8 Mart’a düşen acı

H. Gül KOLAYLI 08 Mart 2017 Çarşamba, 06:18

Bugün Dünya Kadınlar Günü... Ama çok üzgünüz...

Türk Metal Sendikası Bursa Kadın Kolları, hem bağlı bulundukları sendikanın Kadın İşçiler Büyük kurultay'ına katılmak hem de 8 Mart'ta Ankara'ya Ata'ya saygılarını ve şükranlarını sunmak üzere çok anlamlı bir geziye çıkmışken...

Acı bir haberle sarsıldık...

Delphi ve Yazaki fabrikasına ait işçileri taşıyan araç İnegöl yolunda kaza yapmıştı...

Yazıyı yazdığım an itibarıyla 6 kadın emekçi yaşamını yitirirken 30'un üstünde de yaralı vardı...

Çok üzgünüm çok...

Türk Metal Bursa Şubesi Kadın Kolları Başkanı Selda Tekman'ı tanıyorum... Kadınlara yönelik düzenledikleri etkinlikleri izlemiş ve kendisiyle de bir söyleşi yapmıştım...

Muhtemelen de yaralı ya da yaşamını yitiren emekçi kadınlardan bazılarını tanıyorum...

Kaza İnegöl Bozüyük arasındaki Mezitler rampasında gerçekleşmiş...

Orası çok fazla kazanın olduğu sıkıntılı bir yerdir...

Haber ajanslarının yanı sıra tanıdığım Türk Metal üyesi işçi ve yetkililerinden aldığım haberlere göre...

43 yolcudan yaşamını yitirenlere gelince...

Leyla Çiçek, Özlem İnan, Refika Barışsever, Güleydan Sezer, Fatma Hacıoğlu, Elvan Mutlu, Leyla Yalçın...

Türk Metal Bursa Kadın Kolları Başkanı Selda Tekman'a gelince...

Dün öğleden sonra kaza sonrası İnegöl'de özel bir hastanede ilk müdahalenin yapıldığını ve helikopterle Bursa Tıp Fakültesi'ne nakledildiğini öğrendim...

Yaşamını yitirenlerin çoğu genç ve küçük çocukları olan kadınlardı...

Başta Türk Metal yaşamını yitirenlere rahmet, başta yakınları, Türk Metal Bursa'ya, Yazaki ve Delphi başta olmak üzere tüm emekçi kadınlara baş sağlığı ve sabır, yaralıların tümüne şifa diliyorum...

Arkadaşlarını kaybeden işçiler ise üzgün... 

Fabrikalarda makine başında ağlaya ağlaya, yaralılardan gelecek haberleri bekliyorlar.

Ve sosyal medyada fabrika yönetiminden acılarına biraz anlayış beklediklerine dair paylaşım yapıyorlar...

Trafik kazalarını daha önce de defalarca yazmıştım...

2015 yılında 7 binin üzerinde insanımız yaşamını yitirdi. 3 bin 500'ü olay yerinde, kalanı ise hastanelerde bir ay içinde...

Alıştık... Ateş ocağa düşene dek, doğal ölümmüş gibi algılıyoruz.

Oysa gelişmiş ülkelerde de trafik kazalarından ölümler oluyor, ama bize göre oran çok düşük. AB ülkeleri arasında ilk sıradayız... Dünyada da üst sıralarda!
Trafik kazalarının nedenlerine bakıldığında ilk sırada hız, hatalı solama, trafik kurallarına uymama gibi insan faktörlü nedenler yer alıyor...

Trafik kazalarında can kayıpları tıpkı iş kazalarında olduğu gibi, toplumsal bilinç, eğitim ve tedbirlerle önlenebilir aslında...

Bundan 10 yıl önce trafik kazalarında yıllık kayıplar 10 bin kişi civarındayken... Yollarda radar sayısı çoğaldı. Trafik ihlallerindeki para cezası ve puan düşürümü, ehliyete el koyma gibi yaptırımlar ağırlaştı. Can kayıplarında ciddi bir azalma yaşandı...

HAYAT BÖYLE BİR ŞEY İŞTE!

Öte yandan... Selda Tekman'ın önceki gün doğum günüydü...

Herkes ona iyi bir yaşam, uzun ömür, sağlık dilemişti...

Hayat böyle bir şey!..

Dualarımız onunla ve yaralanan tüm işçi kadınlarla...

Geçen sene Selda Tekman ile 9 Ocak'ta bir söyleşi yapmıştım...

Söyleşiden alıntıları paylaşmak istiyorum:

"Bazen haber olmadık yerde sizi yakalar. Türk Metal ile düzenlenen toplantıya giderken açıkçası çok da sıra dışı bir şeyle karşılaşacağımı düşünmüyordum.

'Bilen bilir' diyeceğim ama aslında emek cephesinde olan herkes bilir ki, emekten yana olan her türlü girişimi tarafsızca izlerim.

Tıpkı Türk Metal'in Bosch'taki eylemini, Sütaş, Merpa, Nestle, Kafkas direnişlerini ve 'Mayıs Metal İşçileri Eylemi'ni izlediğim gibi...

Ama Türk Metal ziyaretinde beni en çok şaşırtan şey, en alttaki toplantı salonunda eğitim gören metal işçisi kadınlardı...

Bu işin mimarına gelince, toplantıda bulunan sendika yetkilileri arasındaki tek kadın, Selda Tekman'dı...

Gazeteci kimliğim ile tanımaktan memnuniyet duyduğum insanlardan birisi daha!..

Türkiye genelinde 15 bin, Bursa'da ise 3 bin 952 kadın işçi üyesi olan Türk Metal'de Kadın Kolları üyesi Selda Tekman Bursalı, daha doğrusu Mudanyalı...

Mübadele yıllarında Girit'ten göç eden bir ailenin mensubu...

İş yaşamına 1988 yılında Mudanya'da, o zamanki adıyla Siemens'te otomotiv kablo bölümünde başlıyor.

Türk Metal'deki sendikal faaliyetlerine de aynı yıllarda, sendika o bölümde yetki alınca, baştemsilci oluyor. 2006 yılında Bursa 1 No'lu Şube'de mali sekreter olarak göreve başlıyor. 2013 yılında eğitim sekreterliğini üstleniyor ve Ankara'da pek çok eğitime katılıyor.

Avrupa Sendikalar Federasyonu (ETUC) İcra Kurulu'nda Türk İş adına yedek üye olarak yer alıyor.

Türk İş'in tek ETUC üyesi olarak yurt dışında pek çok toplantıda sendikasını temsil eden Selda Tekman, 'Kadın Kolları' konusunda çok heyecanlı ve pek çok projeye de start vermiş. 2015'te kurulmuş ve Bursa'da da Selda Tekman başkanı olarak görevlendirilmiş..."

Selda Tekman da dahil olmak üzere tüm yaralıların sağlığına kavuşmasını diliyorum...