Hüseyin Çamak Bursa'daydı... CHP İl Başkanlığı'nda yapılan toplantıların akabinde güne İl Başkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısıyla başlandı... Ardından Bursa Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Eğitim Kooperatifi, Bursa Barosu ve Bursa Tabip Odası ve son olarak da Çağdaş Gazeteciler Derneği'ne ziyaretler gerçekleşti. CHP Bursa milletvekilleri Lale Karabıyık, Orhan Sarıbal, Erkan Aydın ile eski milletvekillerinden İlhan Demiröz, Kemal Ekinci, İl Başkanı Zafer Yıldız ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı... *** ÇEK MODELİNİN YAYGINLAŞMASI Bu ziyaretlerden üçünü izledim... İlk olarak ÇEK Osman Köseoğlu Kız Öğrenci Yurdu'na gittik... ÇEK'in faaliyet alanları ve kurumları hakkında bilgi veren Başkanı Ali Arabacı,  kooperatifin çağdaş Köy Enstitüsü olduğuna dikkat çekti... Aynı zamanda gazeteci olan Mustafa Balbay, Ergenekon davasında yargılanmıştı; Uludağ Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran da birlikte yattıkları ve yargılandıkları arkadaşını yalnız bırakmadı...  O da ziyaretlerin ÇEK ve Bursa Tabip Odası ayağına katıldı... Mustafa Balbay'ın her yerde tekrarladığı bir cümle vardı: "1 Kasım seçimlerin seçimidir. Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimidir..." Lale Karabıyık'ın verdiği bir bilgi dikkat çekiciydi: "Eğitim giderlerinin TUFE'de, lokanta ve eğlence giderlerinden daha düşük şekilde yüzde 2,4 oranında yer alıyor. Sebebi de kitap yardımı olarak gösteriliyor..." *** ÖZAL'A, ÇİLLER'E HAKSIZLIK MI? Oysa vatandaş bütçesinin yüzde 30'una yakınını eğitim giderlerine ayırıyor... Ali Arabacı, ÇEK modelinin Türkiye'de yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi... Balbay da bir ÇEK gönüllüsü olarak bu fikri desteklediklerini belirtti... Balbay tüm görüşmelerde aynı konuları gündeme getirdi... Mesela koalisyon görüşmelerinde CHP olarak ülkeyi hükümetsiz bırakmamak adına tüm gayreti gösterdiğini anlattı... Balbay dedi ki: "Şimdi düşünüyorum da Çiller'i, Özal'ı, Mesut Yılmaz'ı çok eleştirmiştik. Acaba haksızlık mı yaptık diyorum. Özal, 'Anayasa bir kez delinmekle bir şey olmaz' demişti... Ancak şimdi Anayasa rafa kalktı..." *** YALÇINBAYIR'DAN UYARILAR Ertuğrul Yalçınbayır da bu noktada müdahil oldu: Anayasa hükümlerine ve siyasi partiler tüzüklerine dikkat çeken Yalçınbayır, şunları söyledi: "Her partinin tüzüğünde grup kararı vardır. Hükümette bakan olma kararı grupların işidir.  Grup kararı olmaksızın dışarıdan biri şu, şu bakan olsun, diyemez. Milletvekilleri denetimle görevlidir, ama sadece onların denetlemesi yetmez. İdarenin, bürokrasinin de denetimi şart. Artık hiç yok. 2011 seçimlerinde 10 bin suç işlendi, 1 Kasım'da 15 bin olacak. 2 bin 500 soruşturma açılmış ve silinmiş. Bunların hangi partilerden olduğunun yanıtı alınamamıştır." *** HUKUK VE SAĞLIK Bursa Barosu ziyaretinde başta Anayasa olmak üzere hukuk kurallarının hiçe sayıldığı gündeme gelirken... Bursa Tabip Odası'nda ise sağlıkta özelleşme konuşuldu... Kendisi de doktor olan Mersin milletvekili Hüseyin Çamak ise şunları söyledi: "Ameliyatlar sağlıkta dönüşümden sonra 1 milyon 70 binden 2014 itibarıyla 14 milyona çıkmıştır. Performans sisteminde eğer doktor ameliyat demişse, mutlaka bir ikinci hekime danışın diyorum, herkese...  5 kişiden biri ameliyat edilmiş..." BTO Başkanı Ertuğrul Aydın da sağlıkta dönüşümle ilgili kaygılarını gündeme getirdi: "Her yıl özel hastanelere ödenen paralarla 600 yataklı 2 kamu hastanesi yapılırdı. Şehir hastaneleri yap işlet devret modeliyle yapılıyor.  4 yıllık kira bedeliyle maliyeti karşılanıyor. Şehirden kilometrelerce uzağa yapılırken, kent merkezleri ise özel sağlık kuruluşlarına terk ediliyor..." Verilen rakamlar çarpıcıydı: Acil servisteki başvuru sayısı 105 milyon, poliklinik sayısı ise 800 milyon... Mustafa Balbay ve Hüseyin Çamak, tüm olumsuz tabloya karşın umutsuz olmadıklarını yinelediler... Balbay "1 Kasım'da toplumun sandığa gitmesini sağlamak ve olan bitenle ilgili toplumu bilgilendirmekle yükümlüyüz..." dedi...